Kouvolan Laatulasi Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 1990. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 503 t€ och rörelseresultatet 27 t€; soliditet 66,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 25 t€ och inkomstskatterna 4 993 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 503 t€ | 467 t€ | 515 t€ | 480 t€ | 468 t€ |
| Förändring i omsättning | 7,6 % | -9,3 % | 7,3 % | 2,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 32 t€ | 27 t€ | 28 t€ | 24 t€ | 50 t€ |
| Rörelsebidrag % | 6,4 % | 5,8 % | 5,5 % | 5,0 % | 10,6 % |
| Rörelseresultat | 27 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 40 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,3 % | 4,2 % | 3,6 % | 3,8 % | 8,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 20 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 11 t€ | 35 t€ |
| Personalkostnader | 184 t€ | 181 t€ | 182 t€ | 188 t€ | 187 t€ |
| Soliditet | 66,1 % | 68,6 % | 66,7 % | 68,9 % | 37,5 % |
| Kassalikviditet | 1,96 | 2,82 | 2,85 | 2,70 | 1,11 |
| Current ratio | 2,60 | 3,34 | 3,43 | 3,40 | 1,46 |
| Relativ skuldsättning | 9,5 % | 12,6 % | 12,0 % | 11,2 % | 22,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,7 % | 11,5 % | 11,5 % | 8,9 % | 55,0 % |
| Balansomslutning | 140 t€ | 187 t€ | 185 t€ | 172 t€ | 168 t€ |
| Eget kapital | 93 t€ | 128 t€ | 123 t€ | 119 t€ | 63 t€ |
| Kassa och bank | 61 t€ | 109 t€ | 97 t€ | 87 t€ | 74 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 503 t€ | 467 t€ | 515 t€ | 480 t€ | 468 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 9 600 € |
| Material och tjänster | -237 t€ | -206 t€ | -249 t€ | -217 t€ | -197 t€ |
| Personalkostnader | -184 t€ | -181 t€ | -182 t€ | -188 t€ | -187 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -5 883 € | -7 388 € | -9 360 € | -5 867 € | -9 674 € |
| Övriga rörelsekostnader | -49 t€ | -52 t€ | -55 t€ | -50 t€ | -44 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 27 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 40 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 347 € | -1 364 € | -1 020 € | -1 212 € | -963 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 25 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 17 t€ | 39 t€ |
| Inkomstskatt | -5 033 € | -3 676 € | -3 562 € | -6 398 € | -4 538 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 11 t€ | 35 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 36 t€ | 42 t€ | 49 t€ | 40 t€ | 46 t€ |
| Omsättningstillgångar | 26 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
| Fordringar | 18 t€ | 14 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 18 t€ |
| Kassa och bank | 61 t€ | 109 t€ | 97 t€ | 87 t€ | 74 t€ |
| Rörliga aktiva | 104 t€ | 145 t€ | 136 t€ | 132 t€ | 121 t€ |
| Aktiva | 140 t€ | 187 t€ | 185 t€ | 172 t€ | 168 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € |
| Eget kapital | 93 t€ | 128 t€ | 123 t€ | 119 t€ | 63 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 7 444 € | 15 t€ | 22 t€ | 15 t€ | 21 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 40 t€ | 44 t€ | 40 t€ | 39 t€ | 83 t€ |
| Främmande kapital | 48 t€ | 59 t€ | 62 t€ | 54 t€ | 105 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 503 t€ | 467 t€ | 515 t€ | 480 t€ | 468 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 9 600 € |
| Material och tjänster | -237 t€ | -206 t€ | -249 t€ | -217 t€ | -197 t€ |
| Personalkostnader | -184 t€ | -181 t€ | -182 t€ | -188 t€ | -187 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -5 883 € | -7 388 € | -9 360 € | -5 867 € | -9 674 € |
| Övriga rörelsekostnader | -49 t€ | -52 t€ | -55 t€ | -50 t€ | -44 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 27 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 40 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 347 € | -1 364 € | -1 020 € | -1 212 € | -963 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 25 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 17 t€ | 39 t€ |
| Inkomstskatt | -5 033 € | -3 676 € | -3 562 € | -6 398 € | -4 538 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 11 t€ | 35 t€ |
| Bestående aktiva | 36 t€ | 42 t€ | 49 t€ | 40 t€ | 46 t€ |
| Omsättningstillgångar | 26 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
| Fordringar | 18 t€ | 14 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 18 t€ |
| Kassa och bank | 61 t€ | 109 t€ | 97 t€ | 87 t€ | 74 t€ |
| Rörliga aktiva | 104 t€ | 145 t€ | 136 t€ | 132 t€ | 121 t€ |
| Aktiva | 140 t€ | 187 t€ | 185 t€ | 172 t€ | 168 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € |
| Eget kapital | 93 t€ | 128 t€ | 123 t€ | 119 t€ | 63 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 7 444 € | 15 t€ | 22 t€ | 15 t€ | 21 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 40 t€ | 44 t€ | 40 t€ | 39 t€ | 83 t€ |
| Främmande kapital | 48 t€ | 59 t€ | 62 t€ | 54 t€ | 105 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -234 t€ | -202 t€ | -242 t€ | -212 t€ | -200 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -5 883 € | -7 388 € | -9 360 € | -5 867 € | -9 674 € |
| Pensionskostnader | -35 t€ | -33 t€ | -32 t€ | -33 t€ | -31 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 15 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 12 t€ |
| Materiella tillgångar | 36 t€ | 42 t€ | 49 t€ | 40 t€ | 46 t€ |
| Löner och arvoden | -139 t€ | -137 t€ | -141 t€ | -145 t€ | -144 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 8 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 20 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 11 t€ | 35 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -10 t€ | -12 t€ | -10 t€ | -10 t€ | -13 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 7 261 € | 7 261 € | 7 261 € | 4 210 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 8 521 € | 12 t€ | 8 811 € | 7 291 € | 13 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 0 € | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 12 t€ | 16 t€ | 22 t€ | 11 t€ | 15 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 € | 16 € | 2 € | 3 € | 93 € |
| Passiva | 140 t€ | 187 t€ | 185 t€ | 172 t€ | 168 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 23 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 31 t€ |
| Köp av tjänster | -6 174 € | -3 763 € | -3 323 € | -3 382 € | -2 336 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 136 € | 2 841 € | 4 896 € | 2 380 € | 6 078 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 64 t€ | 59 t€ | 55 t€ | 54 t€ | 19 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 3 243 € | -86 € | -4 425 € | -1 559 € | 5 290 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 9 194 € | 11 t€ | 7 865 € | 11 t€ | 13 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 7 444 € | 15 t€ | 22 t€ | 15 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 18 t€ | 14 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 15 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 17 t€ | 58 t€ |
| Material och förnödenheter | 26 t€ | 23 t€ | 23 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -1 350 € | -1 380 € | -1 022 € | -1 215 € | -1 056 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kouvolan Laatulasi Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen glasmästeriarbeten (75 företag med beskattningsbar inkomst; median 37 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kouvola
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis