Kankaanpään Kuva-Center Oy är ett aktiebolag med hemort i Kankaanpää, registrerat år 1990. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2021 rörelseresultatet 1 648 €; soliditet 66,2 %. Offentliga köpare köpte för 368 € av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (Sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonala).
Kankaanpää: 4 nya företag på 30 dagar
- Lääkäripalvelu Sergei Smolin OyTerveysasemat ja vastaavat yleislääkäripalvelut
- Hookville Works OyMuu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus
- JPRM Invest OyHoldingyhtiöiden toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -32,1 % | 16,7 % | – |
| Bruttoresultat | 79 t€ | 117 t€ | 100 t€ |
| Rörelsebidrag | 3 737 € | 38 t€ | 4 331 € |
| Rörelseresultat | 1 648 € | 37 t€ | 3 626 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1 218 € | 34 t€ | 3 106 € |
| Personalkostnader | 40 t€ | 32 t€ | 46 t€ |
| Soliditet | 66,2 % | 51,7 % | – |
| Kassalikviditet | 1,51 | 1,49 | – |
| Current ratio | 2,52 | 2,10 | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,4 % | 97,7 % | – |
| Balansomslutning | 54 t€ | 66 t€ | 60 t€ |
| Eget kapital | 36 t€ | 34 t€ | – |
| Kassa och bank | 10 t€ | 16 t€ | 7 276 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 79 t€ | 117 t€ | 100 t€ |
| Personalkostnader | -40 t€ | -32 t€ | -46 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -2 089 € | -1 086 € | -705 € |
| Övriga rörelsekostnader | -36 t€ | -47 t€ | -50 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 648 € | 37 t€ | 3 626 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -248 € | -1 281 € | -894 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 400 € | 35 t€ | 2 732 € |
| Inkomstskatt | -181 € | -1 786 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 218 € | 34 t€ | 3 106 € |
Balansräkning
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 7 949 € | 4 941 € | 8 028 € |
| Omsättningstillgångar | 18 t€ | 18 t€ | 23 t€ |
| Fordringar | 14 t€ | 26 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 10 t€ | 16 t€ | 7 276 € |
| Rörliga aktiva | 46 t€ | 61 t€ | 52 t€ |
| Aktiva | 54 t€ | 66 t€ | 60 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | – |
| Eget kapital | 36 t€ | 34 t€ | – |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 2 830 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 18 t€ | 29 t€ | – |
| Främmande kapital | 18 t€ | 32 t€ | – |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 79 t€ | 117 t€ | 100 t€ |
| Personalkostnader | -40 t€ | -32 t€ | -46 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -2 089 € | -1 086 € | -705 € |
| Övriga rörelsekostnader | -36 t€ | -47 t€ | -50 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 648 € | 37 t€ | 3 626 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -248 € | -1 281 € | -894 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 400 € | 35 t€ | 2 732 € |
| Inkomstskatt | -181 € | -1 786 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 218 € | 34 t€ | 3 106 € |
| Bestående aktiva | 7 949 € | 4 941 € | 8 028 € |
| Omsättningstillgångar | 18 t€ | 18 t€ | 23 t€ |
| Fordringar | 14 t€ | 26 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 10 t€ | 16 t€ | 7 276 € |
| Rörliga aktiva | 46 t€ | 61 t€ | 52 t€ |
| Aktiva | 54 t€ | 66 t€ | 60 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 17 t€ | 17 t€ | – |
| Eget kapital | 36 t€ | 34 t€ | – |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 2 830 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 18 t€ | 29 t€ | – |
| Främmande kapital | 18 t€ | 32 t€ | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 390 € | 9 699 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 898 € | 9 380 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | -2 089 € | -1 086 € | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 8 920 € | 9 622 € | – |
| Placeringar | 1 682 € | 1 682 € | 1 682 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 17 t€ | -16 t€ | – |
| Passiva | 54 t€ | 66 t€ | 60 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 14 t€ | 26 t€ | – |
| Övriga värdepapper | 2 650 € | 2 050 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 987 € | 1 786 € | – |
| Kortfristiga lånefordringar | 7 474 € | 11 t€ | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 2 114 € | 5 318 € | – |
| Pensionskostnader | -8 001 € | -7 554 € | – |
| Maskiner och inventarier | 6 267 € | 3 259 € | – |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 2 830 € | – |
| Finansiella värdepapper | 2 650 € | 2 050 € | 1 450 € |
| Direkta skatter | – | -1 786 € | 375 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 855 € | 8 094 € | – |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 659 € | 662 € | – |
| Materiella tillgångar | 6 267 € | 3 259 € | 6 346 € |
| Övriga lönebikostnader | -909 € | -1 815 € | – |
| Löner och arvoden | -31 t€ | -22 t€ | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 870 € | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 1 682 € | 1 682 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1 218 € | 34 t€ | – |
| Material och förnödenheter | 18 t€ | 18 t€ | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -908 € | -1 943 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.