Harvaluodon Monipalvelu Oy är ett aktiebolag med hemort i S:t Karins, registrerat år 1990. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 306 t€ och rörelseresultatet 7 661 €; soliditet 61,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 72 t€ och inkomstskatterna 15 t€.
S:t Karins: 14 nya företag på 30 dagar
- Viikari Management OyLiikkeenjohdon konsultointi
- IlmajousiPro OyMuu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
- Puuha Savikko Palvelut OyKiinteistönhoito
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 306 t€ | 736 t€ | 636 t€ | 610 t€ |
| Förändring i omsättning | -58,5 % | 15,6 % | 4,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -6 931 € | 104 t€ | 17 t€ | 41 t€ |
| Rörelsebidrag % | -2,3 % | 14,2 % | 2,6 % | 6,8 % |
| Rörelseresultat | 7 661 € | 74 t€ | -419 € | 20 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | 10,1 % | -0,1 % | 3,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 3 395 € | 57 t€ | -3 166 € | 15 t€ |
| Personalkostnader | -84 t€ | 144 t€ | 169 t€ | 154 t€ |
| Soliditet | 61,6 % | 40,6 % | 30,4 % | 35,5 % |
| Kassalikviditet | 3,41 | 1,28 | 0,96 | 1,10 |
| Current ratio | 3,41 | 1,69 | 1,40 | 1,53 |
| Relativ skuldsättning | 22,5 % | 25,1 % | 28,6 % | 27,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,1 % | 45,1 % | -4,0 % | 16,2 % |
| Balansomslutning | 178 t€ | 311 t€ | 261 t€ | 264 t€ |
| Eget kapital | 110 t€ | 127 t€ | 79 t€ | 93 t€ |
| Kassa och bank | 65 t€ | 137 t€ | 51 t€ | 47 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 306 t€ | 736 t€ | 636 t€ | 610 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 65 t€ | 2 400 € | 0 € | 4 405 € |
| Material och tjänster | 216 t€ | -419 t€ | -368 t€ | -341 t€ |
| Personalkostnader | 84 t€ | -144 t€ | -169 t€ | -154 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -30 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 48 t€ | -70 t€ | -82 t€ | -78 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 661 € | 74 t€ | -419 € | 20 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 031 € | -2 917 € | -2 600 € | -1 350 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 630 € | 71 t€ | -3 019 € | 19 t€ |
| Inkomstskatt | 1 235 € | -14 t€ | -148 € | -3 833 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 395 € | 57 t€ | -3 166 € | 15 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 16 t€ | 70 t€ | 45 t€ | 62 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 58 t€ | 69 t€ | 56 t€ |
| Fordringar | 47 t€ | 46 t€ | 97 t€ | 100 t€ |
| Kassa och bank | 65 t€ | 137 t€ | 51 t€ | 47 t€ |
| Rörliga aktiva | 162 t€ | 241 t€ | 217 t€ | 202 t€ |
| Aktiva | 178 t€ | 311 t€ | 261 t€ | 264 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 110 t€ | 127 t€ | 79 t€ | 93 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 21 t€ | 42 t€ | 27 t€ | 39 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 48 t€ | 143 t€ | 155 t€ | 132 t€ |
| Främmande kapital | 69 t€ | 185 t€ | 182 t€ | 171 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 306 t€ | 736 t€ | 636 t€ | 610 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 65 t€ | 2 400 € | 0 € | 4 405 € |
| Material och tjänster | 216 t€ | -419 t€ | -368 t€ | -341 t€ |
| Personalkostnader | 84 t€ | -144 t€ | -169 t€ | -154 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -30 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 48 t€ | -70 t€ | -82 t€ | -78 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 7 661 € | 74 t€ | -419 € | 20 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 031 € | -2 917 € | -2 600 € | -1 350 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 630 € | 71 t€ | -3 019 € | 19 t€ |
| Inkomstskatt | 1 235 € | -14 t€ | -148 € | -3 833 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 395 € | 57 t€ | -3 166 € | 15 t€ |
| Bestående aktiva | 16 t€ | 70 t€ | 45 t€ | 62 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 58 t€ | 69 t€ | 56 t€ |
| Fordringar | 47 t€ | 46 t€ | 97 t€ | 100 t€ |
| Kassa och bank | 65 t€ | 137 t€ | 51 t€ | 47 t€ |
| Rörliga aktiva | 162 t€ | 241 t€ | 217 t€ | 202 t€ |
| Aktiva | 178 t€ | 311 t€ | 261 t€ | 264 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 110 t€ | 127 t€ | 79 t€ | 93 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 21 t€ | 42 t€ | 27 t€ | 39 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 48 t€ | 143 t€ | 155 t€ | 132 t€ |
| Främmande kapital | 69 t€ | 185 t€ | 182 t€ | 171 t€ |
| Övriga värdepapper | 50 t€ | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 3 395 € | 57 t€ | -3 166 € | 15 t€ |
| Finansiella värdepapper | 50 t€ | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 16 t€ | 70 t€ | 45 t€ | 62 t€ |
| Övriga aktier och andelar | – | – | 0 € | 25 € |
| Pensionskostnader | 16 t€ | -21 t€ | -29 t€ | -25 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 606 € | 41 t€ | 57 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 15 t€ | 10 t€ | 7 045 € | 5 782 € |
| Passiva | 178 t€ | 311 t€ | 261 t€ | 264 t€ |
| Material och förnödenheter | 0 € | 58 t€ | 69 t€ | 56 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 2 827 € | 48 t€ | 58 t€ | 40 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 2 666 € | 35 t€ | 86 t€ | 94 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 031 € | -3 013 € | -3 084 € | -1 375 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 21 t€ | 21 t€ | 11 t€ | 9 558 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 19 t€ | 33 t€ | 29 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 47 t€ | 46 t€ | 97 t€ | 100 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 29 t€ | 1 505 € | 3 441 € | 1 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 104 t€ | 67 t€ | 80 t€ | 75 t€ |
| Placeringar | – | – | 0 € | 25 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 58 t€ | -11 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 15 t€ | -30 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Materiella tillgångar | 16 t€ | 70 t€ | 45 t€ | 62 t€ |
| Köp av tjänster | 14 t€ | -35 t€ | -34 t€ | -49 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 21 t€ | 42 t€ | 27 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | 0 € | 3 220 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 145 t€ | -373 t€ | -347 t€ | -307 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 96 € | 484 € | 24 € |
| Övriga lönebikostnader | 6 955 € | -9 082 € | -4 823 € | -6 644 € |
| Löner och arvoden | 61 t€ | -113 t€ | -135 t€ | -122 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Harvaluodon Monipalvelu Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 3,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.