AC Blomqvist Pälsfarm Ab är ett aktiebolag med hemort i Nykarleby, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 1 544 €; soliditet 14,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 2 030 € och inkomstskatterna 406 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -11,1 % | -41,0 % | 24,3 % | -4,9 % | 77,3 % | 117,3 % | – |
| Bruttoresultat | 6 093 € | 6 852 € | 12 t€ | 9 340 € | 9 821 € | 5 540 € | 2 550 € |
| Rörelsebidrag | 1 506 € | 4 891 € | 6 622 € | 4 245 € | 4 106 € | -109 € | -248 € |
| Rörelseresultat | 1 544 € | 4 851 € | 6 579 € | 4 198 € | 4 056 € | -163 € | -306 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | -181 € | 1 623 € | 3 307 € | 2 466 € | 3 116 € | -1 278 € | -806 € |
| Soliditet | 14,8 % | 14,8 % | 13,5 % | 10,4 % | 8,1 % | 5,0 % | 5,9 % |
| Kassalikviditet | 0,02 | 0,02 | 0,11 | 0,07 | 0,04 | 0,02 | 0,18 |
| Current ratio | 0,02 | 0,02 | 0,11 | 0,07 | 0,04 | 0,02 | 0,18 |
| Avkastning på eget kapital | -1,2 % | 10,5 % | 24,0 % | 23,5 % | 38,9 % | -26,1 % | -13,1 % |
| Balansomslutning | 104 t€ | 104 t€ | 102 t€ | 100 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 104 t€ |
| Eget kapital | 15 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 8 008 € | 4 892 € | 6 170 € |
| Kassa och bank | 0 € | 253 € | 1 449 € | 2 050 € | 860 € | 379 € | 1 948 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 6 093 € | 6 852 € | 12 t€ | 9 340 € | 9 821 € | 5 540 € | 2 550 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 38 € | -41 € | -44 € | -47 € | -50 € | -54 € | -58 € |
| Övriga rörelsekostnader | 4 511 € | -1 960 € | -4 989 € | -5 095 € | -5 715 € | -5 649 € | -2 798 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 544 € | 4 851 € | 6 579 € | 4 198 € | 4 056 € | -163 € | -306 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 724 € | -2 822 € | -2 434 € | -857 € | -939 € | -1 115 € | -500 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -181 € | 2 028 € | 4 145 € | 3 341 € | 3 116 € | -1 278 € | -806 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -406 € | -838 € | -874 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -181 € | 1 623 € | 3 307 € | 2 466 € | 3 116 € | -1 278 € | -806 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 103 t€ | 103 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 98 t€ |
| Fordringar | 914 € | 606 € | 2 970 € | 523 € | 373 € | 419 € | 3 806 € |
| Kassa och bank | 0 € | 253 € | 1 449 € | 2 050 € | 860 € | 379 € | 1 948 € |
| Rörliga aktiva | 914 € | 858 € | 4 419 € | 2 573 € | 1 234 € | 798 € | 5 754 € |
| Aktiva | 104 t€ | 104 t€ | 102 t€ | 100 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 104 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | – | – |
| Eget kapital | 15 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 8 008 € | 4 892 € | 6 170 € |
| Långfristigt främmande kapital | 41 t€ | 45 t€ | 50 t€ | 54 t€ | 58 t€ | 62 t€ | 66 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 48 t€ | 43 t€ | 39 t€ | 36 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 32 t€ |
| Främmande kapital | 89 t€ | 89 t€ | 88 t€ | 90 t€ | 91 t€ | 94 t€ | 98 t€ |
Alla poster i bokslutet (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 6 093 € | 6 852 € | 12 t€ | 9 340 € | 9 821 € | 5 540 € | 2 550 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 38 € | -41 € | -44 € | -47 € | -50 € | -54 € | -58 € |
| Övriga rörelsekostnader | 4 511 € | -1 960 € | -4 989 € | -5 095 € | -5 715 € | -5 649 € | -2 798 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 544 € | 4 851 € | 6 579 € | 4 198 € | 4 056 € | -163 € | -306 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 724 € | -2 822 € | -2 434 € | -857 € | -939 € | -1 115 € | -500 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -181 € | 2 028 € | 4 145 € | 3 341 € | 3 116 € | -1 278 € | -806 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -406 € | -838 € | -874 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -181 € | 1 623 € | 3 307 € | 2 466 € | 3 116 € | -1 278 € | -806 € |
| Bestående aktiva | 103 t€ | 103 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 98 t€ |
| Fordringar | 914 € | 606 € | 2 970 € | 523 € | 373 € | 419 € | 3 806 € |
| Kassa och bank | 0 € | 253 € | 1 449 € | 2 050 € | 860 € | 379 € | 1 948 € |
| Rörliga aktiva | 914 € | 858 € | 4 419 € | 2 573 € | 1 234 € | 798 € | 5 754 € |
| Aktiva | 104 t€ | 104 t€ | 102 t€ | 100 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 104 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | – | – |
| Eget kapital | 15 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 8 008 € | 4 892 € | 6 170 € |
| Långfristigt främmande kapital | 41 t€ | 45 t€ | 50 t€ | 54 t€ | 58 t€ | 62 t€ | 66 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 48 t€ | 43 t€ | 39 t€ | 36 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 32 t€ |
| Främmande kapital | 89 t€ | 89 t€ | 88 t€ | 90 t€ | 91 t€ | 94 t€ | 98 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 85 € | 340 € | 2 970 € | 523 € | 373 € | 419 € | 3 806 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 41 t€ | 45 t€ | 50 t€ | 54 t€ | 58 t€ | 62 t€ | 66 t€ |
| Materiella tillgångar | 501 € | 538 € | 579 € | 623 € | 669 € | 720 € | 774 € |
| Avskrivningar enligt plan | 38 € | -41 € | -44 € | -47 € | -50 € | -54 € | -58 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -181 € | 1 623 € | 3 307 € | 2 466 € | 3 116 € | -1 278 € | -806 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 6 994 € | 5 372 € | 2 065 € | -401 € | -3 518 € | -2 239 € | -1 434 € |
| Placeringar | 102 t€ | 102 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 829 € | 265 € | 0 € | – | – | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 392 € | 378 € | 394 € | 1 029 € | 0 € | 580 € | 604 € |
| Övriga aktier och andelar | 102 t€ | 102 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ |
| Utvecklingsutgifter | 856 € | 856 € | 856 € | 856 € | 856 € | 856 € | 856 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 1 200 € | 0 € | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 914 € | 606 € | 2 970 € | 523 € | 373 € | 419 € | 3 806 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 729 € | -2 822 € | -2 434 € | -857 € | -939 € | -1 115 € | -500 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 € | 0 € | – | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 501 € | 538 € | 579 € | 623 € | 669 € | 720 € | 774 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 46 t€ | 43 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 33 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Passiva | 104 t€ | 104 t€ | 102 t€ | 100 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 104 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 206 € | 668 € | 0 € | – | – |
| Immateriella tillgångar | 856 € | 856 € | 856 € | 856 € | 856 € | 856 € | 856 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör AC Blomqvist Pälsfarm Ab till den nedre halvan inom näringsgrenen uppfödning av pälsdjur (88 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Nykarleby
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis