Bensa Pulu Oy är ett aktiebolag med hemort i Tusby, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 353 t€ och rörelseresultatet 181 t€; soliditet 95,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 304 t€ och inkomstskatterna 62 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 353 t€ | 321 t€ | 299 t€ | 279 t€ | 352 t€ | 859 t€ |
| Förändring i omsättning | 9,8 % | 7,4 % | 7,2 % | -20,7 % | -59,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 180 t€ | 271 t€ | 161 t€ | 97 t€ | 61 t€ | 325 t€ |
| Rörelsebidrag % | 51,1 % | 84,5 % | 53,8 % | 34,8 % | 17,4 % | 37,8 % |
| Rörelseresultat | 181 t€ | 271 t€ | 160 t€ | 93 t€ | 56 t€ | 318 t€ |
| Rörelsemarginal | 51,2 % | 84,3 % | 53,6 % | 33,3 % | 15,9 % | 37,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 145 t€ | 213 t€ | 134 t€ | 85 t€ | 45 t€ | 254 t€ |
| Personalkostnader | -39 t€ | 52 t€ | 59 t€ | 21 t€ | 0 € | – |
| Soliditet | 95,7 % | 93,1 % | 96,5 % | 97,9 % | 96,3 % | 93,9 % |
| Kassalikviditet | 1,37 | 1,50 | 3,90 | 20,18 | 10,36 | 5,53 |
| Current ratio | 6,15 | 5,05 | 19,27 | 69,17 | 44,93 | 22,97 |
| Relativ skuldsättning | 14,7 % | 30,4 % | 14,5 % | 9,0 % | 12,8 % | 9,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,7 % | 16,2 % | 11,2 % | 7,3 % | 3,9 % | 20,9 % |
| Balansomslutning | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 44 t€ | 125 t€ | 153 t€ | 201 t€ | 171 t€ | 161 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 353 t€ | 321 t€ | 299 t€ | 279 t€ | 352 t€ | 859 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 € | 105 € |
| Material och tjänster | 121 t€ | 37 t€ | -67 t€ | -133 t€ | -270 t€ | -521 t€ |
| Personalkostnader | 39 t€ | -52 t€ | -59 t€ | -21 t€ | 0 € | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 450 € | -601 € | -801 € | -4 017 € | -5 356 € | -7 141 € |
| Övriga rörelsekostnader | 12 t€ | -35 t€ | -12 t€ | -28 t€ | -20 t€ | -13 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 181 t€ | 271 t€ | 160 t€ | 93 t€ | 56 t€ | 318 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 162 € | 2 577 € | 59 € | -586 € | -1 289 € | -834 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 185 t€ | 273 t€ | 160 t€ | 92 t€ | 55 t€ | 317 t€ |
| Inkomstskatt | 40 t€ | -61 t€ | -27 t€ | -7 883 € | -9 314 € | -63 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 145 t€ | 213 t€ | 134 t€ | 85 t€ | 45 t€ | 254 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 877 t€ | 916 t€ | 402 t€ | 412 t€ | 16 t€ | 21 t€ |
| Omsättningstillgångar | 248 t€ | 347 t€ | 666 t€ | 542 t€ | 916 t€ | 964 t€ |
| Fordringar | 17 t€ | 13 t€ | 7 413 € | 14 t€ | 104 t€ | 144 t€ |
| Kassa och bank | 44 t€ | 125 t€ | 153 t€ | 201 t€ | 171 t€ | 161 t€ |
| Rörliga aktiva | 318 t€ | 493 t€ | 835 t€ | 766 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 14 t€ | 19 t€ | 23 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 52 t€ | 98 t€ | 43 t€ | 11 t€ | 26 t€ | 55 t€ |
| Främmande kapital | 52 t€ | 98 t€ | 43 t€ | 25 t€ | 45 t€ | 78 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | 30.9.2021 | 30.9.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 353 t€ | 321 t€ | 299 t€ | 279 t€ | 352 t€ | 859 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 € | 105 € |
| Material och tjänster | 121 t€ | 37 t€ | -67 t€ | -133 t€ | -270 t€ | -521 t€ |
| Personalkostnader | 39 t€ | -52 t€ | -59 t€ | -21 t€ | 0 € | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 450 € | -601 € | -801 € | -4 017 € | -5 356 € | -7 141 € |
| Övriga rörelsekostnader | 12 t€ | -35 t€ | -12 t€ | -28 t€ | -20 t€ | -13 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 181 t€ | 271 t€ | 160 t€ | 93 t€ | 56 t€ | 318 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 162 € | 2 577 € | 59 € | -586 € | -1 289 € | -834 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 185 t€ | 273 t€ | 160 t€ | 92 t€ | 55 t€ | 317 t€ |
| Inkomstskatt | 40 t€ | -61 t€ | -27 t€ | -7 883 € | -9 314 € | -63 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 145 t€ | 213 t€ | 134 t€ | 85 t€ | 45 t€ | 254 t€ |
| Bestående aktiva | 877 t€ | 916 t€ | 402 t€ | 412 t€ | 16 t€ | 21 t€ |
| Omsättningstillgångar | 248 t€ | 347 t€ | 666 t€ | 542 t€ | 916 t€ | 964 t€ |
| Fordringar | 17 t€ | 13 t€ | 7 413 € | 14 t€ | 104 t€ | 144 t€ |
| Kassa och bank | 44 t€ | 125 t€ | 153 t€ | 201 t€ | 171 t€ | 161 t€ |
| Rörliga aktiva | 318 t€ | 493 t€ | 835 t€ | 766 t€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 14 t€ | 19 t€ | 23 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 52 t€ | 98 t€ | 43 t€ | 11 t€ | 26 t€ | 55 t€ |
| Främmande kapital | 52 t€ | 98 t€ | 43 t€ | 25 t€ | 45 t€ | 78 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 40 t€ | 50 t€ | 11 t€ | 2 348 € | 16 t€ | 12 t€ |
| Passiva | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Fordringar hos företag inom samma koncern (investeringar) | 29 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Övriga omsättningstillgångar | 248 t€ | 347 t€ | 666 t€ | 542 t€ | 916 t€ | 964 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 17 t€ | 13 t€ | 7 413 € | 13 t€ | 103 t€ | 128 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 12 t€ | 7 374 € | 1 108 € | 574 € | 78 t€ | 87 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 9 793 € | 8 398 € | 8 122 € | 8 136 € | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 162 € | 2 627 € | 332 € | 0 € | – | – |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | 0 € | 14 t€ | 19 t€ | 23 t€ |
| Maskiner och inventarier | 1 351 € | 1 802 € | 2 402 € | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 989 t€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 950 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 607 € | 607 € | 15 t€ | 6 082 € | 11 t€ | 18 t€ |
| Löner och arvoden | 38 t€ | -51 t€ | -59 t€ | -20 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 4 317 € | 4 588 € | 5 704 € | 4 588 € | 5 704 € | 34 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 145 t€ | 213 t€ | 134 t€ | 85 t€ | 45 t€ | 254 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -50 € | -273 € | -586 € | -1 289 € | -834 € |
| Övriga aktier och andelar | 846 t€ | 914 t€ | 400 t€ | 400 t€ | 0 € | – |
| Långfristiga fordringar | – | – | 0 € | 1 000 € | 1 000 € | 16 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 607 € | 607 € | 601 € | 1 284 € | 13 t€ | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 730 € | -592 € | -896 € | -273 € | 0 € | – |
| Köp av tjänster | 1 632 € | -3 626 € | -936 € | -2 879 € | -18 t€ | -4 432 € |
| Långfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 1 000 € | 1 000 € | 16 t€ |
| Materiella tillgångar | 1 351 € | 1 802 € | 2 402 € | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 20 t€ | -197 t€ | -190 t€ | -168 t€ | -204 t€ | -766 t€ |
| Finansiella värdepapper | 9 793 € | 8 398 € | 8 122 € | 8 136 € | 0 € | – |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 7 005 € | 0 € | 7 194 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 47 t€ | 17 t€ | 2 639 € | 0 € | 25 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 450 € | -601 € | -801 € | -4 017 € | -5 356 € | -7 141 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 99 t€ | 238 t€ | 124 t€ | 37 t€ | -48 t€ | 250 t€ |
| Placeringar | 875 t€ | 914 t€ | 400 t€ | 400 t€ | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Bensa Pulu Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen detaljhandel med drivmedel (218 företag med beskattningsbar inkomst; median 38 t€, 8,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Tusby
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis