Nordiska Maskin Kemikalier Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 27 t€ och rörelseresultatet 574 €; soliditet 28,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 10 t€ och inkomstskatterna 2 500 €. Offentliga köpare köpte för 2 200 € av företaget åren 2024–2024; den största köparen är Pelastusopisto (Sisäministeriön hallinnonala).
Tammerfors: 66 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Omsättning | 27 t€ | 29 t€ |
| Förändring i omsättning | -8,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 419 € | 1 057 € |
| Rörelsebidrag % | 1,6 % | 3,6 % |
| Rörelseresultat | 574 € | 1 264 € |
| Rörelsemarginal | 2,2 % | 4,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 545 € | 1 181 € |
| Soliditet | 28,1 % | 25,9 % |
| Kassalikviditet | 1,01 | 0,79 |
| Current ratio | 1,34 | 1,30 |
| Relativ skuldsättning | 44,9 % | 40,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,7 % | 28,7 % |
| Balansomslutning | 17 t€ | 16 t€ |
| Eget kapital | 4 668 € | 4 123 € |
| Kassa och bank | 88 € | 915 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 27 t€ | 29 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 447 € | 3 438 € |
| Material och tjänster | 15 t€ | 12 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 155 € | 206 € |
| Övriga rörelsekostnader | 11 t€ | 19 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 574 € | 1 264 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 29 € | 83 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 545 € | 1 181 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 545 € | 1 181 € |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 558 € | 619 € |
| Omsättningstillgångar | 4 011 € | 5 924 € |
| Fordringar | 12 t€ | 8 433 € |
| Kassa och bank | 88 € | 915 € |
| Rörliga aktiva | 16 t€ | 15 t€ |
| Aktiva | 17 t€ | 16 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 4 668 € | 4 123 € |
| Korfristigt främmande kapital | 12 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 12 t€ | 12 t€ |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 27 t€ | 29 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 447 € | 3 438 € |
| Material och tjänster | 15 t€ | 12 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 155 € | 206 € |
| Övriga rörelsekostnader | 11 t€ | 19 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 574 € | 1 264 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 29 € | 83 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 545 € | 1 181 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 545 € | 1 181 € |
| Bestående aktiva | 558 € | 619 € |
| Omsättningstillgångar | 4 011 € | 5 924 € |
| Fordringar | 12 t€ | 8 433 € |
| Kassa och bank | 88 € | 915 € |
| Rörliga aktiva | 16 t€ | 15 t€ |
| Aktiva | 17 t€ | 16 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 4 668 € | 4 123 € |
| Korfristigt främmande kapital | 12 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 12 t€ | 12 t€ |
| Överkursfond | 24 t€ | 24 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 93 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 10 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 12 t€ | 8 433 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 913 € | 828 € |
| Material och förnödenheter | 4 011 € | 5 924 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 9 875 € | 7 867 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 13 t€ | 12 t€ |
| Köp av tjänster | 46 € | 0 € |
| Övriga fonder | 17 t€ | 17 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 29 € | 83 € |
| Avskrivningar enligt plan | 155 € | 206 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 545 € | 1 181 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 105 € | 566 € |
| Placeringar | 93 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 464 € | 619 € |
| Materiella tillgångar | 464 € | 619 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 757 € | 710 € |
| Passiva | 17 t€ | 16 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -47 t€ | -49 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Nordiska Maskin Kemikalier Oy till den nedre halvan inom branschen partihandel med rengöringsmedel (5989 företag med beskattningsbar inkomst; median 42 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.