Kari Malmstedt Oy är ett aktiebolag med hemort i Enonkoski, registrerat år 1991. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 rörelseresultatet 1,0 M€; soliditet 55,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 370 t€ och inkomstskatterna 75 t€. Offentliga köpare köpte för 1 500 € av företaget åren 2024–2024; den största köparen är Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 3,7 % | 11,1 % | -6,5 % | 18,5 % | -0,1 % | – |
| Bruttoresultat | 5,3 M€ | 5,1 M€ | 4,6 M€ | 4,9 M€ | 4,1 M€ | 4,2 M€ |
| Rörelsebidrag | 347 t€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ |
| Rörelseresultat | 1,0 M€ | 215 t€ | 373 t€ | 685 t€ | 322 t€ | 718 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 821 t€ | 172 t€ | 295 t€ | 536 t€ | 250 t€ | 564 t€ |
| Personalkostnader | -3,0 M€ | 3,1 M€ | 2,6 M€ | 3,0 M€ | 2,6 M€ | 2,4 M€ |
| Soliditet | 55,1 % | 63,1 % | 61,0 % | 54,5 % | 52,9 % | 48,6 % |
| Kassalikviditet | 1,42 | 1,38 | 1,39 | 1,33 | 1,24 | 1,13 |
| Current ratio | 1,49 | 1,46 | 1,47 | 1,39 | 1,27 | 1,17 |
| Avkastning på eget kapital | 25,3 % | 6,5 % | 11,1 % | 21,1 % | 11,5 % | 27,5 % |
| Balansomslutning | 5,9 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ | 4,7 M€ | 4,1 M€ | 4,2 M€ |
| Eget kapital | 3,2 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Kassa och bank | 1,1 M€ | 489 t€ | 897 t€ | 1,2 M€ | 796 t€ | 1,1 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 5,3 M€ | 5,1 M€ | 4,6 M€ | 4,9 M€ | 4,1 M€ | 4,2 M€ |
| Personalkostnader | 3,0 M€ | -3,1 M€ | -2,6 M€ | -3,0 M€ | -2,6 M€ | -2,4 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 682 t€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -741 t€ | -833 t€ | -691 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 576 t€ | -550 t€ | -521 t€ | -492 t€ | -425 t€ | -371 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,0 M€ | 215 t€ | 373 t€ | 685 t€ | 322 t€ | 718 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 703 € | 82 € | -4 154 € | -15 t€ | -8 141 € | -12 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,0 M€ | 215 t€ | 369 t€ | 670 t€ | 314 t€ | 706 t€ |
| Inkomstskatt | 205 t€ | -44 t€ | -74 t€ | -134 t€ | -64 t€ | -142 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 821 t€ | 172 t€ | 295 t€ | 536 t€ | 250 t€ | 564 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Omsättningstillgångar | 156 t€ | 113 t€ | 142 t€ | 126 t€ | 48 t€ | 70 t€ |
| Fordringar | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 986 t€ |
| Kassa och bank | 1,1 M€ | 489 t€ | 897 t€ | 1,2 M€ | 796 t€ | 1,1 M€ |
| Rörliga aktiva | 3,2 M€ | 2,2 M€ | 2,5 M€ | 2,9 M€ | 2,3 M€ | 2,2 M€ |
| Aktiva | 5,9 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ | 4,7 M€ | 4,1 M€ | 4,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 3,2 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 473 t€ | 0 € | 0 € | 13 t€ | 162 t€ | 325 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2,2 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Främmande kapital | 2,6 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 2,2 M€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 5,3 M€ | 5,1 M€ | 4,6 M€ | 4,9 M€ | 4,1 M€ | 4,2 M€ |
| Personalkostnader | 3,0 M€ | -3,1 M€ | -2,6 M€ | -3,0 M€ | -2,6 M€ | -2,4 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 682 t€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -741 t€ | -833 t€ | -691 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 576 t€ | -550 t€ | -521 t€ | -492 t€ | -425 t€ | -371 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1,0 M€ | 215 t€ | 373 t€ | 685 t€ | 322 t€ | 718 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 703 € | 82 € | -4 154 € | -15 t€ | -8 141 € | -12 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,0 M€ | 215 t€ | 369 t€ | 670 t€ | 314 t€ | 706 t€ |
| Inkomstskatt | 205 t€ | -44 t€ | -74 t€ | -134 t€ | -64 t€ | -142 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 821 t€ | 172 t€ | 295 t€ | 536 t€ | 250 t€ | 564 t€ |
| Bestående aktiva | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Omsättningstillgångar | 156 t€ | 113 t€ | 142 t€ | 126 t€ | 48 t€ | 70 t€ |
| Fordringar | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 986 t€ |
| Kassa och bank | 1,1 M€ | 489 t€ | 897 t€ | 1,2 M€ | 796 t€ | 1,1 M€ |
| Rörliga aktiva | 3,2 M€ | 2,2 M€ | 2,5 M€ | 2,9 M€ | 2,3 M€ | 2,2 M€ |
| Aktiva | 5,9 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ | 4,7 M€ | 4,1 M€ | 4,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Eget kapital | 3,2 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 473 t€ | 0 € | 0 € | 13 t€ | 162 t€ | 325 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2,2 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Främmande kapital | 2,6 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 2,2 M€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 601 t€ | 224 t€ | 190 t€ | 176 t€ | 167 t€ | 262 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 86 t€ | -92 t€ | -84 t€ | -72 t€ | -115 t€ | -125 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 431 € | 1 159 € | 35 € | 92 € | 1 € | 28 € |
| Finansiella värdepapper | – | – | – | 0 € | 100 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 597 t€ | 463 t€ | 416 t€ | 671 t€ | 541 t€ | 577 t€ |
| Materiella tillgångar | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Pensionskostnader | 430 t€ | -445 t€ | -403 t€ | -458 t€ | -364 t€ | -314 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | – | – | – | 0 € | 100 t€ | 0 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 41 t€ | 54 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Goodwill | 0 € | 1 600 € | 3 200 € | 4 800 € | 6 400 € | 8 000 € |
| Passiva | 5,9 M€ | 4,2 M€ | 4,4 M€ | 4,7 M€ | 4,1 M€ | 4,2 M€ |
| Maskiner och inventarier | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 1 401 € | 2 700 € | 2 700 € | 0 € | – | – |
| Löner och arvoden | 2,5 M€ | -2,6 M€ | -2,1 M€ | -2,5 M€ | -2,1 M€ | -1,9 M€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 473 t€ | 0 € | 0 € | 13 t€ | 162 t€ | 325 t€ |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 1 685 € | 3 285 € | 4 885 € | 6 485 € | 8 085 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 813 € | 1 591 € | 0 € | 0 € | 17 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 169 t€ | 167 t€ | 125 t€ | 156 t€ | 188 t€ | 97 t€ |
| Immateriella rättigheter | 0 € | 85 € | 85 € | 85 € | 85 € | 85 € |
| Långfristiga fordringar | 54 t€ | 62 t€ | 25 t€ | 17 t€ | 72 t€ | 71 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 13 t€ | 8 300 € | 9 050 € | 0 € | 55 t€ | 55 t€ |
| Placeringar | 1 034 € | 1 034 € | 1 034 € | 1 034 € | 1 034 € | 1 034 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ | 817 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1 034 € | 1 034 € | 1 034 € | 1 034 € | 1 034 € | 1 034 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 821 t€ | 172 t€ | 295 t€ | 536 t€ | 250 t€ | 564 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 802 € | 802 € | 802 € | 802 € | 802 € | 802 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 460 t€ | 271 t€ | 293 t€ | 247 t€ | 303 t€ | 176 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 135 € | -1 078 € | -4 188 € | -15 t€ | -8 142 € | -12 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ |
| Material och förnödenheter | 156 t€ | 113 t€ | 142 t€ | 126 t€ | 48 t€ | 70 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1,1 M€ | 804 t€ | 997 t€ | 1,2 M€ | 929 t€ | 1,1 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 682 t€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -741 t€ | -833 t€ | -691 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 914 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kari Malmstedt Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2782 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 11 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Enonkoski
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis