Levin Levi-Market Oy är ett aktiebolag med hemort i Kittilä, registrerat år 1992. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2025 var omsättningen 12,7 M€ och rörelseresultatet 53 t€; soliditet 82,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 651 t€ och inkomstskatterna 132 t€. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 12,7 M€ | 11,9 M€ | 11,2 M€ |
| Förändring i omsättning | 7,0 % | 6,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -104 t€ | 803 t€ | 463 t€ |
| Rörelsebidrag % | -0,8 % | 6,8 % | 4,1 % |
| Rörelseresultat | 53 t€ | 654 t€ | 292 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | 5,5 % | 2,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 41 t€ | 521 t€ | 276 t€ |
| Personalkostnader | -1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Soliditet | 82,2 % | 83,1 % | 80,1 % |
| Kassalikviditet | 2,50 | 2,53 | 2,15 |
| Current ratio | 3,61 | 4,00 | 3,31 |
| Relativ skuldsättning | 5,0 % | 5,4 % | 6,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 % | 16,6 % | 9,7 % |
| Balansomslutning | 3,6 M€ | 3,8 M€ | 3,6 M€ |
| Eget kapital | 2,9 M€ | 3,1 M€ | 2,8 M€ |
| Kassa och bank | 462 t€ | 520 t€ | 234 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 12,7 M€ | 11,9 M€ | 11,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 103 t€ | 97 t€ | 97 t€ |
| Material och tjänster | 9,9 M€ | -8,5 M€ | -8,4 M€ |
| Personalkostnader | 1,6 M€ | -1,6 M€ | -1,4 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 156 t€ | -149 t€ | -171 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,0 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 53 t€ | 654 t€ | 292 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 036 € | -2 712 € | 53 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 51 t€ | 651 t€ | 345 t€ |
| Inkomstskatt | 10 t€ | -130 t€ | -69 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 41 t€ | 521 t€ | 276 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Omsättningstillgångar | 560 t€ | 734 t€ | 580 t€ |
| Fordringar | 276 t€ | 224 t€ | 212 t€ |
| Kassa och bank | 462 t€ | 520 t€ | 234 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Aktiva | 3,6 M€ | 3,8 M€ | 3,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 2,9 M€ | 3,1 M€ | 2,8 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 131 t€ | 136 t€ | 208 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 506 t€ | 501 t€ | 498 t€ |
| Främmande kapital | 636 t€ | 637 t€ | 706 t€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 12,7 M€ | 11,9 M€ | 11,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 103 t€ | 97 t€ | 97 t€ |
| Material och tjänster | 9,9 M€ | -8,5 M€ | -8,4 M€ |
| Personalkostnader | 1,6 M€ | -1,6 M€ | -1,4 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 156 t€ | -149 t€ | -171 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,0 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 53 t€ | 654 t€ | 292 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 036 € | -2 712 € | 53 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 51 t€ | 651 t€ | 345 t€ |
| Inkomstskatt | 10 t€ | -130 t€ | -69 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 41 t€ | 521 t€ | 276 t€ |
| Bestående aktiva | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Omsättningstillgångar | 560 t€ | 734 t€ | 580 t€ |
| Fordringar | 276 t€ | 224 t€ | 212 t€ |
| Kassa och bank | 462 t€ | 520 t€ | 234 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ |
| Aktiva | 3,6 M€ | 3,8 M€ | 3,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 2,9 M€ | 3,1 M€ | 2,8 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 131 t€ | 136 t€ | 208 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 506 t€ | 501 t€ | 498 t€ |
| Främmande kapital | 636 t€ | 637 t€ | 706 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 73 t€ | 101 t€ | 135 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 5 400 € | 5 400 € | 5 400 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 213 t€ | 244 t€ | 274 t€ |
| Passiva | 3,6 M€ | 3,8 M€ | 3,6 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 131 t€ | 136 t€ | 208 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 276 t€ | 224 t€ | 212 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 52 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 166 t€ | 166 t€ | 166 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 784 € | 4 601 € | 61 t€ |
| Färdiga produkter | 560 t€ | 734 t€ | 580 t€ |
| Maskiner och inventarier | 263 t€ | 240 t€ | 298 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,9 M€ | 2,6 M€ | 2,6 M€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 214 t€ | 195 t€ | 185 t€ |
| Löner och arvoden | 1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ |
| Immateriella tillgångar | 213 t€ | 244 t€ | 274 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 619 t€ | 619 t€ | 619 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 65 t€ | 91 t€ | 44 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 41 t€ | 521 t€ | 276 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 9 900 € | -12 t€ | -13 t€ |
| Pensionskostnader | 281 t€ | -257 t€ | -263 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 211 t€ | 134 t€ | 116 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 478 t€ | 503 t€ | 542 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 33 t€ | -81 t€ | -37 t€ |
| Övriga värdepapper | 525 t€ | 525 t€ | 625 t€ |
| Köp av tjänster | 449 t€ | -80 t€ | -25 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 4 080 € | 4 280 € | 4 380 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 9,3 M€ | -8,6 M€ | -8,4 M€ |
| Materiella tillgångar | 913 t€ | 915 t€ | 1,0 M€ |
| Finansiella värdepapper | 525 t€ | 525 t€ | 625 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 71 t€ | 71 t€ | 71 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 156 t€ | -149 t€ | -171 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 147 t€ | 134 t€ | 106 t€ |
| Placeringar | 619 t€ | 619 t€ | 619 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 174 t€ | 154 t€ | 94 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Levin Levi-Market Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen detaljhandel med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (763 företag med beskattningsbar inkomst; median 94 t€, 6,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Levi-MarketSirkkaVähittäismyynti
Gratis månadslista: Kittilä
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis