Metsätyö Luostarinen Oy är ett aktiebolag med hemort i Heinävesi, registrerat år 1992. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 336 t€ och rörelseresultatet 50 t€; soliditet 20,7 %.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 336 t€ | 184 t€ | 175 t€ | 216 t€ | 162 t€ |
| Förändring i omsättning | 83,0 % | 4,9 % | -19,2 % | 34,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 33 t€ | 3 819 € | 27 t€ | 71 t€ | 68 t€ |
| Rörelsebidrag % | 9,8 % | 2,1 % | 15,5 % | 32,6 % | 42,0 % |
| Rörelseresultat | 50 t€ | -19 t€ | 12 t€ | 26 t€ | 10 t€ |
| Rörelsemarginal | 14,9 % | -10,4 % | 7,0 % | 11,9 % | 6,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 43 t€ | -28 t€ | 2 175 € | 17 t€ | 3 735 € |
| Personalkostnader | -60 t€ | 18 t€ | 37 t€ | 21 t€ | 5 215 € |
| Soliditet | 20,7 % | -20,0 % | 7,9 % | 5,2 % | -3,9 % |
| Kassalikviditet | 1,03 | 0,39 | 0,49 | 0,90 | 0,59 |
| Current ratio | 1,03 | 0,39 | 0,49 | 0,90 | 0,59 |
| Relativ skuldsättning | 30,3 % | 55,0 % | 77,3 % | 78,9 % | 132,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 163,4 % | – | 18,7 % | 184,7 % | – |
| Balansomslutning | 128 t€ | 84 t€ | 147 t€ | 180 t€ | 206 t€ |
| Eget kapital | 27 t€ | -17 t€ | 12 t€ | 9 439 € | -7 997 € |
| Kassa och bank | 22 t€ | 3 444 € | 15 t€ | 34 t€ | 32 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 336 t€ | 184 t€ | 175 t€ | 216 t€ | 162 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 2 484 € | 1 800 € |
| Material och tjänster | 115 t€ | -99 t€ | -49 t€ | -66 t€ | -59 t€ |
| Personalkostnader | 60 t€ | -18 t€ | -37 t€ | -21 t€ | -5 215 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -23 t€ | -15 t€ | -45 t€ | -58 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 94 t€ | -63 t€ | -61 t€ | -61 t€ | -31 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 50 t€ | -19 t€ | 12 t€ | 26 t€ | 10 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 669 € | -9 427 € | -9 941 € | -9 034 € | -6 830 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 45 t€ | -28 t€ | 2 275 € | 17 t€ | 3 419 € |
| Inkomstskatt | 1 129 € | 0 € | -100 € | 684 € | 316 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 43 t€ | -28 t€ | 2 175 € | 17 t€ | 3 735 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 52 t€ | 69 t€ | 123 t€ | 135 t€ | 173 t€ |
| Fordringar | 55 t€ | 12 t€ | 8 972 € | 12 t€ | 295 € |
| Kassa och bank | 22 t€ | 3 444 € | 15 t€ | 34 t€ | 32 t€ |
| Rörliga aktiva | 77 t€ | 15 t€ | 24 t€ | 46 t€ | 32 t€ |
| Aktiva | 128 t€ | 84 t€ | 147 t€ | 180 t€ | 206 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 27 t€ | -17 t€ | 12 t€ | 9 439 € | -7 997 € |
| Långfristigt främmande kapital | 27 t€ | 61 t€ | 86 t€ | 120 t€ | 159 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 75 t€ | 39 t€ | 49 t€ | 51 t€ | 55 t€ |
| Främmande kapital | 102 t€ | 101 t€ | 135 t€ | 171 t€ | 214 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 336 t€ | 184 t€ | 175 t€ | 216 t€ | 162 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 2 484 € | 1 800 € |
| Material och tjänster | 115 t€ | -99 t€ | -49 t€ | -66 t€ | -59 t€ |
| Personalkostnader | 60 t€ | -18 t€ | -37 t€ | -21 t€ | -5 215 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -23 t€ | -15 t€ | -45 t€ | -58 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 94 t€ | -63 t€ | -61 t€ | -61 t€ | -31 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 50 t€ | -19 t€ | 12 t€ | 26 t€ | 10 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 669 € | -9 427 € | -9 941 € | -9 034 € | -6 830 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 45 t€ | -28 t€ | 2 275 € | 17 t€ | 3 419 € |
| Inkomstskatt | 1 129 € | 0 € | -100 € | 684 € | 316 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 43 t€ | -28 t€ | 2 175 € | 17 t€ | 3 735 € |
| Bestående aktiva | 52 t€ | 69 t€ | 123 t€ | 135 t€ | 173 t€ |
| Fordringar | 55 t€ | 12 t€ | 8 972 € | 12 t€ | 295 € |
| Kassa och bank | 22 t€ | 3 444 € | 15 t€ | 34 t€ | 32 t€ |
| Rörliga aktiva | 77 t€ | 15 t€ | 24 t€ | 46 t€ | 32 t€ |
| Aktiva | 128 t€ | 84 t€ | 147 t€ | 180 t€ | 206 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 27 t€ | -17 t€ | 12 t€ | 9 439 € | -7 997 € |
| Långfristigt främmande kapital | 27 t€ | 61 t€ | 86 t€ | 120 t€ | 159 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 75 t€ | 39 t€ | 49 t€ | 51 t€ | 55 t€ |
| Främmande kapital | 102 t€ | 101 t€ | 135 t€ | 171 t€ | 214 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 22 t€ | 4 149 € | 3 919 € | 6 416 € | 10 t€ |
| Passiva | 128 t€ | 84 t€ | 147 t€ | 180 t€ | 206 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 17 t€ | 51 t€ | 86 t€ | 120 t€ | 159 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 55 t€ | 12 t€ | 8 972 € | 12 t€ | 295 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 496 € | 18 € | 46 € | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 336 € | 336 € | 336 € | 336 € | 336 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 € | 0 € | 0 € | 0 € | 5 € |
| Långfristiga övriga skulder | 10 t€ | 10 t€ | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 51 t€ | 69 t€ | 122 t€ | 134 t€ | 173 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -25 t€ | 3 205 € | 1 030 € | -16 t€ | -20 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 10 t€ | 959 € | 6 113 € | 2 052 € | 4 864 € |
| Löner och arvoden | 45 t€ | -12 t€ | -29 t€ | -15 t€ | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 51 t€ | 8 961 € | 6 078 € | 11 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 43 t€ | -28 t€ | 2 175 € | 17 t€ | 3 735 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 671 € | -9 427 € | -9 941 € | -9 034 € | -6 835 € |
| Pensionskostnader | 10 t€ | -4 793 € | -6 170 € | -4 275 € | -3 663 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 914 € | 0 € | 2 581 € | 150 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 4 317 € | -1 795 € | -1 806 € | -1 821 € | -1 552 € |
| Köp av tjänster | 7 779 € | -871 € | -1 076 € | -2 044 € | -9 305 € |
| Materiella tillgångar | 52 t€ | 69 t€ | 123 t€ | 135 t€ | 173 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 107 t€ | -98 t€ | -48 t€ | -64 t€ | -50 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 38 t€ | 40 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 2 019 € | 2 314 € | 295 € | 295 € | 295 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 727 € | 0 € | 5 036 € | 3 747 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 17 t€ | -23 t€ | -15 t€ | -45 t€ | -58 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Heinävesi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis