Mattoliike Sepri Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 1997. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,6 M€ och rörelseresultatet 71 t€; soliditet 13,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 195 t€ och inkomstskatterna 40 t€. Offentliga köpare köpte för 2 561 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Tasavallan presidentin kanslia (Tasavallan presidentti).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ |
| Förändring i omsättning | -5,9 % | 33,2 % | 1,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 1 133 € | 325 t€ | 109 t€ | 227 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,0 % | 11,8 % | 5,3 % | 11,1 % |
| Rörelseresultat | 71 t€ | 265 t€ | 45 t€ | 161 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,7 % | 9,7 % | 2,2 % | 7,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 28 t€ | 154 t€ | 2 347 € | 112 t€ |
| Personalkostnader | -842 t€ | 806 t€ | 724 t€ | 623 t€ |
| Soliditet | 13,9 % | 21,5 % | 11,8 % | 21,5 % |
| Kassalikviditet | 1,03 | 0,37 | 0,55 | 0,77 |
| Current ratio | 1,44 | 0,63 | 1,07 | 1,17 |
| Relativ skuldsättning | 35,3 % | 29,3 % | 46,0 % | 44,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 % | 70,1 % | 1,9 % | 44,9 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 148 t€ | 220 t€ | 127 t€ | 249 t€ |
| Kassa och bank | 2 292 € | 93 t€ | 182 € | 33 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 780 € | 22 t€ | 13 t€ | 67 € |
| Material och tjänster | 998 t€ | -1,0 M€ | -757 t€ | -742 t€ |
| Personalkostnader | 842 t€ | -806 t€ | -724 t€ | -623 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 70 t€ | -60 t€ | -63 t€ | -66 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 594 t€ | -573 t€ | -533 t€ | -445 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 71 t€ | 265 t€ | 45 t€ | 161 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 35 t€ | -39 t€ | -35 t€ | -19 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 36 t€ | 226 t€ | 10 t€ | 141 t€ |
| Inkomstskatt | 8 137 € | -39 t€ | -986 € | -29 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 28 t€ | 154 t€ | 2 347 € | 112 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 608 t€ | 610 t€ | 655 t€ | 701 t€ |
| Omsättningstillgångar | 130 t€ | 169 t€ | 204 t€ | 158 t€ |
| Fordringar | 321 t€ | 151 t€ | 215 t€ | 271 t€ |
| Kassa och bank | 2 292 € | 93 t€ | 182 € | 33 t€ |
| Rörliga aktiva | 453 t€ | 413 t€ | 419 t€ | 462 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 44 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 44 t€ |
| Eget kapital | 148 t€ | 220 t€ | 127 t€ | 249 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 598 t€ | 146 t€ | 555 t€ | 518 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 315 t€ | 658 t€ | 392 t€ | 395 t€ |
| Främmande kapital | 913 t€ | 803 t€ | 947 t€ | 913 t€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 780 € | 22 t€ | 13 t€ | 67 € |
| Material och tjänster | 998 t€ | -1,0 M€ | -757 t€ | -742 t€ |
| Personalkostnader | 842 t€ | -806 t€ | -724 t€ | -623 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 70 t€ | -60 t€ | -63 t€ | -66 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 594 t€ | -573 t€ | -533 t€ | -445 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 71 t€ | 265 t€ | 45 t€ | 161 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 35 t€ | -39 t€ | -35 t€ | -19 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 36 t€ | 226 t€ | 10 t€ | 141 t€ |
| Inkomstskatt | 8 137 € | -39 t€ | -986 € | -29 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 28 t€ | 154 t€ | 2 347 € | 112 t€ |
| Bestående aktiva | 608 t€ | 610 t€ | 655 t€ | 701 t€ |
| Omsättningstillgångar | 130 t€ | 169 t€ | 204 t€ | 158 t€ |
| Fordringar | 321 t€ | 151 t€ | 215 t€ | 271 t€ |
| Kassa och bank | 2 292 € | 93 t€ | 182 € | 33 t€ |
| Rörliga aktiva | 453 t€ | 413 t€ | 419 t€ | 462 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 44 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 44 t€ |
| Eget kapital | 148 t€ | 220 t€ | 127 t€ | 249 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 598 t€ | 146 t€ | 555 t€ | 518 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 315 t€ | 658 t€ | 392 t€ | 395 t€ |
| Främmande kapital | 913 t€ | 803 t€ | 947 t€ | 913 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 239 t€ | 0 € | 411 t€ | 518 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 71 t€ | 28 t€ | 43 t€ | 56 t€ |
| Löner och arvoden | 684 t€ | -660 t€ | -581 t€ | -513 t€ |
| Förskottsbetalningar | – | 0 € | 1 036 € | 0 € |
| Varor under tillverkning | 19 t€ | 28 t€ | 51 t€ | 0 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 31 t€ | -11 t€ | -6 289 € | 37 t€ |
| Pensionskostnader | 118 t€ | -115 t€ | -106 t€ | -88 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 0 € | 33 t€ | 7 000 € | 0 € |
| Immateriella tillgångar | 1 801 € | 3 603 € | 5 404 € | 7 206 € |
| Materiella tillgångar | 606 t€ | 606 t€ | 649 t€ | 693 t€ |
| Immateriella rättigheter | 1 801 € | 3 603 € | 5 404 € | 7 206 € |
| Avskrivningar enligt plan | 70 t€ | -60 t€ | -63 t€ | -66 t€ |
| Passiva | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 5 383 € | 26 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 40 t€ | -31 t€ | -37 t€ | -22 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 518 t€ | 557 t€ | 599 t€ | 644 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | -9 160 € | -23 t€ | 51 t€ | 0 € |
| Material och förnödenheter | 111 t€ | 141 t€ | 152 t€ | 158 t€ |
| Koncernbidrag | 0 € | -33 t€ | -7 000 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 28 t€ | 154 t€ | 2 347 € | 112 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 359 t€ | 146 t€ | 144 t€ | 0 € |
| Köp av tjänster | 78 t€ | -94 t€ | -29 t€ | -2 442 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 76 t€ | 22 t€ | 81 t€ | 94 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 45 t€ | 396 t€ | 122 t€ | 122 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 889 t€ | -934 t€ | -722 t€ | -776 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 11 t€ | 17 t€ | 30 t€ | 47 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 263 € | 518 € | 457 € | 2 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 154 t€ | 166 t€ | 127 t€ | 145 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 310 t€ | 129 t€ | 185 t€ | 223 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 321 t€ | 151 t€ | 215 t€ | 271 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 35 t€ | -39 t€ | -35 t€ | -19 t€ |
| Maskiner och inventarier | 87 t€ | 48 t€ | 49 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 44 t€ | 34 t€ | 93 t€ | 71 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Mattoliike Sepri Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1420 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€, 10 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Åbo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis