P & M Partners Oy Ltd är ett aktiebolag med hemort i Kotka, registrerat år 1992. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 7 668 € och rörelseresultatet 4 864 €; soliditet 97,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 202 € och inkomstskatterna 240 €.
Kotka: 8 nya företag på 30 dagar
- Oninfinite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- ASAP - Reilumpi kaikille OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Laapas paineautot OyViemäri- ja jätevesihuolto
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 668 € | 7 029 € | 8 019 € | 7 345 € |
| Förändring i omsättning | 9,1 % | -12,3 % | 9,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 4 864 € | 4 295 € | 4 145 € | 3 787 € |
| Rörelsebidrag % | 63,4 % | 61,1 % | 51,7 % | 51,6 % |
| Rörelseresultat | 4 864 € | 1 202 € | 1 050 € | 692 € |
| Rörelsemarginal | 63,4 % | 17,1 % | 13,1 % | 9,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 3 912 € | 939 € | 1 005 € | 694 € |
| Soliditet | 97,0 % | 98,0 % | 98,3 % | 98,4 % |
| Kassalikviditet | 16,17 | 64,69 | 277,47 | – |
| Current ratio | 16,17 | 64,69 | 277,47 | – |
| Relativ skuldsättning | 28,7 % | 21,2 % | 15,9 % | 16,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 % | 1,3 % | 1,4 % | 1,0 % |
| Balansomslutning | 75 t€ | 76 t€ | 75 t€ | 74 t€ |
| Eget kapital | 72 t€ | 74 t€ | 73 t€ | 72 t€ |
| Kassa och bank | 16 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 8 335 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 668 € | 7 029 € | 8 019 € | 7 345 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -3 093 € | -3 095 € | -3 095 € |
| Övriga rörelsekostnader | 2 804 € | -2 734 € | -3 874 € | -3 558 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4 864 € | 1 202 € | 1 050 € | 692 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 € | 0 € | 0 € | 2 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 862 € | 1 202 € | 1 050 € | 694 € |
| Inkomstskatt | 951 € | -263 € | -46 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 912 € | 939 € | 1 005 € | 694 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 59 t€ | 59 t€ | 62 t€ | 65 t€ |
| Fordringar | – | – | 0 € | 205 € |
| Kassa och bank | 16 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 8 335 € |
| Rörliga aktiva | 16 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 8 540 € |
| Aktiva | 75 t€ | 76 t€ | 75 t€ | 74 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 72 t€ | 74 t€ | 73 t€ | 72 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1 230 € | 1 230 € | 1 230 € | 1 180 € |
| Korfristigt främmande kapital | 973 € | 263 € | 46 € | 0 € |
| Främmande kapital | 2 203 € | 1 493 € | 1 276 € | 1 180 € |
Alla poster i bokslutet (32)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 668 € | 7 029 € | 8 019 € | 7 345 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -3 093 € | -3 095 € | -3 095 € |
| Övriga rörelsekostnader | 2 804 € | -2 734 € | -3 874 € | -3 558 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4 864 € | 1 202 € | 1 050 € | 692 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 € | 0 € | 0 € | 2 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 862 € | 1 202 € | 1 050 € | 694 € |
| Inkomstskatt | 951 € | -263 € | -46 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 912 € | 939 € | 1 005 € | 694 € |
| Bestående aktiva | 59 t€ | 59 t€ | 62 t€ | 65 t€ |
| Fordringar | – | – | 0 € | 205 € |
| Kassa och bank | 16 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 8 335 € |
| Rörliga aktiva | 16 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 8 540 € |
| Aktiva | 75 t€ | 76 t€ | 75 t€ | 74 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 72 t€ | 74 t€ | 73 t€ | 72 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1 230 € | 1 230 € | 1 230 € | 1 180 € |
| Korfristigt främmande kapital | 973 € | 263 € | 46 € | 0 € |
| Främmande kapital | 2 203 € | 1 493 € | 1 276 € | 1 180 € |
| Placeringar | 59 t€ | 59 t€ | 59 t€ | 59 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | – | 0 € | 3 093 € | 6 188 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 66 t€ | 71 t€ | 70 t€ | 69 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | – | 0 € | 205 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 3 912 € | 939 € | 1 005 € | 694 € |
| Kortfristiga fordringar | – | – | 0 € | 205 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 € | 0 € | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 973 € | 263 € | 46 € | 0 € |
| Immateriella tillgångar | – | 0 € | 3 093 € | 6 188 € |
| Passiva | 75 t€ | 76 t€ | 75 t€ | 74 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | – | 0 € | 2 € |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | -3 093 € | -3 095 € | -3 095 € |
| Övriga aktier och andelar | 59 t€ | 59 t€ | 59 t€ | 59 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 1 230 € | 1 230 € | 1 230 € | 1 180 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör P & M Partners Oy Ltd till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.