Foto Airaksinen Oy är ett aktiebolag med hemort i Vasa, registrerat år 1977. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 var omsättningen 553 t€ och rörelseresultatet -4 526 €; soliditet 86,1 %. Offentliga köpare köpte för 3 899 € av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Tuomioistuinlaitos (Oikeusministeriön hallinnonala). Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Omsättning 2026553 t€-6 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat-4 526 €-0,8 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat26 t€rörelsebidrag -19 t€
Soliditet86,1 %quick ratio 4,60
Verksamt49 årregistrerat 12.8.1977
Försäljning till offentliga köpare3 899 €2022–2026
Vunna upphandlingar1sammanlagt 1,8 M€
Vasa: 14 nya företag på 30 dagar
- Fix and Rent IT OyAsuntojen vuokraus
- NFCP Finland OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Bipolar OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 553 t€ | 587 t€ | 545 t€ | 517 t€ | 532 t€ | 514 t€ |
| Förändring i omsättning | -5,7 % | 7,6 % | 5,5 % | -3,0 % | 3,6 % | – |
| Rörelsebidrag | -19 t€ | 5 932 € | 155 t€ | -40 t€ | -241 € | -47 t€ |
| Rörelsebidrag % | -3,4 % | 1,0 % | 28,4 % | -7,8 % | -0,0 % | -9,2 % |
| Rörelseresultat | -4 526 € | -9 236 € | 123 t€ | -62 t€ | -12 t€ | -60 t€ |
| Rörelsemarginal | -0,8 % | -1,6 % | 22,5 % | -12,1 % | -2,3 % | -11,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 26 t€ | 29 t€ | 153 t€ | 31 t€ | 44 t€ | -66 t€ |
| Personalkostnader | -231 t€ | 218 t€ | 283 t€ | 340 t€ | 357 t€ | 380 t€ |
| Soliditet | 86,1 % | 87,0 % | 65,1 % | 82,3 % | 88,8 % | 89,6 % |
| Kassalikviditet | 4,60 | 4,57 | 3,73 | 4,06 | 4,32 | 4,12 |
| Current ratio | 4,61 | 4,61 | 3,77 | 4,32 | 4,65 | 4,53 |
| Relativ skuldsättning | 8,7 % | 7,5 % | 28,2 % | 25,2 % | 14,7 % | 13,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,7 % | 9,7 % | 53,6 % | 5,1 % | 7,1 % | -11,4 % |
| Balansomslutning | 347 t€ | 340 t€ | 440 t€ | 733 t€ | 700 t€ | 645 t€ |
| Eget kapital | 299 t€ | 296 t€ | 286 t€ | 603 t€ | 622 t€ | 578 t€ |
| Kassa och bank | 209 t€ | 183 t€ | 228 t€ | 327 t€ | 327 t€ | 266 t€ |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 553 t€ | 587 t€ | 545 t€ | 517 t€ | 532 t€ | 514 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 187 € | 12 t€ | 189 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 53 t€ |
| Material och tjänster | 198 t€ | -256 t€ | -186 t€ | -136 t€ | -102 t€ | -109 t€ |
| Personalkostnader | 231 t€ | -218 t€ | -283 t€ | -340 t€ | -357 t€ | -380 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -15 t€ | -32 t€ | -22 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 118 t€ | -118 t€ | -111 t€ | -95 t€ | -91 t€ | -126 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -4 526 € | -9 236 € | 123 t€ | -62 t€ | -12 t€ | -60 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -31 t€ | 38 t€ | 30 t€ | 93 t€ | 56 t€ | -5 646 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 26 t€ | 29 t€ | 153 t€ | 31 t€ | 44 t€ | -66 t€ |
| Inkomstskatt | 1 € | -5 € | 261 € | 382 € | 0 € | 7 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 26 t€ | 29 t€ | 153 t€ | 31 t€ | 44 t€ | -66 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 125 t€ | 137 t€ | 196 t€ | 368 t€ | 337 t€ | 340 t€ |
| Omsättningstillgångar | 256 € | 1 655 € | 2 755 € | 21 t€ | 26 t€ | 27 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 19 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 209 t€ | 183 t€ | 228 t€ | 327 t€ | 327 t€ | 266 t€ |
| Rörliga aktiva | 222 t€ | 203 t€ | 244 t€ | 365 t€ | 363 t€ | 305 t€ |
| Aktiva | 347 t€ | 340 t€ | 440 t€ | 733 t€ | 700 t€ | 645 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 299 t€ | 296 t€ | 286 t€ | 603 t€ | 622 t€ | 578 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 89 t€ | 45 t€ | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 48 t€ | 44 t€ | 65 t€ | 84 t€ | 78 t€ | 67 t€ |
| Främmande kapital | 48 t€ | 44 t€ | 154 t€ | 130 t€ | 78 t€ | 67 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 553 t€ | 587 t€ | 545 t€ | 517 t€ | 532 t€ | 514 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 187 € | 12 t€ | 189 t€ | 14 t€ | 17 t€ | 53 t€ |
| Material och tjänster | 198 t€ | -256 t€ | -186 t€ | -136 t€ | -102 t€ | -109 t€ |
| Personalkostnader | 231 t€ | -218 t€ | -283 t€ | -340 t€ | -357 t€ | -380 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -15 t€ | -32 t€ | -22 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 118 t€ | -118 t€ | -111 t€ | -95 t€ | -91 t€ | -126 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -4 526 € | -9 236 € | 123 t€ | -62 t€ | -12 t€ | -60 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -31 t€ | 38 t€ | 30 t€ | 93 t€ | 56 t€ | -5 646 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 26 t€ | 29 t€ | 153 t€ | 31 t€ | 44 t€ | -66 t€ |
| Inkomstskatt | 1 € | -5 € | 261 € | 382 € | 0 € | 7 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 26 t€ | 29 t€ | 153 t€ | 31 t€ | 44 t€ | -66 t€ |
| Bestående aktiva | 125 t€ | 137 t€ | 196 t€ | 368 t€ | 337 t€ | 340 t€ |
| Omsättningstillgångar | 256 € | 1 655 € | 2 755 € | 21 t€ | 26 t€ | 27 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 19 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 209 t€ | 183 t€ | 228 t€ | 327 t€ | 327 t€ | 266 t€ |
| Rörliga aktiva | 222 t€ | 203 t€ | 244 t€ | 365 t€ | 363 t€ | 305 t€ |
| Aktiva | 347 t€ | 340 t€ | 440 t€ | 733 t€ | 700 t€ | 645 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 299 t€ | 296 t€ | 286 t€ | 603 t€ | 622 t€ | 578 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 89 t€ | 45 t€ | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 48 t€ | 44 t€ | 65 t€ | 84 t€ | 78 t€ | 67 t€ |
| Främmande kapital | 48 t€ | 44 t€ | 154 t€ | 130 t€ | 78 t€ | 67 t€ |
| Köp av tjänster | 188 t€ | -247 t€ | -132 t€ | -118 t€ | -85 t€ | -100 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | – | – | – | – | 0 € | -6 448 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 265 t€ | 259 t€ | 125 t€ | 564 t€ | 570 t€ | 636 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 21 t€ | 18 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 29 t€ | 23 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 26 t€ | 29 t€ | 153 t€ | 31 t€ | 44 t€ | -66 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 800 € | 1 800 € | 1 800 € | 0 € | 0 € | 1 322 € |
| Avskrivningar enligt plan | 14 t€ | -15 t€ | -32 t€ | -22 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 778 € | 9 799 € | 23 t€ | 21 t€ | 11 t€ | 14 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 28 t€ | 34 t€ | 28 t€ | 94 t€ | 56 t€ | 760 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 9 015 € | -8 235 € | -36 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -11 t€ |
| Löner och arvoden | 198 t€ | -183 t€ | -237 t€ | -282 t€ | -298 t€ | -299 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 8 958 € | 13 t€ | 5 743 € | 16 t€ | 11 t€ | 9 641 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 399 € | -1 100 € | -19 t€ | -4 231 € | -1 728 € | 1 556 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -961 € | -3 159 € | -906 € | -74 € | -30 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 450 € | 4 450 € | 6 070 € | 313 € | 593 € | 71 € |
| Övriga lönebikostnader | 5 278 € | -1 507 € | -8 816 € | -8 874 € | -8 688 € | -6 722 € |
| Materiella tillgångar | 15 t€ | 18 t€ | 96 t€ | 66 t€ | 35 t€ | 39 t€ |
| Immateriella tillgångar | 9 334 € | 19 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 20 t€ | 16 t€ | 26 t€ | 44 t€ | 38 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 13 t€ | 19 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 11 t€ |
| Pensionskostnader | 27 t€ | -34 t€ | -37 t€ | -48 t€ | -50 t€ | -74 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 89 t€ | 45 t€ | 0 € | – |
| Maskiner och inventarier | 15 t€ | 18 t€ | 96 t€ | 66 t€ | 35 t€ | 39 t€ |
| Goodwill | 9 334 € | 19 t€ | 0 € | – | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 101 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 302 t€ | 302 t€ | 302 t€ |
| Material och förnödenheter | 256 € | 1 655 € | 2 755 € | 21 t€ | 26 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 275 € | 3 876 € | 5 638 € | 0 € | – | – |
| Placeringar | 101 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 302 t€ | 302 t€ | 302 t€ |
| Passiva | 347 t€ | 340 t€ | 440 t€ | 733 t€ | 700 t€ | 645 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Vunna offentliga upphandlingar
- Koulukuvausten hankintaVantaan kaupunki1,8 M€