Sotkamon Urkurakentajat Oy är ett aktiebolag med hemort i Sotkamo, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 406 t€ och rörelseresultatet 37 t€; soliditet 69,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 40 t€ och inkomstskatterna 7 953 €. Offentliga köpare köpte för 2 326 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Kasvatuksen Ja Koulutuksen Toimiala, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 406 t€ | 472 t€ |
| Förändring i omsättning | -14,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 20 t€ | 23 t€ |
| Rörelsebidrag % | 5,0 % | 4,9 % |
| Rörelseresultat | 37 t€ | 44 t€ |
| Rörelsemarginal | 9,0 % | 9,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 27 t€ | 32 t€ |
| Personalkostnader | -198 t€ | -181 t€ |
| Soliditet | 69,6 % | 66,4 % |
| Kassalikviditet | 3,07 | 1,69 |
| Current ratio | 4,07 | 2,24 |
| Relativ skuldsättning | 22,8 % | 21,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,0 % | 15,9 % |
| Balansomslutning | 304 t€ | 301 t€ |
| Eget kapital | 211 t€ | 200 t€ |
| Kassa och bank | 172 t€ | 150 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 406 t€ | 472 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 918 € | 0 € |
| Material och tjänster | 86 t€ | 146 t€ |
| Personalkostnader | 198 t€ | 181 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 16 t€ | 21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 71 t€ | 79 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 37 t€ | 44 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 394 € | 4 569 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 34 t€ | 40 t€ |
| Inkomstskatt | 6 841 € | 7 953 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 27 t€ | 32 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 59 t€ | 74 t€ |
| Omsättningstillgångar | 60 t€ | 57 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 172 t€ | 150 t€ |
| Rörliga aktiva | 244 t€ | 227 t€ |
| Aktiva | 304 t€ | 301 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 211 t€ | 200 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 32 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 60 t€ | 101 t€ |
| Främmande kapital | 92 t€ | 101 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 406 t€ | 472 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 918 € | 0 € |
| Material och tjänster | 86 t€ | 146 t€ |
| Personalkostnader | 198 t€ | 181 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 16 t€ | 21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 71 t€ | 79 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 37 t€ | 44 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 394 € | 4 569 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 34 t€ | 40 t€ |
| Inkomstskatt | 6 841 € | 7 953 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 27 t€ | 32 t€ |
| Bestående aktiva | 59 t€ | 74 t€ |
| Omsättningstillgångar | 60 t€ | 57 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 172 t€ | 150 t€ |
| Rörliga aktiva | 244 t€ | 227 t€ |
| Aktiva | 304 t€ | 301 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 211 t€ | 200 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 32 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 60 t€ | 101 t€ |
| Främmande kapital | 92 t€ | 101 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 334 € | 334 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 32 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 258 € | 63 € |
| Placeringar | 334 € | 334 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -7 166 € | -516 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 38 t€ | 110 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 27 t€ | 32 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | -4 015 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 11 t€ | 4 812 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 7 498 € | 19 t€ |
| Maskiner och inventarier | 48 t€ | 62 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 17 t€ | 2 230 € |
| Avskrivningar enligt plan | 16 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 9 367 € | 39 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 13 t€ | 20 t€ |
| Löner och arvoden | 152 t€ | 146 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 36 € | 790 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 174 t€ | 158 t€ |
| Pensionskostnader | 36 t€ | 30 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 653 € | 4 632 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 6 306 € | 6 306 € |
| Material och förnödenheter | 56 t€ | 49 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 332 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 59 t€ | 74 t€ |
| Varor under tillverkning | 3 485 € | 7 500 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 4 691 € | 5 044 € |
| Köp av tjänster | 55 t€ | 37 t€ |
| Passiva | 304 t€ | 301 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 12 t€ | 56 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 22 t€ | 4 115 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Sotkamon Urkurakentajat Oy till den övre halvan inom branschen tillverkning av musikinstrument (391 företag med beskattningsbar inkomst; median 17 t€, 2,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Sotkamo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis