Rakennuspelti Sahala Oy är ett aktiebolag med hemort i Fredrikshamn, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 729 t€ och rörelseresultatet 57 t€; soliditet 80,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 117 € och inkomstskatterna 223 €. Offentliga köpare köpte för 1 210 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Museovirasto (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 |
|---|---|---|
| Omsättning | 729 t€ | 654 t€ |
| Förändring i omsättning | 11,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 54 t€ | 20 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,5 % | 3,0 % |
| Rörelseresultat | 57 t€ | 27 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,8 % | 4,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 55 t€ | 30 t€ |
| Personalkostnader | -318 t€ | -312 t€ |
| Soliditet | 80,7 % | 79,7 % |
| Kassalikviditet | 1,66 | 1,58 |
| Current ratio | 1,81 | 1,87 |
| Relativ skuldsättning | 11,5 % | 12,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,7 % | 9,3 % |
| Balansomslutning | 434 t€ | 403 t€ |
| Eget kapital | 350 t€ | 321 t€ |
| Kassa och bank | 104 t€ | 101 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 729 t€ | 654 t€ |
| Material och tjänster | 214 t€ | 165 t€ |
| Personalkostnader | 318 t€ | 312 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 550 € | 7 317 € |
| Övriga rörelsekostnader | 138 t€ | 142 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 57 t€ | 27 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -12 t€ | -9 230 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 69 t€ | 36 t€ |
| Inkomstskatt | 14 t€ | 6 486 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 55 t€ | 30 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 282 t€ | 250 t€ |
| Omsättningstillgångar | 13 t€ | 23 t€ |
| Fordringar | 36 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 104 t€ | 101 t€ |
| Rörliga aktiva | 152 t€ | 153 t€ |
| Aktiva | 434 t€ | 403 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 350 t€ | 321 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 84 t€ | 82 t€ |
| Främmande kapital | 84 t€ | 82 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 729 t€ | 654 t€ |
| Material och tjänster | 214 t€ | 165 t€ |
| Personalkostnader | 318 t€ | 312 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 550 € | 7 317 € |
| Övriga rörelsekostnader | 138 t€ | 142 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 57 t€ | 27 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -12 t€ | -9 230 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 69 t€ | 36 t€ |
| Inkomstskatt | 14 t€ | 6 486 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 55 t€ | 30 t€ |
| Bestående aktiva | 282 t€ | 250 t€ |
| Omsättningstillgångar | 13 t€ | 23 t€ |
| Fordringar | 36 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 104 t€ | 101 t€ |
| Rörliga aktiva | 152 t€ | 153 t€ |
| Aktiva | 434 t€ | 403 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 350 t€ | 321 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 84 t€ | 82 t€ |
| Främmande kapital | 84 t€ | 82 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 37 t€ | 32 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 154 t€ | 154 t€ |
| Passiva | 434 t€ | 403 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 0 € | -6 862 € |
| Kortfristiga fordringar | 36 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 064 € | 5 541 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 10 t€ | 10 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 730 € | 397 € |
| Maskiner och inventarier | 7 649 € | 8 246 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 287 t€ | 283 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 306 € | 14 t€ |
| Löner och arvoden | 261 t€ | 256 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 111 t€ | 78 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 20 t€ | 18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 55 t€ | 30 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 212 € | 3 804 € |
| Pensionskostnader | 48 t€ | 43 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 11 t€ | 4 683 € |
| Övriga lönebikostnader | 9 494 € | 13 t€ |
| Köp av tjänster | 42 t€ | 25 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 8 304 € | 5 775 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 162 t€ | 137 t€ |
| Materiella tillgångar | 18 t€ | 18 t€ |
| Material och förnödenheter | 13 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 500 € | 500 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 42 t€ | 36 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 2 550 € | 7 317 € |
| Placeringar | 264 t€ | 232 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 11 t€ | 3 031 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rakennuspelti Sahala Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1420 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Fredrikshamn
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis