Nostopalvelu Simola Oy är ett aktiebolag med hemort i Lundo, registrerat år 1990. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 3,1 M€ och rörelseresultatet 61 t€; soliditet 68,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 796 € och inkomstskatterna 159 €. Offentliga köpare köpte för 9 234 € av företaget åren 2023–2023; den största köparen är Stara-liikelaitos, Helsinki (Helsinki).
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 4,1 M€ | 4,5 M€ | 3,5 M€ |
| Förändring i omsättning | 1,1 % | 4,2 % | -28,5 % | -8,5 % | 27,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -892 t€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 2,2 M€ | 2,4 M€ | 1,8 M€ |
| Rörelsebidrag % | -29,0 % | 41,9 % | 45,8 % | 53,3 % | 54,1 % | 50,2 % |
| Rörelseresultat | 61 t€ | 301 t€ | 276 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 642 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,0 % | 9,9 % | 9,5 % | 26,9 % | 29,7 % | 18,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 20 € | 77 € | 19 € | 19 € | 74 € | 29 € |
| Personalkostnader | -818 t€ | 796 t€ | 731 t€ | 918 t€ | 1,0 M€ | 887 t€ |
| Soliditet | 68,6 % | 67,0 % | 66,0 % | 53,5 % | 53,8 % | 54,3 % |
| Kassalikviditet | 0,40 | 0,55 | 0,63 | 0,69 | 0,85 | 0,80 |
| Current ratio | 0,40 | 0,55 | 0,63 | 0,69 | 0,85 | 0,80 |
| Relativ skuldsättning | 50,0 % | 62,2 % | 76,4 % | 97,1 % | 88,9 % | 103,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Balansomslutning | 4,9 M€ | 5,7 M€ | 6,5 M€ | 8,5 M€ | 8,6 M€ | 7,9 M€ |
| Eget kapital | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ |
| Kassa och bank | 249 t€ | 494 t€ | 415 t€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 943 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 4,1 M€ | 4,5 M€ | 3,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 35 t€ | 120 t€ | 151 t€ | 30 t€ | 121 t€ | 139 t€ |
| Material och tjänster | 434 t€ | -386 t€ | -468 t€ | -485 t€ | -525 t€ | -433 t€ |
| Personalkostnader | 818 t€ | -796 t€ | -731 t€ | -918 t€ | -1,0 M€ | -887 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 953 t€ | -973 t€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | 841 t€ | -702 t€ | -532 t€ | -533 t€ | -617 t€ | -555 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 61 t€ | 301 t€ | 276 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 642 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 577 € | -14 t€ | -15 t€ | -25 t€ | -36 t€ | -39 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 52 t€ | 287 t€ | 261 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 603 t€ |
| Inkomstskatt | 1 121 € | -313 € | -159 € | -348 € | -840 € | -11 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 € | 77 € | 19 € | 19 € | 74 € | 29 € |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4,3 M€ | 4,9 M€ | 5,7 M€ | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 6,5 M€ |
| Fordringar | 313 t€ | 298 t€ | 436 t€ | 447 t€ | 437 t€ | 442 t€ |
| Kassa och bank | 249 t€ | 494 t€ | 415 t€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 943 t€ |
| Rörliga aktiva | 562 t€ | 793 t€ | 850 t€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Aktiva | 4,9 M€ | 5,7 M€ | 6,5 M€ | 8,5 M€ | 8,6 M€ | 7,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 3,0 M€ | 3,5 M€ | 4,0 M€ | 4,3 M€ | 4,3 M€ | 4,0 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 120 t€ | 458 t€ | 872 t€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 2,5 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Främmande kapital | 1,5 M€ | 1,9 M€ | 2,2 M€ | 4,0 M€ | 4,0 M€ | 3,6 M€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 4,1 M€ | 4,5 M€ | 3,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 35 t€ | 120 t€ | 151 t€ | 30 t€ | 121 t€ | 139 t€ |
| Material och tjänster | 434 t€ | -386 t€ | -468 t€ | -485 t€ | -525 t€ | -433 t€ |
| Personalkostnader | 818 t€ | -796 t€ | -731 t€ | -918 t€ | -1,0 M€ | -887 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 953 t€ | -973 t€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | 841 t€ | -702 t€ | -532 t€ | -533 t€ | -617 t€ | -555 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 61 t€ | 301 t€ | 276 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 642 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 577 € | -14 t€ | -15 t€ | -25 t€ | -36 t€ | -39 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 52 t€ | 287 t€ | 261 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 603 t€ |
| Inkomstskatt | 1 121 € | -313 € | -159 € | -348 € | -840 € | -11 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 € | 77 € | 19 € | 19 € | 74 € | 29 € |
| Bestående aktiva | 4,3 M€ | 4,9 M€ | 5,7 M€ | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 6,5 M€ |
| Fordringar | 313 t€ | 298 t€ | 436 t€ | 447 t€ | 437 t€ | 442 t€ |
| Kassa och bank | 249 t€ | 494 t€ | 415 t€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 943 t€ |
| Rörliga aktiva | 562 t€ | 793 t€ | 850 t€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Aktiva | 4,9 M€ | 5,7 M€ | 6,5 M€ | 8,5 M€ | 8,6 M€ | 7,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 3,0 M€ | 3,5 M€ | 4,0 M€ | 4,3 M€ | 4,3 M€ | 4,0 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 120 t€ | 458 t€ | 872 t€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 2,5 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Främmande kapital | 1,5 M€ | 1,9 M€ | 2,2 M€ | 4,0 M€ | 4,0 M€ | 3,6 M€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 0 € | 12 t€ | 0 € | – | – | – |
| Övriga lönebikostnader | 24 t€ | -20 t€ | -17 t€ | -24 t€ | -39 t€ | -37 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 845 € | 8 529 € | 24 t€ | 13 t€ | 435 € | 962 € |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 301 € | 301 € | 298 € | 298 € | 298 € | 909 € |
| Avskrivningsdifferens | 3,0 M€ | 3,5 M€ | 4,0 M€ | 4,3 M€ | 4,3 M€ | 4,0 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 116 t€ | 137 t€ | 126 t€ | 150 t€ | 141 t€ | 163 t€ |
| Materiella tillgångar | 4,3 M€ | 4,9 M€ | 5,7 M€ | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 6,5 M€ |
| Pensionskostnader | 120 t€ | -119 t€ | -109 t€ | -156 t€ | -161 t€ | -141 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 286 t€ | 286 t€ | 286 t€ | 286 t€ | 286 t€ | 286 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 872 t€ | 778 t€ | 509 t€ | 1,1 M€ | 1 000 t€ | 653 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 338 t€ | 414 t€ | 579 t€ | 813 t€ | 843 t€ | 729 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 120 t€ | 458 t€ | 872 t€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Passiva | 4,9 M€ | 5,7 M€ | 6,5 M€ | 8,5 M€ | 8,6 M€ | 7,9 M€ |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | -493 t€ | 477 t€ | 233 t€ | 56 t€ | -301 t€ | 36 t€ |
| Maskiner och inventarier | 4,3 M€ | 4,9 M€ | 5,7 M€ | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 6,5 M€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | 0 € | 717 € | 717 € | 717 € | 717 € |
| Köp av tjänster | 223 t€ | -341 t€ | -192 t€ | -226 t€ | -301 t€ | -219 t€ |
| Koncernbidrag | 544 t€ | -763 t€ | -494 t€ | -1,1 M€ | -986 t€ | -639 t€ |
| Löner och arvoden | 674 t€ | -657 t€ | -605 t€ | -738 t€ | -826 t€ | -709 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 8 074 € | 4 315 € | 816 € | 39 t€ | 931 € | 89 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 64 t€ | 48 t€ | 55 t€ | 45 t€ | 39 t€ | 116 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 212 t€ | -45 t€ | -276 t€ | -259 t€ | -224 t€ | -214 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 241 t€ | 246 t€ | 379 t€ | 363 t€ | 396 t€ | 324 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 20 € | 77 € | 19 € | 19 € | 74 € | 29 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 21 t€ | 38 t€ | 55 t€ | 44 t€ | 71 t€ | 74 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 12 t€ | -23 t€ | -39 t€ | -37 t€ | -36 t€ | -40 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | 0 € | 213 € | 70 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 68 t€ | 65 t€ | 86 t€ | 371 t€ | 83 t€ | 112 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 953 t€ | -973 t€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 313 t€ | 298 t€ | 436 t€ | 447 t€ | 437 t€ | 442 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Nostopalvelu Simola Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar (191 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Lundo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis