Ylläksen Loma Oy är ett aktiebolag med hemort i Kolari, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2025 var omsättningen 602 t€ och rörelseresultatet 128 t€; soliditet 90,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 132 t€ och inkomstskatterna 27 t€. Offentliga köpare köpte för 2 209 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Ilmatieteen laitos (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala). Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 602 t€ | 626 t€ | 413 t€ |
| Förändring i omsättning | -3,8 % | 51,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 110 t€ | 141 t€ | 17 t€ |
| Rörelsebidrag % | 18,4 % | 22,5 % | 4,1 % |
| Rörelseresultat | 128 t€ | 121 t€ | -2 332 € |
| Rörelsemarginal | 21,2 % | 19,3 % | -0,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 113 t€ | 105 t€ | 3 167 € |
| Personalkostnader | -184 t€ | 247 t€ | 203 t€ |
| Soliditet | 90,3 % | 93,1 % | 93,7 % |
| Kassalikviditet | 5,54 | 6,65 | 6,09 |
| Current ratio | 5,57 | 6,66 | 6,13 |
| Relativ skuldsättning | 12,5 % | 8,2 % | 9,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,8 % | 16,0 % | 0,6 % |
| Balansomslutning | 776 t€ | 746 t€ | 628 t€ |
| Eget kapital | 673 t€ | 659 t€ | 554 t€ |
| Kassa och bank | 402 t€ | 307 t€ | 220 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 602 t€ | 626 t€ | 413 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 12 t€ | 7 478 € | 11 t€ |
| Material och tjänster | 104 t€ | -82 t€ | -74 t€ |
| Personalkostnader | 184 t€ | -247 t€ | -203 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -20 t€ | -19 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 181 t€ | -164 t€ | -129 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 128 t€ | 121 t€ | -2 332 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -13 t€ | 7 524 € | 2 459 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 141 t€ | 129 t€ | 127 € |
| Inkomstskatt | 30 t€ | -27 t€ | -205 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 113 t€ | 105 t€ | 3 167 € |
Balansräkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 353 t€ | 367 t€ | 380 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2 041 € | 550 € | 1 654 € |
| Fordringar | 19 t€ | 71 t€ | 26 t€ |
| Kassa och bank | 402 t€ | 307 t€ | 220 t€ |
| Rörliga aktiva | 423 t€ | 379 t€ | 248 t€ |
| Aktiva | 776 t€ | 746 t€ | 628 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Eget kapital | 673 t€ | 659 t€ | 554 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 28 t€ | 30 t€ | 33 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 76 t€ | 57 t€ | 40 t€ |
| Främmande kapital | 76 t€ | 57 t€ | 40 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 602 t€ | 626 t€ | 413 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 12 t€ | 7 478 € | 11 t€ |
| Material och tjänster | 104 t€ | -82 t€ | -74 t€ |
| Personalkostnader | 184 t€ | -247 t€ | -203 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -20 t€ | -19 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 181 t€ | -164 t€ | -129 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 128 t€ | 121 t€ | -2 332 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -13 t€ | 7 524 € | 2 459 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 141 t€ | 129 t€ | 127 € |
| Inkomstskatt | 30 t€ | -27 t€ | -205 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 113 t€ | 105 t€ | 3 167 € |
| Bestående aktiva | 353 t€ | 367 t€ | 380 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2 041 € | 550 € | 1 654 € |
| Fordringar | 19 t€ | 71 t€ | 26 t€ |
| Kassa och bank | 402 t€ | 307 t€ | 220 t€ |
| Rörliga aktiva | 423 t€ | 379 t€ | 248 t€ |
| Aktiva | 776 t€ | 746 t€ | 628 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Eget kapital | 673 t€ | 659 t€ | 554 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 28 t€ | 30 t€ | 33 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 76 t€ | 57 t€ | 40 t€ |
| Främmande kapital | 76 t€ | 57 t€ | 40 t€ |
| Pensionskostnader | 36 t€ | -43 t€ | -34 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 17 t€ | -20 t€ | -19 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 1 650 € | 1 650 € | 1 658 € |
| Materiella tillgångar | 351 t€ | 365 t€ | 377 t€ |
| Avskrivningsdifferens | 28 t€ | 30 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 17 t€ | 70 t€ | 24 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 551 t€ | 545 t€ | 542 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 194 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 10 t€ | 17 t€ | 19 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 10 t€ | 4 752 € | 299 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 40 € | -108 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 30 t€ | 17 t€ | 21 t€ |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | -2 186 € | 3 603 € | 3 245 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 108 t€ | 108 t€ | 108 t€ |
| Material och förnödenheter | 2 041 € | 550 € | 1 654 € |
| Övriga immateriella tillgångar | – | 0 € | 404 € |
| Långfristiga fordringar | 1 650 € | 1 650 € | 1 658 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 42 t€ | 21 t€ | 4 630 € |
| Immateriella tillgångar | – | 0 € | 404 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 113 t€ | 105 t€ | 3 167 € |
| Placeringar | 2 416 € | 2 416 € | 2 416 € |
| Övriga lönebikostnader | 5 344 € | -5 389 € | -4 637 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 50 t€ | -54 t€ | -50 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 899 € | 53 t€ | 4 697 € |
| Köp av tjänster | 56 t€ | -27 t€ | -23 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 228 t€ | 240 t€ | 256 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 2 880 € | 2 880 € | 2 160 € |
| Löner och arvoden | 143 t€ | -198 t€ | -165 t€ |
| Passiva | 776 t€ | 746 t€ | 628 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 491 € | -1 104 € | -538 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 877 € | 5 747 € | 857 € |
| Övriga aktier och andelar | 2 416 € | 2 416 € | 2 416 € |
| Maskiner och inventarier | 15 t€ | 16 t€ | 12 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ylläksen Loma Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen hotellverksamhet (308 företag med beskattningsbar inkomst; median 38 t€, 3,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Lomakeskus SeitaTiurajärventie 36Anniskelu
Gratis månadslista: Kolari
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis