Mäntsälän Puutarhakone Oy är ett aktiebolag med hemort i Mäntsälä, registrerat år 1991. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 4,0 M€ och rörelseresultatet 33 t€; soliditet 26,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 85 t€ och inkomstskatterna 17 t€. Offentliga köpare köpte för 2 263 € av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Rikosseuraamuslaitos (Oikeusministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,0 M€ | 3,5 M€ | 3,3 M€ | 2,5 M€ | 2,0 M€ |
| Förändring i omsättning | 12,3 % | 8,2 % | 32,0 % | 21,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 24 t€ | 110 t€ | 192 t€ | 126 t€ | 178 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,6 % | 3,1 % | 5,9 % | 5,1 % | 8,8 % |
| Rörelseresultat | 33 t€ | 96 t€ | 163 t€ | 117 t€ | 172 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,8 % | 2,7 % | 5,0 % | 4,7 % | 8,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 14 t€ | 67 t€ | 124 t€ | 89 t€ | 126 t€ |
| Personalkostnader | -286 t€ | 284 t€ | 285 t€ | 237 t€ | 225 t€ |
| Soliditet | 26,8 % | 30,9 % | 31,3 % | 22,1 % | 30,3 % |
| Kassalikviditet | 0,65 | 0,58 | 0,75 | 0,44 | 1,16 |
| Current ratio | 2,11 | 1,63 | 2,06 | 1,42 | 2,25 |
| Relativ skuldsättning | 22,3 % | 22,8 % | 23,1 % | 31,3 % | 20,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,2 % | 18,5 % | 36,2 % | 40,7 % | 69,8 % |
| Balansomslutning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 992 t€ | 594 t€ |
| Eget kapital | 323 t€ | 359 t€ | 343 t€ | 219 t€ | 180 t€ |
| Kassa och bank | 3 131 € | 50 t€ | 8 593 € | 51 t€ | 17 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,0 M€ | 3,5 M€ | 3,3 M€ | 2,5 M€ | 2,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 13 t€ | 14 t€ | 9 744 € | 31 t€ | 44 t€ |
| Material och tjänster | 3,2 M€ | -2,8 M€ | -2,5 M€ | -1,9 M€ | -1,5 M€ |
| Personalkostnader | 286 t€ | -284 t€ | -285 t€ | -237 t€ | -225 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 856 € | -14 t€ | -29 t€ | -8 679 € | -5 671 € |
| Övriga rörelsekostnader | 422 t€ | -366 t€ | -249 t€ | -200 t€ | -174 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | 96 t€ | 163 t€ | 117 t€ | 172 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 20 t€ | -12 t€ | -9 327 € | -6 473 € | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 13 t€ | 84 t€ | 153 t€ | 111 t€ | 161 t€ |
| Inkomstskatt | -589 € | -17 t€ | -29 t€ | -22 t€ | -36 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | 67 t€ | 124 t€ | 89 t€ | 126 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 27 t€ | 36 t€ | 39 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
| Omsättningstillgångar | 815 t€ | 723 t€ | 670 t€ | 660 t€ | 276 t€ |
| Fordringar | 362 t€ | 354 t€ | 378 t€ | 250 t€ | 276 t€ |
| Kassa och bank | 3 131 € | 50 t€ | 8 593 € | 51 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 961 t€ | 568 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 992 t€ | 594 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 323 t€ | 359 t€ | 343 t€ | 219 t€ | 180 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 323 t€ | 110 t€ | 239 t€ | 94 t€ | 162 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 560 t€ | 694 t€ | 513 t€ | 679 t€ | 252 t€ |
| Främmande kapital | 884 t€ | 804 t€ | 752 t€ | 773 t€ | 414 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,0 M€ | 3,5 M€ | 3,3 M€ | 2,5 M€ | 2,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 13 t€ | 14 t€ | 9 744 € | 31 t€ | 44 t€ |
| Material och tjänster | 3,2 M€ | -2,8 M€ | -2,5 M€ | -1,9 M€ | -1,5 M€ |
| Personalkostnader | 286 t€ | -284 t€ | -285 t€ | -237 t€ | -225 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 856 € | -14 t€ | -29 t€ | -8 679 € | -5 671 € |
| Övriga rörelsekostnader | 422 t€ | -366 t€ | -249 t€ | -200 t€ | -174 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 33 t€ | 96 t€ | 163 t€ | 117 t€ | 172 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 20 t€ | -12 t€ | -9 327 € | -6 473 € | -11 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 13 t€ | 84 t€ | 153 t€ | 111 t€ | 161 t€ |
| Inkomstskatt | -589 € | -17 t€ | -29 t€ | -22 t€ | -36 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | 67 t€ | 124 t€ | 89 t€ | 126 t€ |
| Bestående aktiva | 27 t€ | 36 t€ | 39 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
| Omsättningstillgångar | 815 t€ | 723 t€ | 670 t€ | 660 t€ | 276 t€ |
| Fordringar | 362 t€ | 354 t€ | 378 t€ | 250 t€ | 276 t€ |
| Kassa och bank | 3 131 € | 50 t€ | 8 593 € | 51 t€ | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 961 t€ | 568 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 992 t€ | 594 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 323 t€ | 359 t€ | 343 t€ | 219 t€ | 180 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 323 t€ | 110 t€ | 239 t€ | 94 t€ | 162 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 560 t€ | 694 t€ | 513 t€ | 679 t€ | 252 t€ |
| Främmande kapital | 884 t€ | 804 t€ | 752 t€ | 773 t€ | 414 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 11 t€ | -6 213 € | -11 t€ | -8 779 € | -4 981 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 171 € | 41 € | 1 364 € | 314 € | 1 077 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 49 t€ | 37 t€ | 39 t€ | 34 t€ | 48 t€ |
| Materiella tillgångar | 27 t€ | 36 t€ | 39 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
| Pensionskostnader | 43 t€ | -35 t€ | -32 t€ | -32 t€ | -25 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 15 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 34 t€ | 15 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -92 t€ | 53 t€ | 10 t€ | 384 t€ | 12 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 283 t€ | 65 t€ | 189 t€ | 94 t€ | 162 t€ |
| Passiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 992 t€ | 594 t€ |
| Maskiner och inventarier | 25 t€ | 34 t€ | 36 t€ | 28 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 215 t€ | 219 t€ | 225 t€ | 181 t€ | 200 t€ |
| Köp av tjänster | 42 t€ | -28 t€ | -11 t€ | -10 t€ | -10 t€ |
| Löner och arvoden | 232 t€ | -242 t€ | -242 t€ | -196 t€ | -195 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1 581 € | 1 976 € | 2 470 € | 3 086 € | 0 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 40 t€ | 45 t€ | 50 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 40 t€ | 18 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 171 € | 4 550 € | 1 356 € | 3 993 € | 2 955 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 3,3 M€ | -2,8 M€ | -2,5 M€ | -2,3 M€ | -1,5 M€ |
| Placeringar | 84 € | 84 € | 84 € | 84 € | 84 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 100 t€ | 113 t€ | 141 t€ | 52 t€ | 55 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 84 € | 84 € | 84 € | 84 € | 84 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 14 t€ | 67 t€ | 124 t€ | 89 t€ | 126 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 34 t€ | 67 t€ | 31 t€ | 30 t€ | 37 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 20 t€ | -12 t€ | -11 t€ | -6 787 € | -12 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | – | 0 € | 270 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 307 t€ | 290 t€ | 216 t€ | 127 t€ | 52 t€ |
| Material och förnödenheter | 815 t€ | 723 t€ | 670 t€ | 660 t€ | 276 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 463 t€ | 576 t€ | 430 t€ | 581 t€ | 153 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 8 856 € | -14 t€ | -29 t€ | -8 679 € | -5 671 € |
| Kortfristiga fordringar | 362 t€ | 354 t€ | 378 t€ | 250 t€ | 276 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Mäntsälän Puutarhakone Oy till den övre halvan inom näringsgrenen partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning (170 företag med beskattningsbar inkomst; median 55 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Mäntsälä
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis