Fastighets Ab Lomåker är ett aktiebolag med hemort i Pedersöre, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 104 t€; soliditet 66,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 90 t€ och inkomstskatterna 18 t€.
Pedersöre: 5 nya företag på 30 dagar
- Juurto OyBetonituotteiden valmistus rakennustarkoituksiin
- T&H&J Metsätyö OyLuonnonvaraisina kasvavien tuotteiden keruu pois lukien puu
- LK Trade OyKaivos- ja rakennuskoneiden tukkukauppa
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -8,3 % | 1,3 % | 5,4 % | 22,4 % | 16,8 % | 81,8 % | – |
| Bruttoresultat | 378 t€ | 412 t€ | 407 t€ | 386 t€ | 315 t€ | 270 t€ | 149 t€ |
| Rörelsebidrag | 52 t€ | 41 t€ | 190 t€ | 186 t€ | 136 t€ | 152 t€ | 113 t€ |
| Rörelseresultat | 104 t€ | 101 t€ | 143 t€ | 132 t€ | 74 t€ | 82 t€ | 50 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 78 t€ | 72 t€ | 104 t€ | 103 t€ | 57 t€ | 62 t€ | 35 t€ |
| Soliditet | 66,1 % | 58,6 % | 53,4 % | 44,9 % | 38,7 % | 33,2 % | 29,2 % |
| Kassalikviditet | 1,00 | 0,61 | 1,03 | 0,74 | 0,15 | 0,21 | 0,15 |
| Current ratio | 1,00 | 0,61 | 1,03 | 0,74 | 0,15 | 0,21 | 0,15 |
| Avkastning på eget kapital | 13,5 % | 13,1 % | 20,2 % | 23,0 % | 15,1 % | 18,1 % | 11,5 % |
| Balansomslutning | 880 t€ | 935 t€ | 969 t€ | 998 t€ | 966 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | 582 t€ | 547 t€ | 517 t€ | 448 t€ | 374 t€ | 345 t€ | 307 t€ |
| Kassa och bank | 66 t€ | 68 t€ | 31 t€ | 19 t€ | 1 483 € | 25 t€ | 17 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 378 t€ | 412 t€ | 407 t€ | 386 t€ | 315 t€ | 270 t€ | 149 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 52 t€ | 60 t€ | -47 t€ | -53 t€ | -62 t€ | -71 t€ | -63 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 222 t€ | 251 t€ | -217 t€ | -200 t€ | -180 t€ | -118 t€ | -36 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 104 t€ | 101 t€ | 143 t€ | 132 t€ | 74 t€ | 82 t€ | 50 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 6 225 € | 11 t€ | -12 t€ | -3 766 € | -3 046 € | -4 576 € | -5 437 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 98 t€ | 90 t€ | 131 t€ | 128 t€ | 71 t€ | 77 t€ | 44 t€ |
| Inkomstskatt | 20 t€ | 18 t€ | -27 t€ | -26 t€ | -14 t€ | -15 t€ | -8 846 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 78 t€ | 72 t€ | 104 t€ | 103 t€ | 57 t€ | 62 t€ | 35 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 807 t€ | 859 t€ | 851 t€ | 899 t€ | 952 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Fordringar | 6 770 € | 7 841 € | 86 t€ | 80 t€ | 13 t€ | 2 € | 1 € |
| Kassa och bank | 66 t€ | 68 t€ | 31 t€ | 19 t€ | 1 483 € | 25 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 73 t€ | 76 t€ | 117 t€ | 99 t€ | 14 t€ | 25 t€ | 17 t€ |
| Aktiva | 880 t€ | 935 t€ | 969 t€ | 998 t€ | 966 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | – |
| Eget kapital | 582 t€ | 547 t€ | 517 t€ | 448 t€ | 374 t€ | 345 t€ | 307 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 226 t€ | 263 t€ | 338 t€ | 416 t€ | 495 t€ | 573 t€ | 633 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 72 t€ | 125 t€ | 114 t€ | 133 t€ | 98 t€ | 122 t€ | 112 t€ |
| Främmande kapital | 298 t€ | 388 t€ | 451 t€ | 550 t€ | 592 t€ | 694 t€ | 745 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 378 t€ | 412 t€ | 407 t€ | 386 t€ | 315 t€ | 270 t€ | 149 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 52 t€ | 60 t€ | -47 t€ | -53 t€ | -62 t€ | -71 t€ | -63 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 222 t€ | 251 t€ | -217 t€ | -200 t€ | -180 t€ | -118 t€ | -36 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 104 t€ | 101 t€ | 143 t€ | 132 t€ | 74 t€ | 82 t€ | 50 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 6 225 € | 11 t€ | -12 t€ | -3 766 € | -3 046 € | -4 576 € | -5 437 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 98 t€ | 90 t€ | 131 t€ | 128 t€ | 71 t€ | 77 t€ | 44 t€ |
| Inkomstskatt | 20 t€ | 18 t€ | -27 t€ | -26 t€ | -14 t€ | -15 t€ | -8 846 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 78 t€ | 72 t€ | 104 t€ | 103 t€ | 57 t€ | 62 t€ | 35 t€ |
| Bestående aktiva | 807 t€ | 859 t€ | 851 t€ | 899 t€ | 952 t€ | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Fordringar | 6 770 € | 7 841 € | 86 t€ | 80 t€ | 13 t€ | 2 € | 1 € |
| Kassa och bank | 66 t€ | 68 t€ | 31 t€ | 19 t€ | 1 483 € | 25 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 73 t€ | 76 t€ | 117 t€ | 99 t€ | 14 t€ | 25 t€ | 17 t€ |
| Aktiva | 880 t€ | 935 t€ | 969 t€ | 998 t€ | 966 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | – |
| Eget kapital | 582 t€ | 547 t€ | 517 t€ | 448 t€ | 374 t€ | 345 t€ | 307 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 226 t€ | 263 t€ | 338 t€ | 416 t€ | 495 t€ | 573 t€ | 633 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 72 t€ | 125 t€ | 114 t€ | 133 t€ | 98 t€ | 122 t€ | 112 t€ |
| Främmande kapital | 298 t€ | 388 t€ | 451 t€ | 550 t€ | 592 t€ | 694 t€ | 745 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 199 t€ | 199 t€ | 199 t€ | 199 t€ | 199 t€ | 199 t€ | 199 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 476 t€ | 512 t€ | 551 t€ | 593 t€ | 639 t€ | 688 t€ | 741 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | – | 0 € | -327 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 78 t€ | 72 t€ | 104 t€ | 103 t€ | 57 t€ | 62 t€ | 35 t€ |
| Maskiner och inventarier | 47 t€ | 63 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 38 t€ | 1 207 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 52 t€ | 67 t€ | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | 86 t€ | 55 t€ | 13 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 20 t€ | 22 t€ | 15 t€ | 12 t€ | 9 292 € | 4 531 € | 4 357 € |
| Passiva | 880 t€ | 935 t€ | 969 t€ | 998 t€ | 966 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 770 € | 7 837 € | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 693 € | 1 454 € | 15 t€ | 12 t€ | 6 048 € | 11 t€ | 5 363 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 6 388 € | 11 t€ | -12 t€ | -3 441 € | -3 046 € | -4 579 € | -5 443 € |
| Kortfristiga kundfordringar | – | – | 411 € | 25 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 47 t€ | 94 t€ | 78 t€ | 78 t€ | 78 t€ | 78 t€ | 76 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 466 € | 8 189 € | 5 449 € | 31 t€ | 3 827 € | 28 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 6 770 € | 7 841 € | 86 t€ | 80 t€ | 13 t€ | 2 € | 1 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 491 t€ | 463 t€ | 400 t€ | 333 t€ | 305 t€ | 270 t€ | 259 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 3 € | 1 € | 0 € | 0 € | 2 € | 1 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 85 t€ | 85 t€ | 85 t€ | 85 t€ | 85 t€ | 85 t€ | 85 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | – | – | – | 0 € | 977 € | 4 533 € | 9 697 € |
| Placeringar | 199 t€ | 199 t€ | 199 t€ | 199 t€ | 199 t€ | 199 t€ | 199 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 52 t€ | 60 t€ | -47 t€ | -53 t€ | -62 t€ | -71 t€ | -63 t€ |
| Materiella tillgångar | 609 t€ | 660 t€ | 652 t€ | 700 t€ | 753 t€ | 815 t€ | 837 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 14 t€ | 46 t€ | 139 t€ | 217 t€ | 296 t€ | 374 t€ | 435 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 160 t€ | 150 t€ | 199 t€ | 199 t€ | 199 t€ | 199 t€ | 199 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 163 € | 9 € | 0 € | 2 € | 0 € | 3 € | 6 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Fastighets Ab Lomåker till de översta 10 % inom näringsgrenen uthyrning av bostäder (1362 företag med beskattningsbar inkomst; median 9 246 €, 9,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.