Kymen Paviljonki Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,4 M€ och rörelseresultatet 257 t€; soliditet 88,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 172 t€ och inkomstskatterna 35 t€. Offentliga köpare köpte för 1 639 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Ulkoministeriö (Ulkoministeriön hallinnonala). Det har 2 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Förändring i omsättning | 2,5 % | 1,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 164 t€ | 294 t€ | 354 t€ |
| Rörelsebidrag % | 11,9 % | 21,8 % | 26,9 % |
| Rörelseresultat | 257 t€ | 171 t€ | 270 t€ |
| Rörelsemarginal | 18,7 % | 12,8 % | 20,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 204 t€ | 131 t€ | 213 t€ |
| Personalkostnader | -496 t€ | 514 t€ | 454 t€ |
| Soliditet | 88,9 % | 84,7 % | 81,5 % |
| Kassalikviditet | 3,61 | 1,92 | 2,66 |
| Current ratio | 3,88 | 2,05 | 2,76 |
| Relativ skuldsättning | 9,8 % | 12,8 % | 15,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 % | 13,8 % | 23,6 % |
| Balansomslutning | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 954 t€ | 901 t€ |
| Kassa och bank | 341 t€ | 208 t€ | 362 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 151 t€ | 152 t€ | 146 t€ |
| Material och tjänster | 410 t€ | -395 t€ | -374 t€ |
| Personalkostnader | 496 t€ | -514 t€ | -454 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 93 t€ | -122 t€ | -85 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 273 t€ | -293 t€ | -284 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 257 t€ | 171 t€ | 270 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 003 € | -4 333 € | -1 032 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 256 t€ | 167 t€ | 269 t€ |
| Inkomstskatt | 52 t€ | -36 t€ | -56 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 204 t€ | 131 t€ | 213 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 695 t€ | 781 t€ | 600 t€ |
| Omsättningstillgångar | 35 t€ | 22 t€ | 19 t€ |
| Fordringar | 145 t€ | 114 t€ | 125 t€ |
| Kassa och bank | 341 t€ | 208 t€ | 362 t€ |
| Rörliga aktiva | 521 t€ | 345 t€ | 506 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 954 t€ | 901 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 4 006 € | 22 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 134 t€ | 168 t€ | 183 t€ |
| Främmande kapital | 134 t€ | 172 t€ | 205 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 151 t€ | 152 t€ | 146 t€ |
| Material och tjänster | 410 t€ | -395 t€ | -374 t€ |
| Personalkostnader | 496 t€ | -514 t€ | -454 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 93 t€ | -122 t€ | -85 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 273 t€ | -293 t€ | -284 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 257 t€ | 171 t€ | 270 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 003 € | -4 333 € | -1 032 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 256 t€ | 167 t€ | 269 t€ |
| Inkomstskatt | 52 t€ | -36 t€ | -56 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 204 t€ | 131 t€ | 213 t€ |
| Bestående aktiva | 695 t€ | 781 t€ | 600 t€ |
| Omsättningstillgångar | 35 t€ | 22 t€ | 19 t€ |
| Fordringar | 145 t€ | 114 t€ | 125 t€ |
| Kassa och bank | 341 t€ | 208 t€ | 362 t€ |
| Rörliga aktiva | 521 t€ | 345 t€ | 506 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 954 t€ | 901 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 4 006 € | 22 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 134 t€ | 168 t€ | 183 t€ |
| Främmande kapital | 134 t€ | 172 t€ | 205 t€ |
| Pensionskostnader | 83 t€ | -73 t€ | -69 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 93 t€ | -122 t€ | -85 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 30 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Materiella tillgångar | 695 t€ | 781 t€ | 600 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 844 t€ | 789 t€ | 654 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 115 t€ | 84 t€ | 125 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 0 € | 4 006 € | 22 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 29 t€ | 31 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 25 t€ | 28 t€ | 16 t€ |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 235 € | 235 € | 235 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 46 t€ | 29 t€ | 47 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 32 € | 67 € | 1 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 035 € | -4 400 € | -1 033 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 38 t€ | 47 t€ | 92 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Material och förnödenheter | 35 t€ | 22 t€ | 19 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 14 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 1 000 € | 0 € | – |
| Långfristiga fordringar | 30 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 67 t€ | 90 t€ | 78 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 204 t€ | 131 t€ | 213 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 43 t€ | 27 t€ | 61 t€ |
| Placeringar | 100 € | 100 € | 100 € |
| Övriga lönebikostnader | 16 t€ | -21 t€ | -13 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 423 t€ | -396 t€ | -371 t€ |
| Köp av tjänster | 508 € | -1 947 € | -3 427 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 570 t€ | 621 t€ | 453 t€ |
| Löner och arvoden | 397 t€ | -420 t€ | -372 t€ |
| Passiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -13 t€ | 3 414 € | 675 € |
| Övriga aktier och andelar | 100 € | 100 € | 100 € |
| Maskiner och inventarier | 78 t€ | 112 t€ | 97 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kymen Paviljonki Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 7,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Kymen PaviljonkiHelsingintie 408Vähittäismyynti
- Kymen PaviljonkiHelsingintie 408Anniskelu
Gratis månadslista: Kouvola
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis