Huoltopalvelu Sammeli Oy är ett aktiebolag med hemort i Pelkosenniemi, registrerat år 1993. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 rörelseresultatet 25 t€. Det har 2 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 12,3 % | 10,4 % | -28,4 % | 19,2 % | – |
| Bruttoresultat | 157 t€ | 140 t€ | 127 t€ | 177 t€ | 149 t€ |
| Rörelsebidrag | 11 t€ | 43 t€ | 343 € | 46 t€ | 26 t€ |
| Rörelseresultat | 25 t€ | 27 t€ | -17 t€ | 29 t€ | 14 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 15 t€ | 18 t€ | -27 t€ | 17 t€ | 3 550 € |
| Personalkostnader | -69 t€ | 58 t€ | 62 t€ | 73 t€ | 72 t€ |
| Balansomslutning | 241 t€ | 252 t€ | 285 t€ | 331 t€ | 342 t€ |
| Kassa och bank | 1 554 € | 1 844 € | 3 057 € | 6 350 € | 12 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 157 t€ | 140 t€ | 127 t€ | 177 t€ | 149 t€ |
| Personalkostnader | 69 t€ | -58 t€ | -62 t€ | -73 t€ | -72 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -17 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 49 t€ | -39 t€ | -64 t€ | -58 t€ | -50 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 25 t€ | 27 t€ | -17 t€ | 29 t€ | 14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 980 € | -8 120 € | -9 499 € | -8 247 € | -9 329 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 16 t€ | 18 t€ | -27 t€ | 21 t€ | 4 894 € |
| Inkomstskatt | 1 643 € | 0 € | 0 € | -3 912 € | -1 344 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | 18 t€ | -27 t€ | 17 t€ | 3 550 € |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättningstillgångar | 40 t€ | 34 t€ | 55 t€ | 83 t€ | 64 t€ |
| Fordringar | 25 t€ | 26 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 1 554 € | 1 844 € | 3 057 € | 6 350 € | 12 t€ |
| Aktiva | 241 t€ | 252 t€ | 285 t€ | 331 t€ | 342 t€ |
Alla poster i bokslutet (22)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 157 t€ | 140 t€ | 127 t€ | 177 t€ | 149 t€ |
| Personalkostnader | 69 t€ | -58 t€ | -62 t€ | -73 t€ | -72 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -17 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 49 t€ | -39 t€ | -64 t€ | -58 t€ | -50 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 25 t€ | 27 t€ | -17 t€ | 29 t€ | 14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 980 € | -8 120 € | -9 499 € | -8 247 € | -9 329 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 16 t€ | 18 t€ | -27 t€ | 21 t€ | 4 894 € |
| Inkomstskatt | 1 643 € | 0 € | 0 € | -3 912 € | -1 344 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | 18 t€ | -27 t€ | 17 t€ | 3 550 € |
| Omsättningstillgångar | 40 t€ | 34 t€ | 55 t€ | 83 t€ | 64 t€ |
| Fordringar | 25 t€ | 26 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 1 554 € | 1 844 € | 3 057 € | 6 350 € | 12 t€ |
| Aktiva | 241 t€ | 252 t€ | 285 t€ | 331 t€ | 342 t€ |
| Passiva | 241 t€ | 252 t€ | 285 t€ | 331 t€ | 342 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 74 € | 37 € | 12 € | 60 € | 3 € |
| Löner och arvoden | 46 t€ | -36 t€ | -42 t€ | -51 t€ | -50 t€ |
| Immateriella tillgångar | 1 587 € | 3 175 € | 4 762 € | 6 349 € | 6 349 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 9 054 € | -8 157 € | -9 512 € | -8 307 € | -9 332 € |
| Pensionskostnader | 20 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -18 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 2 736 € | -3 078 € | -1 644 € | -2 168 € | -3 594 € |
| Materiella tillgångar | 174 t€ | 187 t€ | 201 t€ | 214 t€ | 231 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 15 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -17 t€ | -12 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- SEO-PelkosenniemiSodankyläntie 9Anniskelu
- SEO-PelkosenniemiSodankyläntie 9Vähittäismyynti
Gratis månadslista: Pelkosenniemi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis