Bon Tahko Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuopio, registrerat år 1997. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2023 var omsättningen 1,1 M€ och rörelseresultatet 166 t€; soliditet 65,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 23 t€ och inkomstskatterna 4 591 €. Offentliga köpare köpte för 5 901 € av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Maa- ja metsätalousministeriö (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala). Det har 5 alkoholtillstånd. Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 20.5.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 650 t€ |
| Förändring i omsättning | 2,3 % | 67,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 185 t€ | 172 t€ | 50 t€ |
| Rörelsebidrag % | 16,6 % | 15,8 % | 7,7 % |
| Rörelseresultat | 166 t€ | 151 t€ | 38 t€ |
| Rörelsemarginal | 14,9 % | 13,9 % | 5,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 131 t€ | 139 t€ | 33 t€ |
| Personalkostnader | 270 t€ | 296 t€ | 276 t€ |
| Soliditet | 65,2 % | 55,5 % | 34,5 % |
| Kassalikviditet | 1,52 | 1,16 | 0,45 |
| Current ratio | 1,73 | 1,53 | 0,64 |
| Relativ skuldsättning | 13,6 % | 16,1 % | 23,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 46,4 % | 63,5 % | 41,5 % |
| Balansomslutning | 434 t€ | 393 t€ | 232 t€ |
| Eget kapital | 283 t€ | 218 t€ | 80 t€ |
| Kassa och bank | 220 t€ | 146 t€ | 20 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 650 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 707 € | 0 € | 138 t€ |
| Material och tjänster | -409 t€ | -373 t€ | -221 t€ |
| Personalkostnader | -270 t€ | -296 t€ | -276 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -19 t€ | -21 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -249 t€ | -247 t€ | -240 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 166 t€ | 151 t€ | 38 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 242 € | -2 424 € | -4 877 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 165 t€ | 149 t€ | 33 t€ |
| Inkomstskatt | -33 t€ | -10 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 131 t€ | 139 t€ | 33 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 173 t€ | 191 t€ | 148 t€ |
| Omsättningstillgångar | 31 t€ | 49 t€ | 24 t€ |
| Fordringar | 9 740 € | 7 711 € | 39 t€ |
| Kassa och bank | 220 t€ | 146 t€ | 20 t€ |
| Rörliga aktiva | 261 t€ | 203 t€ | 84 t€ |
| Aktiva | 434 t€ | 393 t€ | 232 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 283 t€ | 218 t€ | 80 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 43 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 151 t€ | 132 t€ | 132 t€ |
| Främmande kapital | 151 t€ | 175 t€ | 152 t€ |
Alla poster i bokslutet (57)
| 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 650 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 707 € | 0 € | 138 t€ |
| Material och tjänster | -409 t€ | -373 t€ | -221 t€ |
| Personalkostnader | -270 t€ | -296 t€ | -276 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -19 t€ | -21 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -249 t€ | -247 t€ | -240 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 166 t€ | 151 t€ | 38 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 242 € | -2 424 € | -4 877 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 165 t€ | 149 t€ | 33 t€ |
| Inkomstskatt | -33 t€ | -10 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 131 t€ | 139 t€ | 33 t€ |
| Bestående aktiva | 173 t€ | 191 t€ | 148 t€ |
| Omsättningstillgångar | 31 t€ | 49 t€ | 24 t€ |
| Fordringar | 9 740 € | 7 711 € | 39 t€ |
| Kassa och bank | 220 t€ | 146 t€ | 20 t€ |
| Rörliga aktiva | 261 t€ | 203 t€ | 84 t€ |
| Aktiva | 434 t€ | 393 t€ | 232 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 283 t€ | 218 t€ | 80 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 43 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 151 t€ | 132 t€ | 132 t€ |
| Främmande kapital | 151 t€ | 175 t€ | 152 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 50 t€ | 33 t€ | 40 t€ |
| Passiva | 434 t€ | 393 t€ | 232 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 20 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 9 740 € | 7 711 € | 39 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 37 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | – | 0 € | 218 € |
| Långfristiga övriga skulder | 0 € | 43 t€ | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 17 t€ | 23 t€ | 29 t€ |
| Färdiga produkter | 31 t€ | 49 t€ | 24 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 € | 529 € | 10 € |
| Maskiner och inventarier | 9 624 € | 12 t€ | 15 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 143 t€ | 72 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 53 t€ | 59 t€ | 35 t€ |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 1 458 € | 1 458 € | 0 € |
| Löner och arvoden | -224 t€ | -244 t€ | -228 t€ |
| Immateriella tillgångar | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 218 € | 218 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 8 809 € | 5 469 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 131 t€ | 139 t€ | 33 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -1 387 € | -3 313 € | -4 887 € |
| Pensionskostnader | -40 t€ | -44 t€ | -43 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 932 € | 2 242 € | 1 896 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 123 t€ | 132 t€ | 83 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -6 289 € | -6 916 € | -5 699 € |
| Köp av tjänster | -126 t€ | -63 t€ | -28 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 140 € | 360 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -266 t€ | -336 t€ | -187 t€ |
| Materiella tillgångar | 151 t€ | 169 t€ | 126 t€ |
| Finansiella värdepapper | – | 0 € | 218 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 20 t€ | 43 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -19 t€ | -21 t€ | -12 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 49 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Immateriella rättigheter | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -18 t€ | 25 t€ | -5 381 € |
| Placeringar | 218 € | 218 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Bon Tahko Oy till den övre halvan inom näringsgrenen cateringverksamhet vid enskilda evenemang (180 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades
Alkoholtillstånd
- Ravintola PiazzaSääskiniementie 560Anniskelu
- Ravintola Golden ResortKultapallo 1Anniskelu
- Karhu pubKiljusenkalliontie 2Anniskelu
- Ravintola Wanha KlubiKlubitie 12Anniskelu
- PehkubaariTahkonrinteetAnniskelu
Gratis månadslista: Kuopio
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis