Teräsasennus Mankinen Oy är ett aktiebolag med hemort i Kajana, registrerat år 1991. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet -200 t€; soliditet 35,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 89 t€ och inkomstskatterna 18 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -22,0 % | 0,7 % | 25,8 % | 1,2 % | 6,3 % | – |
| Bruttoresultat | 1,5 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Rörelsebidrag | -298 t€ | 204 t€ | 241 t€ | 201 t€ | 228 t€ | 259 t€ |
| Rörelseresultat | -200 t€ | 100 t€ | 98 t€ | 132 t€ | 123 t€ | 176 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | -224 t€ | 68 t€ | 73 t€ | 100 t€ | 96 t€ | 140 t€ |
| Personalkostnader | -1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 893 t€ | 838 t€ |
| Soliditet | 35,2 % | 43,4 % | 44,2 % | 53,6 % | 53,4 % | 64,2 % |
| Kassalikviditet | 0,61 | 1,57 | 0,93 | 1,41 | 1,36 | 1,54 |
| Current ratio | 1,04 | 1,72 | 1,20 | 1,73 | 1,69 | 1,84 |
| Avkastning på eget kapital | -47,2 % | 8,8 % | 9,2 % | 12,9 % | 12,8 % | 18,6 % |
| Balansomslutning | 1,3 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 474 t€ | 780 t€ | 786 t€ | 775 t€ | 749 t€ | 751 t€ |
| Kassa och bank | 1 557 € | 139 t€ | 123 t€ | 162 t€ | 99 t€ | 205 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1,5 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Personalkostnader | 1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,0 M€ | -893 t€ | -838 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 97 t€ | -104 t€ | -143 t€ | -69 t€ | -104 t€ | -83 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 501 t€ | -523 t€ | -497 t€ | -314 t€ | -386 t€ | -321 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -200 t€ | 100 t€ | 98 t€ | 132 t€ | 123 t€ | 176 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 23 t€ | -14 t€ | -7 145 € | -6 423 € | -6 590 € | -2 735 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -223 t€ | 86 t€ | 91 t€ | 125 t€ | 117 t€ | 173 t€ |
| Inkomstskatt | 221 € | -18 t€ | -19 t€ | -26 t€ | -21 t€ | -33 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -224 t€ | 68 t€ | 73 t€ | 100 t€ | 96 t€ | 140 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 796 t€ | 690 t€ | 840 t€ | 652 t€ | 738 t€ | 545 t€ |
| Omsättningstillgångar | 226 t€ | 99 t€ | 216 t€ | 146 t€ | 128 t€ | 103 t€ |
| Fordringar | 325 t€ | 868 t€ | 598 t€ | 486 t€ | 438 t€ | 317 t€ |
| Kassa och bank | 1 557 € | 139 t€ | 123 t€ | 162 t€ | 99 t€ | 205 t€ |
| Rörliga aktiva | 552 t€ | 1,1 M€ | 937 t€ | 794 t€ | 664 t€ | 625 t€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 474 t€ | 780 t€ | 786 t€ | 775 t€ | 749 t€ | 751 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 342 t€ | 373 t€ | 213 t€ | 212 t€ | 260 t€ | 80 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 531 t€ | 643 t€ | 778 t€ | 458 t€ | 393 t€ | 339 t€ |
| Främmande kapital | 874 t€ | 1,0 M€ | 992 t€ | 670 t€ | 653 t€ | 419 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 1,5 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Personalkostnader | 1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,0 M€ | -893 t€ | -838 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 97 t€ | -104 t€ | -143 t€ | -69 t€ | -104 t€ | -83 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 501 t€ | -523 t€ | -497 t€ | -314 t€ | -386 t€ | -321 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -200 t€ | 100 t€ | 98 t€ | 132 t€ | 123 t€ | 176 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 23 t€ | -14 t€ | -7 145 € | -6 423 € | -6 590 € | -2 735 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -223 t€ | 86 t€ | 91 t€ | 125 t€ | 117 t€ | 173 t€ |
| Inkomstskatt | 221 € | -18 t€ | -19 t€ | -26 t€ | -21 t€ | -33 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -224 t€ | 68 t€ | 73 t€ | 100 t€ | 96 t€ | 140 t€ |
| Bestående aktiva | 796 t€ | 690 t€ | 840 t€ | 652 t€ | 738 t€ | 545 t€ |
| Omsättningstillgångar | 226 t€ | 99 t€ | 216 t€ | 146 t€ | 128 t€ | 103 t€ |
| Fordringar | 325 t€ | 868 t€ | 598 t€ | 486 t€ | 438 t€ | 317 t€ |
| Kassa och bank | 1 557 € | 139 t€ | 123 t€ | 162 t€ | 99 t€ | 205 t€ |
| Rörliga aktiva | 552 t€ | 1,1 M€ | 937 t€ | 794 t€ | 664 t€ | 625 t€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 474 t€ | 780 t€ | 786 t€ | 775 t€ | 749 t€ | 751 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 342 t€ | 373 t€ | 213 t€ | 212 t€ | 260 t€ | 80 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 531 t€ | 643 t€ | 778 t€ | 458 t€ | 393 t€ | 339 t€ |
| Främmande kapital | 874 t€ | 1,0 M€ | 992 t€ | 670 t€ | 653 t€ | 419 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 125 t€ | 132 t€ | 23 t€ | 104 t€ | 77 t€ | 90 t€ |
| Varor under tillverkning | 146 t€ | 37 t€ | 105 t€ | 41 t€ | 42 t€ | 34 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 115 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Passiva | 1,3 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 292 t€ | 373 t€ | 162 t€ | 212 t€ | 260 t€ | 80 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 292 t€ | 868 t€ | 598 t€ | 486 t€ | 438 t€ | 317 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 21 t€ | 48 € | 11 t€ | 24 t€ | 8 123 € | 5 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 132 t€ | 132 t€ | 132 t€ | 132 t€ | 132 t€ | 132 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 743 € | 4 129 € | 3 628 € | 58 € | 36 € | 0 € |
| Färdiga produkter | 80 t€ | 62 t€ | 111 t€ | 105 t€ | 86 t€ | 68 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 50 t€ | 0 € | 52 t€ | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 209 t€ | 202 t€ | 337 t€ | 131 t€ | 197 t€ | 150 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 685 t€ | 700 t€ | 701 t€ | 664 t€ | 642 t€ | 599 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 126 t€ | 263 t€ | 561 t€ | 126 t€ | 150 t€ | 85 t€ |
| Löner och arvoden | 844 t€ | -934 t€ | -916 t€ | -798 t€ | -698 t€ | -655 t€ |
| Immateriella tillgångar | 115 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 89 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 89 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 246 t€ | 834 t€ | 461 t€ | 401 t€ | 409 t€ | 306 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -224 t€ | 68 t€ | 73 t€ | 100 t€ | 96 t€ | 140 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 25 t€ | -18 t€ | -11 t€ | -6 480 € | -6 625 € | -2 735 € |
| Pensionskostnader | 210 t€ | -222 t€ | -204 t€ | -174 t€ | -120 t€ | -109 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 53 t€ | -48 t€ | -59 t€ | -37 t€ | -74 t€ | -74 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 25 t€ | 34 t€ | 126 t€ | 61 t€ | 20 t€ | 11 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 251 t€ | 266 t€ | 282 t€ | 300 t€ | 320 t€ | 173 t€ |
| Långfristiga fordringar | 33 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Långfristiga övriga fordringar | 33 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Materiella tillgångar | 592 t€ | 600 t€ | 751 t€ | 563 t€ | 649 t€ | 455 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 118 t€ | 98 t€ | 51 t€ | 51 t€ | 51 t€ | 60 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 97 t€ | -104 t€ | -143 t€ | -69 t€ | -104 t€ | -83 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 163 t€ | 150 t€ | 144 t€ | 177 t€ | 116 t€ | 104 t€ |
| Placeringar | 89 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 89 t€ | 89 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 345 € | 0 € | – | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Teräsasennus Mankinen Oy till den övre halvan inom näringsgrenen diverse övrig metallvarutillverkning (400 företag med beskattningsbar inkomst; median 53 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kajana
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis