Saimaan Vuokravenho Oy är ett aktiebolag med hemort i Nyslott, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 164 t€ och rörelseresultatet 13 t€; soliditet 11,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 3 559 € och inkomstskatterna 712 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 164 t€ | 209 t€ | 218 t€ | 225 t€ |
| Förändring i omsättning | -21,4 % | -3,8 % | -3,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 118 € | 30 t€ | 27 t€ | 35 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,1 % | 14,4 % | 12,4 % | 15,4 % |
| Rörelseresultat | 13 t€ | 17 t€ | 14 t€ | 21 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,0 % | 8,1 % | 6,2 % | 9,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1 634 € | 1 842 € | 1 077 € | 1 643 € |
| Personalkostnader | -63 t€ | 97 t€ | 95 t€ | 88 t€ |
| Soliditet | 11,1 % | 9,4 % | 9,4 % | 9,2 % |
| Kassalikviditet | 0,08 | 0,13 | 0,12 | 0,21 |
| Current ratio | 0,68 | 0,75 | 0,86 | 0,96 |
| Relativ skuldsättning | 113,7 % | 100,0 % | 95,6 % | 98,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,0 % | 8,5 % | 5,0 % | 7,3 % |
| Balansomslutning | 218 t€ | 237 t€ | 240 t€ | 259 t€ |
| Eget kapital | 23 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ |
| Kassa och bank | 1 292 € | 3 563 € | 3 019 € | 1 430 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 164 t€ | 209 t€ | 218 t€ | 225 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 093 € | 9 987 € | 6 450 € | 17 t€ |
| Material och tjänster | 34 t€ | -28 t€ | -42 t€ | -44 t€ |
| Personalkostnader | 63 t€ | -97 t€ | -95 t€ | -88 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 13 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 43 t€ | -64 t€ | -61 t€ | -76 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 13 t€ | 17 t€ | 14 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 11 t€ | -15 t€ | -12 t€ | -17 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2 118 € | 2 383 € | 2 076 € | 4 174 € |
| Inkomstskatt | 484 € | -541 € | -999 € | -2 532 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 634 € | 1 842 € | 1 077 € | 1 643 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 163 t€ | 175 t€ | 188 t€ | 201 t€ |
| Omsättningstillgångar | 49 t€ | 52 t€ | 44 t€ | 45 t€ |
| Fordringar | 5 517 € | 6 770 € | 4 259 € | 11 t€ |
| Kassa och bank | 1 292 € | 3 563 € | 3 019 € | 1 430 € |
| Rörliga aktiva | 55 t€ | 62 t€ | 52 t€ | 58 t€ |
| Aktiva | 218 t€ | 237 t€ | 240 t€ | 259 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 23 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 113 t€ | 133 t€ | 158 t€ | 176 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 82 t€ | 82 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Främmande kapital | 195 t€ | 215 t€ | 218 t€ | 236 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 164 t€ | 209 t€ | 218 t€ | 225 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 093 € | 9 987 € | 6 450 € | 17 t€ |
| Material och tjänster | 34 t€ | -28 t€ | -42 t€ | -44 t€ |
| Personalkostnader | 63 t€ | -97 t€ | -95 t€ | -88 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 13 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 43 t€ | -64 t€ | -61 t€ | -76 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 13 t€ | 17 t€ | 14 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 11 t€ | -15 t€ | -12 t€ | -17 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2 118 € | 2 383 € | 2 076 € | 4 174 € |
| Inkomstskatt | 484 € | -541 € | -999 € | -2 532 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 634 € | 1 842 € | 1 077 € | 1 643 € |
| Bestående aktiva | 163 t€ | 175 t€ | 188 t€ | 201 t€ |
| Omsättningstillgångar | 49 t€ | 52 t€ | 44 t€ | 45 t€ |
| Fordringar | 5 517 € | 6 770 € | 4 259 € | 11 t€ |
| Kassa och bank | 1 292 € | 3 563 € | 3 019 € | 1 430 € |
| Rörliga aktiva | 55 t€ | 62 t€ | 52 t€ | 58 t€ |
| Aktiva | 218 t€ | 237 t€ | 240 t€ | 259 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 23 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 113 t€ | 133 t€ | 158 t€ | 176 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 82 t€ | 82 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Främmande kapital | 195 t€ | 215 t€ | 218 t€ | 236 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 113 t€ | 133 t€ | 158 t€ | 176 t€ |
| Placeringar | 118 € | 118 € | 118 € | 118 € |
| Avskrivningar enligt plan | 13 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 5 372 € | 4 675 € | 3 882 € | 8 808 € |
| Pensionskostnader | 12 t€ | -18 t€ | -17 t€ | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1 634 € | 1 842 € | 1 077 € | 1 643 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 11 t€ | -15 t€ | -12 t€ | -17 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 47 t€ | 25 t€ | 21 t€ | 19 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 118 € | 118 € | 118 € | 118 € |
| Färdiga produkter | 49 t€ | 52 t€ | 44 t€ | 45 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 5 517 € | 6 770 € | 4 259 € | 11 t€ |
| Passiva | 218 t€ | 237 t€ | 240 t€ | 259 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 3 338 € | 7 429 € | -797 € | 1 781 € |
| Löner och arvoden | 43 t€ | -67 t€ | -68 t€ | -73 t€ |
| Köp av tjänster | 1 680 € | -1 928 € | -1 280 € | -418 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 7 793 € | 5 857 € | 10 t€ | 15 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 7 682 € | -12 t€ | -10 t€ | -2 692 € |
| Materiella tillgångar | 163 t€ | 175 t€ | 188 t€ | 201 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 803 € | 2 795 € | 2 672 € | 1 753 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 136 € | 9 046 € | 6 751 € | 5 461 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 214 € | 80 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | – | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 17 t€ | 39 t€ | 20 t€ | 19 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 29 t€ | -34 t€ | -40 t€ | -45 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 145 € | 2 095 € | 163 € | 2 011 € |
| Maskiner och inventarier | 93 t€ | 102 t€ | 112 t€ | 122 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 63 t€ | 66 t€ | 68 t€ | 72 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 14 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 7 346 € | 7 346 € | 7 346 € | 7 346 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Saimaan Vuokravenho Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning (46 företag med beskattningsbar inkomst; median 14 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Nyslott
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis