Momento Fastfood Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2025 var omsättningen 13,1 M€ och rörelseresultatet 474 t€; soliditet 40,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 148 t€ och inkomstskatterna 30 t€. Offentliga köpare köpte för 21 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki). Det har 12 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13,1 M€ | 13,1 M€ | 12,1 M€ | 10,3 M€ | 7,1 M€ |
| Förändring i omsättning | -0,3 % | 8,2 % | 17,9 % | 44,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 574 t€ | 291 t€ | 863 t€ | 556 t€ | 22 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,4 % | 2,2 % | 7,1 % | 5,4 % | 0,3 % |
| Rörelseresultat | 474 t€ | 157 t€ | 738 t€ | 421 t€ | -130 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,6 % | 1,2 % | 6,1 % | 4,1 % | -1,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 394 t€ | 117 t€ | 389 t€ | 265 t€ | -155 t€ |
| Personalkostnader | 4,9 M€ | 4,5 M€ | 4,3 M€ | 3,7 M€ | 2,9 M€ |
| Soliditet | 40,7 % | 29,6 % | 30,5 % | 16,1 % | 2,6 % |
| Kassalikviditet | 0,93 | 0,98 | 1,04 | 0,78 | 0,53 |
| Current ratio | 1,02 | 1,05 | 1,12 | 0,85 | 0,59 |
| Relativ skuldsättning | 11,9 % | 13,3 % | 13,0 % | 15,4 % | 20,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,0 % | 16,0 % | 56,1 % | 87,0 % | -392,4 % |
| Balansomslutning | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 731 t€ | 694 t€ | 304 t€ | 40 t€ |
| Kassa och bank | 652 t€ | 757 t€ | 756 t€ | 512 t€ | 200 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13,1 M€ | 13,1 M€ | 12,1 M€ | 10,3 M€ | 7,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 24 t€ | 95 t€ | 224 t€ | 293 t€ |
| Material och tjänster | -4,7 M€ | -4,8 M€ | -4,6 M€ | -3,9 M€ | -2,7 M€ |
| Personalkostnader | -4,9 M€ | -4,5 M€ | -4,3 M€ | -3,7 M€ | -2,9 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -99 t€ | -133 t€ | -125 t€ | -135 t€ | -152 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -2,9 M€ | -3,5 M€ | -2,5 M€ | -2,3 M€ | -1,8 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 474 t€ | 157 t€ | 738 t€ | 421 t€ | -130 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 t€ | -11 t€ | -17 t€ | -19 t€ | -25 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 493 t€ | 147 t€ | 721 t€ | 402 t€ | -155 t€ |
| Inkomstskatt | -98 t€ | -30 t€ | -98 t€ | -29 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 394 t€ | 117 t€ | 389 t€ | 265 t€ | -155 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 765 t€ | 668 t€ | 679 t€ | 772 t€ |
| Omsättningstillgångar | 130 t€ | 114 t€ | 111 t€ | 91 t€ | 83 t€ |
| Fordringar | 747 t€ | 834 t€ | 739 t€ | 604 t€ | 456 t€ |
| Kassa och bank | 652 t€ | 757 t€ | 756 t€ | 512 t€ | 200 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 739 t€ |
| Aktiva | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 040 € | 8 040 € | 8 040 € | 8 040 € | 8 040 € |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 731 t€ | 694 t€ | 304 t€ | 40 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 52 t€ | 118 t€ | 149 t€ | 155 t€ | 227 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
Alla poster i bokslutet (59)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13,1 M€ | 13,1 M€ | 12,1 M€ | 10,3 M€ | 7,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 24 t€ | 95 t€ | 224 t€ | 293 t€ |
| Material och tjänster | -4,7 M€ | -4,8 M€ | -4,6 M€ | -3,9 M€ | -2,7 M€ |
| Personalkostnader | -4,9 M€ | -4,5 M€ | -4,3 M€ | -3,7 M€ | -2,9 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -99 t€ | -133 t€ | -125 t€ | -135 t€ | -152 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -2,9 M€ | -3,5 M€ | -2,5 M€ | -2,3 M€ | -1,8 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 474 t€ | 157 t€ | 738 t€ | 421 t€ | -130 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 t€ | -11 t€ | -17 t€ | -19 t€ | -25 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 493 t€ | 147 t€ | 721 t€ | 402 t€ | -155 t€ |
| Inkomstskatt | -98 t€ | -30 t€ | -98 t€ | -29 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 394 t€ | 117 t€ | 389 t€ | 265 t€ | -155 t€ |
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 765 t€ | 668 t€ | 679 t€ | 772 t€ |
| Omsättningstillgångar | 130 t€ | 114 t€ | 111 t€ | 91 t€ | 83 t€ |
| Fordringar | 747 t€ | 834 t€ | 739 t€ | 604 t€ | 456 t€ |
| Kassa och bank | 652 t€ | 757 t€ | 756 t€ | 512 t€ | 200 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 739 t€ |
| Aktiva | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 040 € | 8 040 € | 8 040 € | 8 040 € | 8 040 € |
| Eget kapital | 1,1 M€ | 731 t€ | 694 t€ | 304 t€ | 40 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 52 t€ | 118 t€ | 149 t€ | 155 t€ | 227 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Främmande kapital | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 219 t€ | 193 t€ | 158 t€ | 210 t€ | 179 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 0 € | 609 € | 1 877 € | 0 € | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 16 t€ | -3 707 € | 20 t€ | 8 654 € | 29 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 38 t€ | 54 t€ | 60 t€ | 92 t€ | 148 t€ |
| Passiva | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 52 t€ | 118 t€ | 149 t€ | 155 t€ | 227 t€ |
| Fordringar hos företag inom samma koncern (investeringar) | – | 0 € | 415 t€ | 415 t€ | 415 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 539 t€ | 644 t€ | 528 t€ | 432 t€ | 352 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 17 t€ | 4 696 € | 342 € | 36 € | 31 € |
| Maskiner och inventarier | 248 t€ | 311 t€ | 190 t€ | 170 t€ | 207 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 54 t€ | 37 t€ | 36 t€ | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 665 t€ | 606 t€ | 296 t€ | 32 t€ | 187 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 322 t€ | 620 t€ | 438 t€ | 503 t€ | 463 t€ |
| Löner och arvoden | -4,1 M€ | -3,7 M€ | -3,5 M€ | -3,1 M€ | -2,4 M€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 5 034 € | 0 € | – | – | – |
| Immateriella tillgångar | 38 t€ | 54 t€ | 60 t€ | 92 t€ | 148 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 257 t€ | 345 t€ | 271 t€ | 207 t€ | 59 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 394 t€ | 117 t€ | 389 t€ | 265 t€ | -155 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -7 734 € | -15 t€ | -17 t€ | -19 t€ | -25 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 800 t€ | 400 t€ | 0 € | – | – |
| Långfristiga fordringar | 208 t€ | 191 t€ | 211 t€ | 172 t€ | 104 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 281 t€ | 298 t€ | 242 t€ | 210 t€ | 279 t€ |
| Pensionskostnader | -722 t€ | -659 t€ | -630 t€ | -541 t€ | -397 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -111 t€ | -140 t€ | -103 t€ | -91 t€ | -69 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 154 t€ | 154 t€ | 145 t€ | 141 t€ | 87 t€ |
| Materiella tillgångar | 253 t€ | 311 t€ | 190 t€ | 170 t€ | 207 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -4,7 M€ | -4,8 M€ | -4,6 M€ | -4,0 M€ | -2,8 M€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 8 955 € | 0 € | – | – | – |
| Material och förnödenheter | 130 t€ | 114 t€ | 111 t€ | 91 t€ | 83 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | – | 0 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 41 t€ | 15 t€ | 43 t€ | 47 t€ | 46 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | 0 € | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 919 t€ | 792 t€ | 790 t€ | 668 t€ | 556 t€ |
| Koncernbidrag | – | 0 € | -234 t€ | -108 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | -99 t€ | -133 t€ | -125 t€ | -135 t€ | -152 t€ |
| Placeringar | 800 t€ | 400 t€ | 418 t€ | 418 t€ | 418 t€ |
| Långfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | – | 0 € | 31 t€ | 32 t€ | 17 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Momento Fastfood Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 6,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Backyard soul food AmericanoSuupohjantie 57Anniskelu
- Ristorante Momento, Sello / Backyard with Friends, SelloLeppävaarankatu 3-9Anniskelu
- Ristorante Momento, keskustaElielinaukio 5Anniskelu
- Ristorante MomentoPelttarinkatu 4Anniskelu
- Ristorante MomentoKyläsaarenkatu 25Anniskelu
- Le MomentoVuolteekatu 1Anniskelu
Visa alla 12
- Ristorante Momento, SeppäAhjokatu 3 - 5Anniskelu
- Ristorante MomentoTervasharjunkatu 1Anniskelu
- Ristorante MomentoSiltapuistonkatu 14Anniskelu
- Ristorante MomentoTurunlinnantie 8 (Itis)Anniskelu
- Ristorante MomentoHämeenkatu 9Anniskelu
- Ristorante Momento (Karisma)Kauppiaankatu 2Anniskelu
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis