Etelä-Suomen Lisäturva Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 4,1 M€ och rörelseresultatet -167 t€; soliditet -6,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 71 t€ och inkomstskatterna 14 t€. Offentliga köpare köpte för 479 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Kaupunkiympäristön Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Kouvola: 13 nya företag på 30 dagar
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,1 M€ | 3,7 M€ | 3,4 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,3 M€ |
| Förändring i omsättning | 13,5 % | 7,4 % | 14,7 % | 3,1 % | 25,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -224 t€ | 29 t€ | 150 t€ | 201 t€ | 165 t€ | 134 t€ |
| Rörelsebidrag % | -5,4 % | 0,8 % | 4,4 % | 6,8 % | 5,7 % | 5,8 % |
| Rörelseresultat | -167 t€ | -57 t€ | 68 t€ | 129 t€ | 87 t€ | 57 t€ |
| Rörelsemarginal | -4,0 % | -1,6 % | 2,0 % | 4,4 % | 3,0 % | 2,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -206 t€ | -59 t€ | 56 t€ | 98 t€ | 62 t€ | 38 t€ |
| Personalkostnader | -3,5 M€ | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Soliditet | -6,6 % | 14,4 % | 25,1 % | 24,2 % | 14,0 % | 9,2 % |
| Kassalikviditet | 0,64 | 0,86 | 1,05 | 1,04 | 0,91 | 0,81 |
| Current ratio | 0,72 | 0,92 | 1,10 | 1,08 | 0,94 | 0,87 |
| Relativ skuldsättning | 27,0 % | 28,8 % | 22,4 % | 23,2 % | 28,3 % | 30,2 % |
| Avkastning på eget kapital | – | -33,3 % | 21,8 % | 44,5 % | 46,8 % | 54,2 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 910 t€ | 946 t€ | 767 t€ |
| Eget kapital | -70 t€ | 177 t€ | 256 t€ | 220 t€ | 132 t€ | 70 t€ |
| Kassa och bank | 330 t€ | 407 t€ | 401 t€ | 281 t€ | 325 t€ | 198 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,1 M€ | 3,7 M€ | 3,4 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 400 € | 3 100 € | 0 € | 2 348 € | 2 681 € |
| Material och tjänster | 290 t€ | -269 t€ | -398 t€ | -315 t€ | -165 t€ | -93 t€ |
| Personalkostnader | 3,5 M€ | -2,9 M€ | -2,5 M€ | -2,0 M€ | -2,1 M€ | -1,7 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 57 t€ | -87 t€ | -82 t€ | -71 t€ | -78 t€ | -77 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 517 t€ | -421 t€ | -405 t€ | -418 t€ | -489 t€ | -392 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -167 t€ | -57 t€ | 68 t€ | 129 t€ | 87 t€ | 57 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 39 t€ | -1 472 € | 2 071 € | -6 894 € | -8 691 € | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -207 t€ | -59 t€ | 70 t€ | 122 t€ | 78 t€ | 46 t€ |
| Inkomstskatt | -858 € | 17 € | -14 t€ | -25 t€ | -16 t€ | -7 424 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -206 t€ | -59 t€ | 56 t€ | 98 t€ | 62 t€ | 38 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 262 t€ | 301 t€ | 211 t€ | 196 t€ | 235 t€ | 243 t€ |
| Omsättningstillgångar | 87 t€ | 60 t€ | 37 t€ | 30 t€ | 24 t€ | 36 t€ |
| Fordringar | 378 t€ | 463 t€ | 368 t€ | 403 t€ | 361 t€ | 290 t€ |
| Kassa och bank | 330 t€ | 407 t€ | 401 t€ | 281 t€ | 325 t€ | 198 t€ |
| Rörliga aktiva | 796 t€ | 931 t€ | 806 t€ | 714 t€ | 711 t€ | 524 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 910 t€ | 946 t€ | 767 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | -70 t€ | 177 t€ | 256 t€ | 220 t€ | 132 t€ | 70 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 23 t€ | 45 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 56 t€ | 94 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 734 t€ | 661 t€ | 758 t€ | 603 t€ |
| Främmande kapital | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 761 t€ | 690 t€ | 814 t€ | 697 t€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,1 M€ | 3,7 M€ | 3,4 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 400 € | 3 100 € | 0 € | 2 348 € | 2 681 € |
| Material och tjänster | 290 t€ | -269 t€ | -398 t€ | -315 t€ | -165 t€ | -93 t€ |
| Personalkostnader | 3,5 M€ | -2,9 M€ | -2,5 M€ | -2,0 M€ | -2,1 M€ | -1,7 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 57 t€ | -87 t€ | -82 t€ | -71 t€ | -78 t€ | -77 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 517 t€ | -421 t€ | -405 t€ | -418 t€ | -489 t€ | -392 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -167 t€ | -57 t€ | 68 t€ | 129 t€ | 87 t€ | 57 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 39 t€ | -1 472 € | 2 071 € | -6 894 € | -8 691 € | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -207 t€ | -59 t€ | 70 t€ | 122 t€ | 78 t€ | 46 t€ |
| Inkomstskatt | -858 € | 17 € | -14 t€ | -25 t€ | -16 t€ | -7 424 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -206 t€ | -59 t€ | 56 t€ | 98 t€ | 62 t€ | 38 t€ |
| Bestående aktiva | 262 t€ | 301 t€ | 211 t€ | 196 t€ | 235 t€ | 243 t€ |
| Omsättningstillgångar | 87 t€ | 60 t€ | 37 t€ | 30 t€ | 24 t€ | 36 t€ |
| Fordringar | 378 t€ | 463 t€ | 368 t€ | 403 t€ | 361 t€ | 290 t€ |
| Kassa och bank | 330 t€ | 407 t€ | 401 t€ | 281 t€ | 325 t€ | 198 t€ |
| Rörliga aktiva | 796 t€ | 931 t€ | 806 t€ | 714 t€ | 711 t€ | 524 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 910 t€ | 946 t€ | 767 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | -70 t€ | 177 t€ | 256 t€ | 220 t€ | 132 t€ | 70 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 23 t€ | 45 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 56 t€ | 94 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 734 t€ | 661 t€ | 758 t€ | 603 t€ |
| Främmande kapital | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 761 t€ | 690 t€ | 814 t€ | 697 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 63 t€ | 50 t€ | 90 t€ | 131 t€ | 131 t€ | 86 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 694 € | 1 366 € | 827 € | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 377 t€ | 460 t€ | 364 t€ | 401 t€ | 355 t€ | 286 t€ |
| Goodwill | – | 0 € | 17 t€ | 34 t€ | 51 t€ | 68 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -27 t€ | 23 t€ | 7 005 € | 5 304 € | -11 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 0 € | 35 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 343 t€ | 399 t€ | 335 t€ | 388 t€ | 346 t€ | 279 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 6 342 € | -2 102 € | -4 473 € | -58 t€ | -42 t€ | -20 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 0 € | 366 € | 14 t€ | 29 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 91 t€ | 91 t€ | 0 € | – | – | – |
| Köp av tjänster | 311 t€ | -290 t€ | -401 t€ | -263 t€ | -112 t€ | -88 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 44 t€ | -11 t€ | -3 920 € | -7 122 € | -8 696 € | -11 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 57 t€ | -87 t€ | -82 t€ | -71 t€ | -78 t€ | -77 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 934 € | 9 574 € | 5 991 € | 227 € | 5 € | 7 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -206 t€ | -59 t€ | 56 t€ | 98 t€ | 62 t€ | 38 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 106 t€ | -60 t€ | -49 t€ | -54 t€ | -38 t€ | -53 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 35 t€ | 58 t€ | 27 t€ | 12 t€ | 8 387 € | 3 411 € |
| Pensionskostnader | 499 t€ | -434 t€ | -355 t€ | -313 t€ | -291 t€ | -206 t€ |
| Färdiga produkter | 87 t€ | 60 t€ | 37 t€ | 30 t€ | 24 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 2 031 € | 0 € | 0 € | 0 € | 3 637 € |
| Placeringar | 91 t€ | 91 t€ | 0 € | – | – | – |
| Maskiner och inventarier | 171 t€ | 209 t€ | 194 t€ | 162 t€ | 184 t€ | 175 t€ |
| Löner och arvoden | 2,8 M€ | -2,4 M€ | -2,1 M€ | -1,7 M€ | -1,7 M€ | -1,4 M€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 6 910 € | 0 € | – | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 777 t€ | 650 t€ | 440 t€ | 371 t€ | 495 t€ | 396 t€ |
| Materiella tillgångar | 171 t€ | 209 t€ | 194 t€ | 162 t€ | 184 t€ | 175 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 23 t€ | 44 t€ | 13 t€ | 32 € | 0 € | 25 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 227 t€ | 239 t€ | 183 t€ | 159 t€ | 133 t€ | 91 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 31 t€ | 35 t€ | 21 t€ | 0 € | 0 € | 30 t€ |
| Passiva | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 910 t€ | 946 t€ | 767 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 744 € | 2 873 € | 4 070 € | 2 129 € | 6 399 € | 4 270 € |
| Immateriella tillgångar | – | 0 € | 17 t€ | 34 t€ | 51 t€ | 68 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 134 t€ | 233 t€ | 197 t€ | 120 t€ | 68 t€ | 30 t€ |
| Långfristiga fordringar | 744 € | 2 873 € | 4 070 € | 2 129 € | 6 399 € | 4 270 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Etelä-Suomen Lisäturva Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (157 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 4,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.