Tanhuvaaran Palvelut Oy är ett aktiebolag med hemort i Nyslott, registrerat år 1998. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,0 M€ och rörelseresultatet -218 t€. Offentliga köpare köpte för 3 432 € av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ |
| Förändring i omsättning | -6,2 % | 1,2 % | 18,8 % | 13,9 % | 28,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -266 t€ | -21 t€ | -4 426 € | 19 t€ | -64 t€ | -182 t€ |
| Rörelsebidrag % | -13,0 % | -1,0 % | -0,2 % | 1,0 % | -4,0 % | -14,7 % |
| Rörelseresultat | -218 t€ | -81 t€ | -63 t€ | -43 t€ | -141 t€ | -260 t€ |
| Rörelsemarginal | -10,7 % | -3,7 % | -2,9 % | -2,4 % | -8,9 % | -21,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -218 t€ | -81 t€ | -63 t€ | -43 t€ | -141 t€ | -259 t€ |
| Personalkostnader | -705 t€ | 709 t€ | 661 t€ | 572 t€ | 506 t€ | 406 t€ |
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 55 t€ | 3 083 € | 466 € | 409 € | 16 t€ | 37 t€ |
| Material och tjänster | 850 t€ | -804 t€ | -820 t€ | -583 t€ | -545 t€ | -450 t€ |
| Personalkostnader | 705 t€ | -709 t€ | -661 t€ | -572 t€ | -506 t€ | -406 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 47 t€ | -60 t€ | -59 t€ | -62 t€ | -77 t€ | -79 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 711 t€ | -686 t€ | -673 t€ | -635 t€ | -617 t€ | -596 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -218 t€ | -81 t€ | -63 t€ | -43 t€ | -141 t€ | -260 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 37 € | 212 € | 393 € | 70 € | 60 € | -327 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -218 t€ | -81 t€ | -63 t€ | -43 t€ | -141 t€ | -261 t€ |
| Inkomstskatt | – | – | – | – | 0 € | 1 129 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -218 t€ | -81 t€ | -63 t€ | -43 t€ | -141 t€ | -259 t€ |
Alla poster i bokslutet (21)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 55 t€ | 3 083 € | 466 € | 409 € | 16 t€ | 37 t€ |
| Material och tjänster | 850 t€ | -804 t€ | -820 t€ | -583 t€ | -545 t€ | -450 t€ |
| Personalkostnader | 705 t€ | -709 t€ | -661 t€ | -572 t€ | -506 t€ | -406 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 47 t€ | -60 t€ | -59 t€ | -62 t€ | -77 t€ | -79 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 711 t€ | -686 t€ | -673 t€ | -635 t€ | -617 t€ | -596 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -218 t€ | -81 t€ | -63 t€ | -43 t€ | -141 t€ | -260 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 37 € | 212 € | 393 € | 70 € | 60 € | -327 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -218 t€ | -81 t€ | -63 t€ | -43 t€ | -141 t€ | -261 t€ |
| Inkomstskatt | – | – | – | – | 0 € | 1 129 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -218 t€ | -81 t€ | -63 t€ | -43 t€ | -141 t€ | -259 t€ |
| Pensionskostnader | 101 t€ | -102 t€ | -94 t€ | -83 t€ | -72 t€ | -51 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 47 t€ | -60 t€ | -59 t€ | -62 t€ | -77 t€ | -79 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 159 € | -11 € | -12 € | -25 € | -261 € | -549 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 122 € | 223 € | 404 € | 5 € | 51 € | 221 € |
| Övriga lönebikostnader | 16 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -18 t€ | -16 t€ | -11 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 515 t€ | -515 t€ | -536 t€ | -435 t€ | -399 t€ | -296 t€ |
| Köp av tjänster | 332 t€ | -291 t€ | -291 t€ | -148 t€ | -147 t€ | -151 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | 0 € | 90 € | 270 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 588 t€ | -592 t€ | -547 t€ | -471 t€ | -419 t€ | -343 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 3 021 € | 1 929 € | 6 176 € | 298 € | 580 € | -3 047 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Ravintola EspiläMoinsalmentie 1042Anniskelu
Gratis månadslista: Nyslott
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis