Iitin Kymppikoneistus Oy är ett aktiebolag med hemort i Itis, registrerat år 1992. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 54 t€ och rörelseresultatet -27 t€; soliditet 99,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 5,0 M€ och inkomstskatterna 1,0 M€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 54 t€ | 17 t€ | 37 t€ |
| Förändring i omsättning | 209,0 % | -53,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -72 t€ | 5,3 M€ | 35 t€ |
| Rörelsebidrag % | -134,1 % | 30505,6 % | 93,5 % |
| Rörelseresultat | -27 t€ | 5,3 M€ | 21 t€ |
| Rörelsemarginal | -49,7 % | 30307,7 % | 57,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 37 t€ | 4,3 M€ | 8 085 € |
| Personalkostnader | -29 t€ | 11 t€ | 219 € |
| Soliditet | 99,0 % | 79,0 % | 31,4 % |
| Kassalikviditet | 5,53 | 2,78 | 0,32 |
| Current ratio | 5,97 | 2,79 | 0,64 |
| Relativ skuldsättning | 78,0 % | 6843,3 % | 1345,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 % | 95,3 % | 3,6 % |
| Balansomslutning | 4,4 M€ | 5,7 M€ | 724 t€ |
| Eget kapital | 4,3 M€ | 4,5 M€ | 227 t€ |
| Kassa och bank | 202 t€ | 1,5 M€ | 43 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 54 t€ | 17 t€ | 37 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 129 t€ | 6,7 M€ | 55 t€ |
| Material och tjänster | 81 t€ | -84 t€ | -21 t€ |
| Personalkostnader | 29 t€ | -11 t€ | -219 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 45 t€ | -34 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 53 t€ | -1,3 M€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -27 t€ | 5,3 M€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -69 t€ | 2 116 € | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 42 t€ | 5,3 M€ | 8 085 € |
| Inkomstskatt | 5 381 € | -1,0 M€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 37 t€ | 4,3 M€ | 8 085 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4,1 M€ | 2,3 M€ | 556 t€ |
| Omsättningstillgångar | 18 t€ | 21 t€ | 85 t€ |
| Fordringar | 29 t€ | 1,8 M€ | 40 t€ |
| Kassa och bank | 202 t€ | 1,5 M€ | 43 t€ |
| Rörliga aktiva | 249 t€ | 3,3 M€ | 169 t€ |
| Aktiva | 4,4 M€ | 5,7 M€ | 724 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Eget kapital | 4,3 M€ | 4,5 M€ | 227 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 235 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 42 t€ | 1,2 M€ | 262 t€ |
| Främmande kapital | 42 t€ | 1,2 M€ | 497 t€ |
Alla poster i bokslutet (59)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 54 t€ | 17 t€ | 37 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 129 t€ | 6,7 M€ | 55 t€ |
| Material och tjänster | 81 t€ | -84 t€ | -21 t€ |
| Personalkostnader | 29 t€ | -11 t€ | -219 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 45 t€ | -34 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 53 t€ | -1,3 M€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -27 t€ | 5,3 M€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -69 t€ | 2 116 € | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 42 t€ | 5,3 M€ | 8 085 € |
| Inkomstskatt | 5 381 € | -1,0 M€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 37 t€ | 4,3 M€ | 8 085 € |
| Bestående aktiva | 4,1 M€ | 2,3 M€ | 556 t€ |
| Omsättningstillgångar | 18 t€ | 21 t€ | 85 t€ |
| Fordringar | 29 t€ | 1,8 M€ | 40 t€ |
| Kassa och bank | 202 t€ | 1,5 M€ | 43 t€ |
| Rörliga aktiva | 249 t€ | 3,3 M€ | 169 t€ |
| Aktiva | 4,4 M€ | 5,7 M€ | 724 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 046 € | 5 046 € | 5 046 € |
| Eget kapital | 4,3 M€ | 4,5 M€ | 227 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 235 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 42 t€ | 1,2 M€ | 262 t€ |
| Främmande kapital | 42 t€ | 1,2 M€ | 497 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 157 t€ | 172 t€ | 169 t€ |
| Färdiga produkter | – | 0 € | 29 t€ |
| Placeringar | 3,8 M€ | 2,0 M€ | 264 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 873 € | 10 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 440 € | 173 t€ | 226 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 4,1 M€ | 204 t€ | 214 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 435 € | 1 742 € | 632 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 38 t€ | 6 858 € | 1 536 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 16 t€ | 1,7 M€ | 39 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 165 t€ | 0 € | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 20 t€ | -6 676 € | -9 648 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 37 t€ | 4,3 M€ | 8 085 € |
| Immateriella rättigheter | 6 270 € | 8 359 € | 10 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 29 t€ | 1,8 M€ | 40 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 13 € | -9 265 € | -13 t€ |
| Materiella tillgångar | 260 t€ | 280 t€ | 223 t€ |
| Material och förnödenheter | 18 t€ | 21 t€ | 18 t€ |
| Löner och arvoden | 26 t€ | -8 640 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 580 € | 1,0 M€ | 1 371 € |
| Utvecklingsutgifter | 35 t€ | 47 t€ | 58 t€ |
| Immateriella tillgångar | 41 t€ | 55 t€ | 69 t€ |
| Passiva | 4,4 M€ | 5,7 M€ | 724 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 69 t€ | 11 t€ | 1 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 260 € | -467 € | -219 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 189 t€ |
| Maskiner och inventarier | 50 t€ | 55 t€ | 656 € |
| Övriga omsättningstillgångar | – | 0 € | 37 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 45 t€ | -34 t€ | -13 t€ |
| Varor under tillverkning | – | 0 € | 835 € |
| Köp av tjänster | 59 t€ | -13 t€ | -13 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | – | 0 € | 264 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 53 t€ | 53 t€ | 53 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 34 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 2 824 € | -65 t€ | -11 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 3,8 M€ | 2,0 M€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 1 730 € | -1 569 € | 0 € |
| Långfristiga övriga skulder | – | 0 € | 46 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Iitin Kymppikoneistus Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen diverse övrig metallvarutillverkning (400 företag med beskattningsbar inkomst; median 53 t€, 95 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.