Kilpisjärven Retkeilykeskus Oy är ett aktiebolag med hemort i Enontekis, registrerat år 1997. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,9 M€ och rörelseresultatet 317 t€; soliditet 97,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 536 t€ och inkomstskatterna 109 t€. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Förändring i omsättning | -4,9 % | 2,7 % | 5,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 274 t€ | 564 t€ | 486 t€ | 486 t€ |
| Rörelsebidrag % | 14,4 % | 28,2 % | 25,0 % | 26,4 % |
| Rörelseresultat | 317 t€ | 536 t€ | 458 t€ | 452 t€ |
| Rörelsemarginal | 16,7 % | 26,8 % | 23,6 % | 24,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 253 t€ | 448 t€ | 383 t€ | 377 t€ |
| Personalkostnader | -674 t€ | 604 t€ | 571 t€ | 529 t€ |
| Soliditet | 97,0 % | 97,3 % | 90,9 % | 82,6 % |
| Kassalikviditet | 22,95 | 23,09 | 8,45 | 6,74 |
| Current ratio | 23,64 | 23,62 | 8,63 | 6,84 |
| Relativ skuldsättning | 3,3 % | 2,7 % | 8,1 % | 14,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,7 % | 23,6 % | 24,3 % | 29,2 % |
| Balansomslutning | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Eget kapital | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ |
| Kassa och bank | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 41 t€ | 16 t€ | 7 412 € | 11 t€ |
| Material och tjänster | 409 t€ | -416 t€ | -449 t€ | -431 t€ |
| Personalkostnader | 674 t€ | -604 t€ | -571 t€ | -529 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 43 t€ | -29 t€ | -27 t€ | -33 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 500 t€ | -430 t€ | -448 t€ | -403 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 317 t€ | 536 t€ | 458 t€ | 452 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 156 € | 20 t€ | 19 t€ | 14 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 317 t€ | 556 t€ | 478 t€ | 467 t€ |
| Inkomstskatt | 63 t€ | -107 t€ | -95 t€ | -90 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 253 t€ | 448 t€ | 383 t€ | 377 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 358 t€ | 287 t€ | 283 t€ | 300 t€ |
| Omsättningstillgångar | 50 t€ | 38 t€ | 30 t€ | 19 t€ |
| Fordringar | 260 t€ | 145 t€ | 228 t€ | 169 t€ |
| Kassa och bank | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Rörliga aktiva | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 95 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 73 t€ | 71 t€ | 169 t€ | 186 t€ |
| Främmande kapital | 73 t€ | 71 t€ | 169 t€ | 281 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 41 t€ | 16 t€ | 7 412 € | 11 t€ |
| Material och tjänster | 409 t€ | -416 t€ | -449 t€ | -431 t€ |
| Personalkostnader | 674 t€ | -604 t€ | -571 t€ | -529 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 43 t€ | -29 t€ | -27 t€ | -33 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 500 t€ | -430 t€ | -448 t€ | -403 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 317 t€ | 536 t€ | 458 t€ | 452 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 156 € | 20 t€ | 19 t€ | 14 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 317 t€ | 556 t€ | 478 t€ | 467 t€ |
| Inkomstskatt | 63 t€ | -107 t€ | -95 t€ | -90 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 253 t€ | 448 t€ | 383 t€ | 377 t€ |
| Bestående aktiva | 358 t€ | 287 t€ | 283 t€ | 300 t€ |
| Omsättningstillgångar | 50 t€ | 38 t€ | 30 t€ | 19 t€ |
| Fordringar | 260 t€ | 145 t€ | 228 t€ | 169 t€ |
| Kassa och bank | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Rörliga aktiva | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 95 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 73 t€ | 71 t€ | 169 t€ | 186 t€ |
| Främmande kapital | 73 t€ | 71 t€ | 169 t€ | 281 t€ |
| Immateriella tillgångar | 43 t€ | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 253 t€ | 448 t€ | 383 t€ | 377 t€ |
| Maskiner och inventarier | 115 t€ | 86 t€ | 82 t€ | 100 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 201 t€ | 201 t€ | 201 t€ | 201 t€ |
| Pensionskostnader | 106 t€ | -97 t€ | -90 t€ | -83 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 158 t€ | 121 t€ | 198 t€ | 168 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 26 t€ | 8 571 € | 31 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 35 t€ | 505 € | 3 755 € | 778 € |
| Passiva | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Material och förnödenheter | 50 t€ | 38 t€ | 30 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 22 t€ | 33 t€ | 27 t€ | 71 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 2 377 € | 8 053 € | 8 513 € | 1 124 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 398 € | -259 € | -686 € | -5 852 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 65 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 14 t€ | 12 t€ | 99 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 260 t€ | 145 t€ | 228 t€ | 169 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 65 t€ | 15 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 907 t€ |
| Placeringar | 201 t€ | 201 t€ | 201 t€ | 201 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -12 t€ | 7 944 € | 11 t€ | 948 € |
| Avskrivningar enligt plan | 43 t€ | -29 t€ | -27 t€ | -33 t€ |
| Materiella tillgångar | 115 t€ | 86 t€ | 82 t€ | 100 t€ |
| Köp av tjänster | 40 t€ | -32 t€ | -33 t€ | -30 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 95 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 11 t€ | 18 t€ | 12 t€ | 9 120 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 381 t€ | -392 t€ | -428 t€ | -402 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 242 € | 95 € | 0 € | 30 € |
| Övriga lönebikostnader | 21 t€ | -20 t€ | -25 t€ | -20 t€ |
| Löner och arvoden | 547 t€ | -487 t€ | -456 t€ | -425 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 43 t€ | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kilpisjärven Retkeilykeskus Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen hotellverksamhet (308 företag med beskattningsbar inkomst; median 38 t€, 14 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Kilpisjärven RetkeilykeskusKäsivarrentie 14663Anniskelu