Kuninkaan Portti Hartola Oy är ett aktiebolag med hemort i Gustav Adolfs , registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 1,4 M€ och rörelseresultatet 93 t€; soliditet 27,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 47 t€ och inkomstskatterna 9 429 €. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Förändring i omsättning | 8,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 141 t€ | 170 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,0 % | 13,1 % |
| Rörelseresultat | 93 t€ | 121 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,6 % | 9,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 62 t€ | 102 t€ |
| Personalkostnader | 452 t€ | 415 t€ |
| Soliditet | 27,3 % | 17,2 % |
| Kassalikviditet | 0,50 | 0,55 |
| Current ratio | 0,64 | 0,71 |
| Relativ skuldsättning | 30,9 % | 42,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,7 % | 89,6 % |
| Balansomslutning | 599 t€ | 677 t€ |
| Eget kapital | 164 t€ | 114 t€ |
| Kassa och bank | 79 t€ | 63 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 35 t€ | 29 t€ |
| Material och tjänster | -603 t€ | -526 t€ |
| Personalkostnader | -452 t€ | -415 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -47 t€ | -50 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -248 t€ | -216 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 93 t€ | 121 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -22 t€ | -19 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 71 t€ | 102 t€ |
| Inkomstskatt | -9 415 € | 5 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 62 t€ | 102 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 440 t€ | 478 t€ |
| Omsättningstillgångar | 35 t€ | 44 t€ |
| Fordringar | 44 t€ | 92 t€ |
| Kassa och bank | 79 t€ | 63 t€ |
| Rörliga aktiva | 158 t€ | 199 t€ |
| Aktiva | 599 t€ | 677 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 42 t€ | 42 t€ |
| Eget kapital | 164 t€ | 114 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 187 t€ | 282 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 248 t€ | 281 t€ |
| Främmande kapital | 435 t€ | 563 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 35 t€ | 29 t€ |
| Material och tjänster | -603 t€ | -526 t€ |
| Personalkostnader | -452 t€ | -415 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -47 t€ | -50 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -248 t€ | -216 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 93 t€ | 121 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -22 t€ | -19 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 71 t€ | 102 t€ |
| Inkomstskatt | -9 415 € | 5 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 62 t€ | 102 t€ |
| Bestående aktiva | 440 t€ | 478 t€ |
| Omsättningstillgångar | 35 t€ | 44 t€ |
| Fordringar | 44 t€ | 92 t€ |
| Kassa och bank | 79 t€ | 63 t€ |
| Rörliga aktiva | 158 t€ | 199 t€ |
| Aktiva | 599 t€ | 677 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 42 t€ | 42 t€ |
| Eget kapital | 164 t€ | 114 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 187 t€ | 282 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 248 t€ | 281 t€ |
| Främmande kapital | 435 t€ | 563 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 64 t€ | 83 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 44 t€ | 92 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -8 962 € | 14 t€ |
| Material och förnödenheter | 35 t€ | 44 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 45 t€ | 45 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 22 t€ | 53 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -587 t€ | -530 t€ |
| Köp av tjänster | -7 277 € | -9 941 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -22 t€ | -19 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -47 t€ | -50 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 51 € | 1 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 62 t€ | 102 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -7 870 € | -8 537 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 951 € | 29 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 30 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | -66 t€ | -55 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 7 850 € | 8 145 € |
| Maskiner och inventarier | 43 t€ | 52 t€ |
| Löner och arvoden | -378 t€ | -352 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 0 € | 16 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 80 t€ | 56 t€ |
| Materiella tillgångar | 440 t€ | 478 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 157 t€ | 282 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 26 t€ | 47 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 352 t€ | 382 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 79 t€ | 79 t€ |
| Passiva | 599 t€ | 677 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 60 t€ | -30 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 11 t€ | 1 700 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kuninkaan Portti Hartola Oy till den övre halvan inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 2,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Kuninkaan PorttiKeskustie 2Anniskelu