Huittisten Säästömarket Oy är ett aktiebolag med hemort i Vittis, registrerat år 1991. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 3,8 M€ och rörelseresultatet 296 t€; soliditet 79,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 299 t€ och inkomstskatterna 61 t€. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,8 M€ | 4,1 M€ | 4,4 M€ | 4,3 M€ | 4,6 M€ | 5,1 M€ |
| Förändring i omsättning | -8,1 % | -6,6 % | 1,5 % | -6,9 % | -8,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 125 t€ | 521 t€ | 680 t€ | 627 t€ | 687 t€ | 777 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,3 % | 12,7 % | 15,5 % | 14,5 % | 14,8 % | 15,4 % |
| Rörelseresultat | 296 t€ | 323 t€ | 397 t€ | 326 t€ | 360 t€ | 478 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,9 % | 7,9 % | 9,1 % | 7,5 % | 7,8 % | 9,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 235 t€ | 239 t€ | 291 t€ | 249 t€ | 268 t€ | 386 t€ |
| Personalkostnader | -281 t€ | 324 t€ | 332 t€ | 322 t€ | 360 t€ | 390 t€ |
| Soliditet | 79,7 % | 72,3 % | 65,7 % | 55,5 % | 51,5 % | 49,0 % |
| Kassalikviditet | 0,74 | 0,55 | 0,54 | 0,73 | 0,94 | 1,27 |
| Current ratio | 2,58 | 2,04 | 1,81 | 1,95 | 2,24 | 2,51 |
| Relativ skuldsättning | 22,8 % | 29,3 % | 36,1 % | 53,2 % | 58,7 % | 59,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,0 % | 7,7 % | 9,6 % | 8,7 % | 9,3 % | 13,4 % |
| Balansomslutning | 4,2 M€ | 4,3 M€ | 4,6 M€ | 5,2 M€ | 5,6 M€ | 5,9 M€ |
| Eget kapital | 3,4 M€ | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ |
| Kassa och bank | 373 t€ | 329 t€ | 393 t€ | 657 t€ | 695 t€ | 917 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,8 M€ | 4,1 M€ | 4,4 M€ | 4,3 M€ | 4,6 M€ | 5,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 397 t€ | 391 t€ | 379 t€ | 361 t€ | 347 t€ | 344 t€ |
| Material och tjänster | 3,0 M€ | -3,2 M€ | -3,3 M€ | -3,3 M€ | -3,5 M€ | -3,8 M€ |
| Personalkostnader | 281 t€ | -324 t€ | -332 t€ | -322 t€ | -360 t€ | -390 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 171 t€ | -198 t€ | -283 t€ | -301 t€ | -327 t€ | -299 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 443 t€ | -469 t€ | -440 t€ | -418 t€ | -414 t€ | -427 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 296 t€ | 323 t€ | 397 t€ | 326 t€ | 360 t€ | 478 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 051 € | -23 t€ | -38 t€ | -9 057 € | -24 t€ | -42 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 292 t€ | 299 t€ | 359 t€ | 317 t€ | 336 t€ | 435 t€ |
| Inkomstskatt | 57 t€ | -60 t€ | -68 t€ | -68 t€ | -68 t€ | -50 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 235 t€ | 239 t€ | 291 t€ | 249 t€ | 268 t€ | 386 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,7 M€ | 2,8 M€ | 3,0 M€ | 3,2 M€ | 3,7 M€ | 3,8 M€ |
| Omsättningstillgångar | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 39 t€ | 62 t€ | 72 t€ | 65 t€ | 75 t€ | 83 t€ |
| Kassa och bank | 373 t€ | 329 t€ | 393 t€ | 657 t€ | 695 t€ | 917 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ |
| Aktiva | 4,2 M€ | 4,3 M€ | 4,6 M€ | 5,2 M€ | 5,6 M€ | 5,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Eget kapital | 3,4 M€ | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 260 t€ | 445 t€ | 681 t€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 2,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 600 t€ | 758 t€ | 906 t€ | 1,0 M€ | 878 t€ | 850 t€ |
| Främmande kapital | 860 t€ | 1,2 M€ | 1,6 M€ | 2,3 M€ | 2,7 M€ | 3,0 M€ |
Alla poster i bokslutet (58)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,8 M€ | 4,1 M€ | 4,4 M€ | 4,3 M€ | 4,6 M€ | 5,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 397 t€ | 391 t€ | 379 t€ | 361 t€ | 347 t€ | 344 t€ |
| Material och tjänster | 3,0 M€ | -3,2 M€ | -3,3 M€ | -3,3 M€ | -3,5 M€ | -3,8 M€ |
| Personalkostnader | 281 t€ | -324 t€ | -332 t€ | -322 t€ | -360 t€ | -390 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 171 t€ | -198 t€ | -283 t€ | -301 t€ | -327 t€ | -299 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 443 t€ | -469 t€ | -440 t€ | -418 t€ | -414 t€ | -427 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 296 t€ | 323 t€ | 397 t€ | 326 t€ | 360 t€ | 478 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 051 € | -23 t€ | -38 t€ | -9 057 € | -24 t€ | -42 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 292 t€ | 299 t€ | 359 t€ | 317 t€ | 336 t€ | 435 t€ |
| Inkomstskatt | 57 t€ | -60 t€ | -68 t€ | -68 t€ | -68 t€ | -50 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 235 t€ | 239 t€ | 291 t€ | 249 t€ | 268 t€ | 386 t€ |
| Bestående aktiva | 2,7 M€ | 2,8 M€ | 3,0 M€ | 3,2 M€ | 3,7 M€ | 3,8 M€ |
| Omsättningstillgångar | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 39 t€ | 62 t€ | 72 t€ | 65 t€ | 75 t€ | 83 t€ |
| Kassa och bank | 373 t€ | 329 t€ | 393 t€ | 657 t€ | 695 t€ | 917 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ |
| Aktiva | 4,2 M€ | 4,3 M€ | 4,6 M€ | 5,2 M€ | 5,6 M€ | 5,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Eget kapital | 3,4 M€ | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 260 t€ | 445 t€ | 681 t€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 2,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 600 t€ | 758 t€ | 906 t€ | 1,0 M€ | 878 t€ | 850 t€ |
| Främmande kapital | 860 t€ | 1,2 M€ | 1,6 M€ | 2,3 M€ | 2,7 M€ | 3,0 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 000 € | 5 208 € | 5 154 € | 5 000 € | 5 000 € | 7 158 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 34 t€ | 35 t€ | 64 t€ | 58 t€ | 48 t€ | 47 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 260 t€ | 445 t€ | 681 t€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 2,2 M€ |
| Materiella tillgångar | 2,2 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 3,0 M€ | 3,2 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 171 t€ | -198 t€ | -283 t€ | -301 t€ | -327 t€ | -299 t€ |
| Finansiella värdepapper | 32 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 22 t€ | 57 t€ | 77 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 235 t€ | 239 t€ | 291 t€ | 249 t€ | 268 t€ | 386 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3,1 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ |
| Placeringar | 423 t€ | 423 t€ | 423 t€ | 391 t€ | 550 t€ | 550 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 5 749 € | 7 643 € | 15 t€ | 86 t€ | 157 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 600 € | 22 t€ | 2 743 € | 1 307 € | 22 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 239 t€ | 308 t€ | 381 t€ | 375 t€ | 339 t€ | 305 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 423 t€ | 423 t€ | 423 t€ | 391 t€ | 550 t€ | 550 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 2 691 € | 2 935 € | 3 591 € | 4 982 € | 5 477 € | 4 893 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 4 650 € | 3 850 € | 3 719 € | 43 t€ | 0 € | – |
| Förskottsbetalningar | 16 t€ | 26 t€ | 22 t€ | 25 t€ | 15 t€ | 20 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 18 t€ | -27 t€ | -75 t€ | 86 t€ | 86 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 39 t€ | 62 t€ | 72 t€ | 65 t€ | 75 t€ | 83 t€ |
| Maskiner och inventarier | 14 t€ | 58 t€ | 75 t€ | 76 t€ | 94 t€ | 89 t€ |
| Övriga värdepapper | 32 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 22 t€ | 57 t€ | 77 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 23 t€ | -39 t€ | -49 t€ | -33 t€ | -40 t€ | -46 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -8 880 € | 256 € | -5 634 € | -25 t€ | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 313 € | 11 t€ | 13 t€ | 5 253 € | 16 t€ | 3 829 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,8 M€ | -3,0 M€ | -3,1 M€ | -3,2 M€ | -3,4 M€ | -3,7 M€ |
| Löner och arvoden | 232 t€ | -270 t€ | -274 t€ | -267 t€ | -300 t€ | -329 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 127 t€ | 127 t€ | 127 t€ | 127 t€ | 127 t€ | 127 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 2,1 M€ | 2,2 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 3,0 M€ |
| Köp av tjänster | 194 t€ | -147 t€ | -162 t€ | -192 t€ | -213 t€ | -158 t€ |
| Pensionskostnader | 41 t€ | -47 t€ | -49 t€ | -47 t€ | -52 t€ | -52 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 8 296 € | -6 260 € | -9 000 € | -7 495 € | -8 432 € | -9 168 € |
| Färdiga produkter | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 185 t€ | 185 t€ | 262 t€ | 309 t€ | 309 t€ | 309 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 118 t€ | 231 t€ | 212 t€ | 268 t€ | 178 t€ | 132 t€ |
| Passiva | 4,2 M€ | 4,3 M€ | 4,6 M€ | 5,2 M€ | 5,6 M€ | 5,9 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 54 t€ | 32 t€ | 46 t€ | 58 t€ | 47 t€ | 99 t€ |
| Immateriella tillgångar | 5 749 € | 7 643 € | 15 t€ | 86 t€ | 157 t€ | 39 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Huittisten Säästömarket Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen detaljhandel med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (763 företag med beskattningsbar inkomst; median 94 t€, 3,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Huittisten SäästömarketKauppakulma 2Vähittäismyynti
Gratis månadslista: Vittis
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis