Keminmaan Lasi Oy är ett aktiebolag med hemort i Keminmaa, registrerat år 1991. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,8 M€ och rörelseresultatet 198 t€; soliditet 88,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 192 t€ och inkomstskatterna 39 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Förändring i omsättning | 8,8 % | -7,4 % | -1,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 133 t€ | 245 t€ | 339 t€ | 317 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,5 % | 15,1 % | 19,3 % | 17,8 % |
| Rörelseresultat | 198 t€ | 183 t€ | 274 t€ | 260 t€ |
| Rörelsemarginal | 11,2 % | 11,3 % | 15,6 % | 14,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 180 t€ | 153 t€ | 225 t€ | 202 t€ |
| Personalkostnader | -350 t€ | 317 t€ | 319 t€ | 331 t€ |
| Soliditet | 88,0 % | 89,4 % | 87,7 % | 86,6 % |
| Kassalikviditet | 3,31 | 3,32 | 4,10 | 4,00 |
| Current ratio | 4,62 | 4,52 | 4,87 | 4,52 |
| Relativ skuldsättning | 11,1 % | 9,9 % | 10,5 % | 10,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,6 % | 11,3 % | 17,1 % | 16,1 % |
| Balansomslutning | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Kassa och bank | 327 t€ | 313 t€ | 497 t€ | 553 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 89 t€ | 77 t€ | 61 t€ | 70 t€ |
| Material och tjänster | 938 t€ | -840 t€ | -876 t€ | -945 t€ |
| Personalkostnader | 350 t€ | -317 t€ | -319 t€ | -331 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 65 t€ | -62 t€ | -66 t€ | -58 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 306 t€ | -300 t€ | -281 t€ | -259 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 198 t€ | 183 t€ | 274 t€ | 260 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -27 t€ | 8 538 € | 7 985 € | -6 894 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 225 t€ | 192 t€ | 282 t€ | 253 t€ |
| Inkomstskatt | 45 t€ | -38 t€ | -56 t€ | -51 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 180 t€ | 153 t€ | 225 t€ | 202 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,0 M€ | 950 t€ | 626 t€ | 594 t€ |
| Omsättningstillgångar | 169 t€ | 153 t€ | 138 t€ | 99 t€ |
| Fordringar | 98 t€ | 108 t€ | 116 t€ | 178 t€ |
| Kassa och bank | 327 t€ | 313 t€ | 497 t€ | 553 t€ |
| Rörliga aktiva | 594 t€ | 575 t€ | 873 t€ | 860 t€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 67 t€ | 34 t€ | 5 415 € | 4 745 € |
| Korfristigt främmande kapital | 129 t€ | 127 t€ | 179 t€ | 190 t€ |
| Främmande kapital | 196 t€ | 161 t€ | 185 t€ | 195 t€ |
Alla poster i bokslutet (58)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 89 t€ | 77 t€ | 61 t€ | 70 t€ |
| Material och tjänster | 938 t€ | -840 t€ | -876 t€ | -945 t€ |
| Personalkostnader | 350 t€ | -317 t€ | -319 t€ | -331 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 65 t€ | -62 t€ | -66 t€ | -58 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 306 t€ | -300 t€ | -281 t€ | -259 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 198 t€ | 183 t€ | 274 t€ | 260 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -27 t€ | 8 538 € | 7 985 € | -6 894 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 225 t€ | 192 t€ | 282 t€ | 253 t€ |
| Inkomstskatt | 45 t€ | -38 t€ | -56 t€ | -51 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 180 t€ | 153 t€ | 225 t€ | 202 t€ |
| Bestående aktiva | 1,0 M€ | 950 t€ | 626 t€ | 594 t€ |
| Omsättningstillgångar | 169 t€ | 153 t€ | 138 t€ | 99 t€ |
| Fordringar | 98 t€ | 108 t€ | 116 t€ | 178 t€ |
| Kassa och bank | 327 t€ | 313 t€ | 497 t€ | 553 t€ |
| Rörliga aktiva | 594 t€ | 575 t€ | 873 t€ | 860 t€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 67 t€ | 34 t€ | 5 415 € | 4 745 € |
| Korfristigt främmande kapital | 129 t€ | 127 t€ | 179 t€ | 190 t€ |
| Främmande kapital | 196 t€ | 161 t€ | 185 t€ | 195 t€ |
| Pensionskostnader | 66 t€ | -59 t€ | -54 t€ | -57 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 65 t€ | -62 t€ | -66 t€ | -58 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 2 753 € | 0 € | – | – |
| Materiella tillgångar | 246 t€ | 240 t€ | 254 t€ | 222 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 95 t€ | 108 t€ | 116 t€ | 178 t€ |
| Förskottsbetalningar | 0 € | 2 456 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 58 t€ | 50 t€ | 66 t€ | 102 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 75 t€ | 90 t€ | 95 t€ | 136 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 17 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 33 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 405 € | 11 t€ | 11 t€ | 9 398 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 170 € | -1 983 € | -2 517 € | -16 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 18 t€ | 35 t€ | 79 t€ | 36 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | – | – | 122 t€ | 30 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 5 300 € | 5 300 € | 5 415 € | 4 745 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Material och förnödenheter | 169 t€ | 150 t€ | 138 t€ | 99 t€ |
| Långfristiga fordringar | 2 753 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 38 t€ | 37 t€ | 34 t€ | 52 t€ |
| Finansiella värdepapper | – | – | 122 t€ | 30 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 180 t€ | 153 t€ | 225 t€ | 202 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | 0 € | 116 € | 0 € |
| Placeringar | 789 t€ | 710 t€ | 372 t€ | 372 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 20 t€ | -18 t€ | -17 t€ | -16 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 941 t€ | -841 t€ | -890 t€ | -928 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 261 € | 2 753 € | 8 984 € | 8 091 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 62 t€ | 29 t€ | 0 € | – |
| Köp av tjänster | 16 t€ | -11 t€ | -25 t€ | -15 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 53 t€ | 58 t€ | 59 t€ | 63 t€ |
| Löner och arvoden | 264 t€ | -241 t€ | -249 t€ | -259 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 30 t€ | 0 € | – | – |
| Passiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -19 t€ | 12 t€ | 39 t€ | -2 085 € |
| Övriga aktier och andelar | 789 t€ | 710 t€ | 372 t€ | 372 t€ |
| Maskiner och inventarier | 181 t€ | 170 t€ | 183 t€ | 158 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 16 t€ | 5 340 € | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Keminmaan Lasi Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen glasmästeriarbeten (75 företag med beskattningsbar inkomst; median 37 t€, 5,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Keminmaa
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis