Study Tours Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 rörelseresultatet -3 267 €; soliditet 0,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 159 t€ och inkomstskatterna 32 t€.
Helsingfors: 311 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelsebidrag | -3 267 € | -2 881 € | -1 179 € |
| Rörelseresultat | -3 267 € | -3 440 € | -1 179 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | -55 t€ | -163 t€ | 127 t€ |
| Soliditet | 0,1 % | 3,0 % | 10,5 % |
| Kassalikviditet | 0,03 | 0,00 | 0,03 |
| Current ratio | 0,03 | 0,00 | 0,03 |
| Avkastning på eget kapital | -2669,6 % | -286,0 % | 57,9 % |
| Balansomslutning | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Eget kapital | 2 052 € | 57 t€ | 219 t€ |
| Kassa och bank | 46 t€ | 2 479 € | 49 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -560 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 3 267 € | -2 881 € | -1 179 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 267 € | -3 440 € | -1 179 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 52 t€ | -159 t€ | 161 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -55 t€ | -162 t€ | 159 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -106 € | -32 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -55 t€ | -163 t€ | 127 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Fordringar | 5 311 € | 5 714 € | 0 € |
| Kassa och bank | 46 t€ | 2 479 € | 49 t€ |
| Rörliga aktiva | 51 t€ | 8 193 € | 49 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 2 052 € | 57 t€ | 219 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Främmande kapital | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
Alla poster i bokslutet (32)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -560 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 3 267 € | -2 881 € | -1 179 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 267 € | -3 440 € | -1 179 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 52 t€ | -159 t€ | 161 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -55 t€ | -162 t€ | 159 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -106 € | -32 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -55 t€ | -163 t€ | 127 t€ |
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Fordringar | 5 311 € | 5 714 € | 0 € |
| Kassa och bank | 46 t€ | 2 479 € | 49 t€ |
| Rörliga aktiva | 51 t€ | 8 193 € | 49 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 2 052 € | 57 t€ | 219 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Främmande kapital | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Placeringar | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 48 t€ | 211 t€ | 84 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 311 € | 5 714 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -55 t€ | -163 t€ | 127 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 5 311 € | 5 714 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -106 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | – | 0 € | 560 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 32 t€ |
| Passiva | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 109 € | 0 € | 52 € |
| Maskiner och inventarier | – | 0 € | 560 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 67 t€ | -159 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | -560 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 15 t€ | 78 € | 161 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Study Tours Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare (766 företag med beskattningsbar inkomst; median 31 t€, 5,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.