Minttiravintolat Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 6,3 M€ och rörelseresultatet 285 t€; soliditet 63,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 147 t€ och inkomstskatterna 30 t€. Offentliga köpare köpte för 59 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Kasvatuksen Ja Koulutuksen Toimiala, Helsinki (Helsinki). Det har 6 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,3 M€ | 5,9 M€ | 5,8 M€ | 5,4 M€ | 4,8 M€ | 3,8 M€ |
| Förändring i omsättning | 6,5 % | 1,8 % | 7,9 % | 13,3 % | 25,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 194 t€ | 131 t€ | 282 t€ | 452 t€ | 421 t€ | 345 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,1 % | 2,2 % | 4,8 % | 8,4 % | 8,8 % | 9,1 % |
| Rörelseresultat | 285 t€ | 33 t€ | 179 t€ | 383 t€ | 331 t€ | 256 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,5 % | 0,6 % | 3,1 % | 7,1 % | 6,9 % | 6,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 452 t€ | 178 t€ | 187 t€ | 397 t€ | 321 t€ | 169 t€ |
| Personalkostnader | -2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Soliditet | 63,9 % | 62,1 % | 57,0 % | 57,6 % | 53,9 % | 49,5 % |
| Kassalikviditet | 0,66 | 0,51 | 0,51 | 0,69 | 0,86 | 0,97 |
| Current ratio | 0,74 | 0,62 | 0,59 | 0,77 | 0,94 | 1,04 |
| Relativ skuldsättning | 24,6 % | 26,4 % | 31,3 % | 33,6 % | 42,7 % | 59,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,4 % | 6,9 % | 7,7 % | 16,1 % | 13,5 % | 7,6 % |
| Balansomslutning | 4,3 M€ | 4,1 M€ | 4,2 M€ | 4,3 M€ | 4,4 M€ | 4,5 M€ |
| Eget kapital | 2,8 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ |
| Kassa och bank | 349 t€ | 153 t€ | 194 t€ | 518 t€ | 504 t€ | 456 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,3 M€ | 5,9 M€ | 5,8 M€ | 5,4 M€ | 4,8 M€ | 3,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 311 t€ | 260 t€ | 284 t€ | 262 t€ | 312 t€ | 392 t€ |
| Material och tjänster | 2,3 M€ | -2,2 M€ | -2,4 M€ | -2,0 M€ | -1,7 M€ | -1,3 M€ |
| Personalkostnader | 2,6 M€ | -2,5 M€ | -2,3 M€ | -2,2 M€ | -2,0 M€ | -1,7 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 91 t€ | -98 t€ | -103 t€ | -69 t€ | -90 t€ | -89 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,3 M€ | -1,4 M€ | -1,2 M€ | -964 t€ | -970 t€ | -892 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 285 t€ | 33 t€ | 179 t€ | 383 t€ | 331 t€ | 256 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 20 t€ | 96 t€ | 37 t€ | 86 t€ | 50 t€ | -46 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 265 t€ | 129 t€ | 216 t€ | 468 t€ | 381 t€ | 210 t€ |
| Inkomstskatt | 113 t€ | -12 t€ | -29 t€ | -72 t€ | -60 t€ | -42 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 452 t€ | 178 t€ | 187 t€ | 397 t€ | 321 t€ | 169 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,5 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ |
| Omsättningstillgångar | 117 t€ | 123 t€ | 115 t€ | 104 t€ | 95 t€ | 77 t€ |
| Fordringar | 513 t€ | 457 t€ | 478 t€ | 367 t€ | 545 t€ | 649 t€ |
| Kassa och bank | 349 t€ | 153 t€ | 194 t€ | 518 t€ | 504 t€ | 456 t€ |
| Rörliga aktiva | 979 t€ | 734 t€ | 787 t€ | 990 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Aktiva | 4,3 M€ | 4,1 M€ | 4,2 M€ | 4,3 M€ | 4,4 M€ | 4,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Eget kapital | 2,8 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 242 t€ | 381 t€ | 496 t€ | 535 t€ | 816 t€ | 1,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
Alla poster i bokslutet (61)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,3 M€ | 5,9 M€ | 5,8 M€ | 5,4 M€ | 4,8 M€ | 3,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 311 t€ | 260 t€ | 284 t€ | 262 t€ | 312 t€ | 392 t€ |
| Material och tjänster | 2,3 M€ | -2,2 M€ | -2,4 M€ | -2,0 M€ | -1,7 M€ | -1,3 M€ |
| Personalkostnader | 2,6 M€ | -2,5 M€ | -2,3 M€ | -2,2 M€ | -2,0 M€ | -1,7 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 91 t€ | -98 t€ | -103 t€ | -69 t€ | -90 t€ | -89 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,3 M€ | -1,4 M€ | -1,2 M€ | -964 t€ | -970 t€ | -892 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 285 t€ | 33 t€ | 179 t€ | 383 t€ | 331 t€ | 256 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 20 t€ | 96 t€ | 37 t€ | 86 t€ | 50 t€ | -46 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 265 t€ | 129 t€ | 216 t€ | 468 t€ | 381 t€ | 210 t€ |
| Inkomstskatt | 113 t€ | -12 t€ | -29 t€ | -72 t€ | -60 t€ | -42 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 452 t€ | 178 t€ | 187 t€ | 397 t€ | 321 t€ | 169 t€ |
| Bestående aktiva | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,5 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ |
| Omsättningstillgångar | 117 t€ | 123 t€ | 115 t€ | 104 t€ | 95 t€ | 77 t€ |
| Fordringar | 513 t€ | 457 t€ | 478 t€ | 367 t€ | 545 t€ | 649 t€ |
| Kassa och bank | 349 t€ | 153 t€ | 194 t€ | 518 t€ | 504 t€ | 456 t€ |
| Rörliga aktiva | 979 t€ | 734 t€ | 787 t€ | 990 t€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Aktiva | 4,3 M€ | 4,1 M€ | 4,2 M€ | 4,3 M€ | 4,4 M€ | 4,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Eget kapital | 2,8 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 242 t€ | 381 t€ | 496 t€ | 535 t€ | 816 t€ | 1,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 173 t€ | 173 t€ | 157 t€ | 161 t€ | 166 t€ | 167 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 766 € | 0 € | 0 € | 1 092 € | 0 € | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 6 263 € | 7 665 € | 11 t€ | 8 941 € | 18 t€ | -267 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 64 t€ | 105 t€ | 145 t€ | 43 t€ | 33 t€ | 59 t€ |
| Passiva | 4,3 M€ | 4,1 M€ | 4,2 M€ | 4,3 M€ | 4,4 M€ | 4,5 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 242 t€ | 381 t€ | 496 t€ | 535 t€ | 816 t€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 503 t€ | 445 t€ | 465 t€ | 240 t€ | 317 t€ | 381 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 2 € | 4 € | 6 € | 2 € | 400 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 350 € | 1 299 € | 1 398 € | 6 464 € | 10 t€ | 3 802 € |
| Maskiner och inventarier | 152 t€ | 172 t€ | 186 t€ | 133 t€ | 121 t€ | 129 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 115 t€ | 215 t€ | 255 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 487 t€ | 567 t€ | 410 t€ | 253 t€ | 242 t€ | 234 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 390 t€ | 330 t€ | 381 t€ | 330 t€ | 318 t€ | 264 t€ |
| Löner och arvoden | 2,1 M€ | -2,0 M€ | -1,9 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ | -1,4 M€ |
| Immateriella tillgångar | 64 t€ | 105 t€ | 145 t€ | 43 t€ | 33 t€ | 59 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 144 t€ | 179 t€ | 201 t€ | 119 t€ | 111 t€ | 84 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 452 t€ | 178 t€ | 187 t€ | 397 t€ | 321 t€ | 169 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 21 t€ | -35 t€ | -34 t€ | -31 t€ | -40 t€ | -53 t€ |
| Långfristiga fordringar | 10 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 128 t€ | 228 t€ | 268 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 209 t€ | 205 t€ | 264 t€ | 120 t€ | 206 t€ | 296 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | – | – | 0 € | 673 € | 841 € | 1 052 € |
| Pensionskostnader | 388 t€ | -376 t€ | -344 t€ | -333 t€ | -292 t€ | -220 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 77 t€ | -68 t€ | -65 t€ | -62 t€ | -74 t€ | -41 t€ |
| Uppskrivningsfond | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Köp av tjänster | 155 t€ | -149 t€ | -320 t€ | -75 t€ | -67 t€ | -37 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 10 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Materiella tillgångar | 152 t€ | 172 t€ | 186 t€ | 134 t€ | 122 t€ | 130 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,2 M€ | -2,1 M€ | -2,1 M€ | -2,0 M€ | -1,6 M€ | -1,3 M€ |
| Material och förnödenheter | 117 t€ | 123 t€ | 115 t€ | 104 t€ | 95 t€ | 77 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ | 104 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 138 t€ | 148 t€ | 254 t€ | 314 t€ | 316 t€ | 340 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 150 t€ | 60 t€ | 0 € | – | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | 91 t€ | -98 t€ | -103 t€ | -69 t€ | -90 t€ | -89 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 613 t€ | 536 t€ | 535 t€ | 477 t€ | 421 t€ | 369 t€ |
| Placeringar | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 3,1 M€ |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 0 € | 130 t€ | 70 t€ | 110 t€ | 80 t€ | 3 000 € |
| Kortfristiga lånefordringar | – | 0 € | 382 € | 0 € | – | – |
| Koncernbidrag | -300 t€ | 60 t€ | 0 € | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Minttiravintolat Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 6,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Cafe MartinusMartinlaaksontie 36Anniskelu
- Ravintola West Side StoryKivivuorentie 4Anniskelu
- Cafe SilkkiTikkurilantie 44Anniskelu
- Ravintola ZillaKielotie 14Anniskelu
- Old StoryTikkuraitti 17Anniskelu
- Cafe KuusijärviKuusijärventie 3Anniskelu
Gratis månadslista: Vanda
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis