Hämeen Kattopinta Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 1991. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 550 t€ och rörelseresultatet 33 t€; soliditet 21,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 25 t€ och inkomstskatterna 4 930 €. Offentliga köpare köpte för 180 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Suomenlinnan hoitokunta (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 550 t€ | 576 t€ | 452 t€ | 349 t€ |
| Förändring i omsättning | -4,5 % | 27,6 % | 29,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 21 t€ | 85 t€ | 56 t€ | 33 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,8 % | 14,7 % | 12,3 % | 9,5 % |
| Rörelseresultat | 33 t€ | 82 t€ | 52 t€ | 31 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,1 % | 14,3 % | 11,6 % | 8,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -18 t€ | 26 t€ | 29 t€ | 20 t€ |
| Personalkostnader | -234 t€ | 209 t€ | 171 t€ | 152 t€ |
| Soliditet | 21,7 % | 26,8 % | 31,9 % | 29,9 % |
| Kassalikviditet | 0,50 | 0,88 | 1,07 | 0,90 |
| Current ratio | 0,60 | 1,01 | 3,37 | 3,45 |
| Relativ skuldsättning | 120,9 % | 116,2 % | 71,6 % | 89,1 % |
| Avkastning på eget kapital | -9,6 % | 10,5 % | 19,4 % | 14,9 % |
| Balansomslutning | 849 t€ | 914 t€ | 475 t€ | 443 t€ |
| Eget kapital | 184 t€ | 245 t€ | 151 t€ | 133 t€ |
| Kassa och bank | 20 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 74 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 550 t€ | 576 t€ | 452 t€ | 349 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 50 € | 950 € |
| Material och tjänster | 113 t€ | -132 t€ | -115 t€ | -75 t€ |
| Personalkostnader | 234 t€ | -209 t€ | -171 t€ | -152 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 13 t€ | -2 532 € | -3 348 € | -2 365 € |
| Övriga rörelsekostnader | 156 t€ | -150 t€ | -111 t€ | -90 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | 82 t€ | 52 t€ | 31 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 51 t€ | -48 t€ | -15 t€ | -5 553 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -18 t€ | 34 t€ | 37 t€ | 25 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -8 281 € | -7 565 € | -5 306 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -18 t€ | 26 t€ | 29 t€ | 20 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 712 t€ | 727 t€ | 105 t€ | 103 t€ |
| Omsättningstillgångar | 23 t€ | 23 t€ | 252 t€ | 252 t€ |
| Fordringar | 87 t€ | 132 t€ | 97 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 20 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 74 t€ |
| Rörliga aktiva | 137 t€ | 187 t€ | 369 t€ | 341 t€ |
| Aktiva | 849 t€ | 914 t€ | 475 t€ | 443 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 184 t€ | 245 t€ | 151 t€ | 133 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 437 t€ | 484 t€ | 214 t€ | 212 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 228 t€ | 186 t€ | 110 t€ | 99 t€ |
| Främmande kapital | 665 t€ | 669 t€ | 323 t€ | 311 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | 30.9.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 550 t€ | 576 t€ | 452 t€ | 349 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 50 € | 950 € |
| Material och tjänster | 113 t€ | -132 t€ | -115 t€ | -75 t€ |
| Personalkostnader | 234 t€ | -209 t€ | -171 t€ | -152 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 13 t€ | -2 532 € | -3 348 € | -2 365 € |
| Övriga rörelsekostnader | 156 t€ | -150 t€ | -111 t€ | -90 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | 82 t€ | 52 t€ | 31 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 51 t€ | -48 t€ | -15 t€ | -5 553 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -18 t€ | 34 t€ | 37 t€ | 25 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -8 281 € | -7 565 € | -5 306 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -18 t€ | 26 t€ | 29 t€ | 20 t€ |
| Bestående aktiva | 712 t€ | 727 t€ | 105 t€ | 103 t€ |
| Omsättningstillgångar | 23 t€ | 23 t€ | 252 t€ | 252 t€ |
| Fordringar | 87 t€ | 132 t€ | 97 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 20 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 74 t€ |
| Rörliga aktiva | 137 t€ | 187 t€ | 369 t€ | 341 t€ |
| Aktiva | 849 t€ | 914 t€ | 475 t€ | 443 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 184 t€ | 245 t€ | 151 t€ | 133 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 437 t€ | 484 t€ | 214 t€ | 212 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 228 t€ | 186 t€ | 110 t€ | 99 t€ |
| Främmande kapital | 665 t€ | 669 t€ | 323 t€ | 311 t€ |
| Pensionskostnader | 35 t€ | -28 t€ | -22 t€ | -13 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 13 t€ | -2 532 € | -3 348 € | -2 365 € |
| Materiella tillgångar | 712 t€ | 727 t€ | 105 t€ | 103 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 39 t€ | 57 t€ | 40 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 87 t€ | 132 t€ | 97 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 87 t€ | 73 t€ | 37 t€ | 69 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 7 958 € | 18 t€ | 8 643 € | 7 958 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 27 t€ | 80 t€ | 60 t€ | 4 500 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 99 € | 0 € | 8 € | 1 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 51 t€ | -48 t€ | -15 t€ | -5 553 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 33 t€ | 6 021 € | 24 t€ | 0 € |
| Övriga värdepapper | 6 271 € | 8 000 € | 0 € | – |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 509 t€ | 160 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 231 t€ | 269 t€ | 0 € | – |
| Övriga materiella tillgångar | 450 € | 450 € | 450 € | 450 € |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 51 t€ | 77 t€ | 46 t€ | 21 t€ |
| Finansiella värdepapper | 6 271 € | 8 000 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -18 t€ | 26 t€ | 29 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 29 t€ | 19 t€ | 14 t€ | 854 € |
| Övriga lönebikostnader | 12 t€ | -8 343 € | -3 632 € | -5 538 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 109 t€ | -106 t€ | -106 t€ | -68 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 23 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 1 052 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 206 t€ | 215 t€ | 214 t€ | 212 t€ |
| Köp av tjänster | 3 920 € | -26 t€ | -8 894 € | -6 570 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 171 t€ | 538 t€ | 0 € | – |
| Löner och arvoden | 187 t€ | -172 t€ | -145 t€ | -133 t€ |
| Passiva | 849 t€ | 914 t€ | 475 t€ | 443 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 23 t€ | 23 t€ | 252 t€ | 252 t€ |
| Uppskrivningsfond | 160 t€ | 160 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Maskiner och inventarier | 16 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 7 095 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 57 t€ | 30 t€ | 2 453 € | 8 746 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Hämeen Kattopinta Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1420 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Tavastehus
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis