Bråtabackens Pälsfarm Ab är ett aktiebolag med hemort i Nykarleby, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 0 € och rörelseresultatet -5 218 €; soliditet -65,9 %.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 € | 4 165 € | 20 t€ |
| Förändring i omsättning | -100,0 % | -79,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -4 096 € | 1 783 € | -8 148 € |
| Rörelsebidrag % | – | 42,8 % | -40,9 % |
| Rörelseresultat | -5 218 € | 287 € | -10 t€ |
| Rörelsemarginal | – | 6,9 % | -51,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -2 768 € | 3 983 € | -11 t€ |
| Soliditet | -65,9 % | -59,7 % | -66,9 % |
| Kassalikviditet | 0,46 | 0,48 | 0,44 |
| Current ratio | 0,46 | 0,48 | 0,44 |
| Relativ skuldsättning | – | 3223,0 % | 678,8 % |
| Balansomslutning | 80 t€ | 84 t€ | 81 t€ |
| Eget kapital | -53 t€ | -50 t€ | -54 t€ |
| Kassa och bank | 4 107 € | 9 480 € | 21 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 € | 4 165 € | 20 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 368 € | 0 € |
| Material och tjänster | -355 € | -497 € | -23 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 122 € | -1 496 € | -1 995 € |
| Övriga rörelsekostnader | -3 741 € | -2 253 € | -4 727 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -5 218 € | 287 € | -10 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 450 € | 3 696 € | -941 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -2 768 € | 3 983 € | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -2 768 € | 3 983 € | -11 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 19 t€ | 20 t€ | 22 t€ |
| Fordringar | 746 € | 560 € | 509 € |
| Kassa och bank | 4 107 € | 9 480 € | 21 t€ |
| Rörliga aktiva | 61 t€ | 64 t€ | 59 t€ |
| Aktiva | 80 t€ | 84 t€ | 81 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -53 t€ | -50 t€ | -54 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 133 t€ | 134 t€ | 135 t€ |
| Främmande kapital | 133 t€ | 134 t€ | 135 t€ |
Alla poster i bokslutet (35)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 € | 4 165 € | 20 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 368 € | 0 € |
| Material och tjänster | -355 € | -497 € | -23 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 122 € | -1 496 € | -1 995 € |
| Övriga rörelsekostnader | -3 741 € | -2 253 € | -4 727 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -5 218 € | 287 € | -10 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 450 € | 3 696 € | -941 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -2 768 € | 3 983 € | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -2 768 € | 3 983 € | -11 t€ |
| Bestående aktiva | 19 t€ | 20 t€ | 22 t€ |
| Fordringar | 746 € | 560 € | 509 € |
| Kassa och bank | 4 107 € | 9 480 € | 21 t€ |
| Rörliga aktiva | 61 t€ | 64 t€ | 59 t€ |
| Aktiva | 80 t€ | 84 t€ | 81 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -53 t€ | -50 t€ | -54 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 133 t€ | 134 t€ | 135 t€ |
| Främmande kapital | 133 t€ | 134 t€ | 135 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 93 t€ | 94 t€ | 93 t€ |
| Passiva | 80 t€ | 84 t€ | 81 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 746 € | 560 € | 509 € |
| Kortfristiga fordringar | 746 € | 560 € | 509 € |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 56 t€ | 54 t€ | 38 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 849 € | 5 543 € | 3 109 € |
| Maskiner och inventarier | 3 366 € | 4 488 € | 5 985 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -53 t€ | -57 t€ | -46 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 40 t€ | 40 t€ | 42 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -2 768 € | 3 983 € | -11 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -3 399 € | -1 847 € | -4 050 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Materiella tillgångar | 19 t€ | 20 t€ | 22 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -355 € | -497 € | -469 € |
| Finansiella värdepapper | 56 t€ | 54 t€ | 38 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -1 122 € | -1 496 € | -1 995 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | 0 € | -23 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Nykarleby
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis