Kainuun Metsäkone Oy är ett aktiebolag med hemort i Kajana, registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2025 rörelseresultatet 201 t€. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 794 t€ och inkomstskatterna 162 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | – | – | 6,8 M€ | 5,4 M€ |
| Förändring i omsättning | -4,8 % | 33,1 % | 12,9 % | 26,1 % | – |
| Bruttoresultat | 2,7 M€ | 2,8 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | – |
| Rörelsebidrag | -111 t€ | 959 t€ | 618 t€ | 576 t€ | 466 t€ |
| Rörelsebidrag % | – | – | – | 8,5 % | 8,6 % |
| Rörelseresultat | 201 t€ | 786 t€ | 310 t€ | 240 t€ | 125 t€ |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 3,5 % | 2,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 298 t€ | 632 t€ | 188 t€ | 90 t€ | 86 t€ |
| Personalkostnader | -1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Soliditet | – | – | – | 35,7 % | 37,4 % |
| Kassalikviditet | – | – | – | 0,81 | 0,74 |
| Current ratio | – | – | – | 0,81 | 0,74 |
| Relativ skuldsättning | – | – | – | 35,3 % | 37,8 % |
| Avkastning på eget kapital | – | – | – | 9,3 % | 8,9 % |
| Balansomslutning | 4,5 M€ | 4,1 M€ | 3,4 M€ | 3,7 M€ | 3,3 M€ |
| Eget kapital | – | – | – | 972 t€ | 959 t€ |
| Kassa och bank | 594 t€ | 889 t€ | 318 t€ | 481 t€ | 419 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | – | – | 6,8 M€ | 5,4 M€ |
| Bruttoresultat | 2,7 M€ | 2,8 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 17 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | – | – | – | -4,9 M€ | -3,6 M€ |
| Personalkostnader | 1,4 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 312 t€ | -173 t€ | -308 t€ | -335 t€ | -341 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 731 t€ | -545 t€ | -321 t€ | -201 t€ | -213 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 201 t€ | 786 t€ | 310 t€ | 240 t€ | 125 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 27 t€ | 5 051 € | -24 t€ | -27 t€ | -18 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 174 t€ | 791 t€ | 286 t€ | 214 t€ | 107 t€ |
| Inkomstskatt | 76 t€ | -159 t€ | -48 t€ | -23 t€ | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 298 t€ | 632 t€ | 188 t€ | 90 t€ | 86 t€ |
Balansräkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | – | – | – | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Fordringar | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 907 t€ | 948 t€ | 495 t€ |
| Kassa och bank | 594 t€ | 889 t€ | 318 t€ | 481 t€ | 419 t€ |
| Rörliga aktiva | – | – | – | 1,4 M€ | 914 t€ |
| Aktiva | 4,5 M€ | 4,1 M€ | 3,4 M€ | 3,7 M€ | 3,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | – | – | – | 39 t€ | 39 t€ |
| Eget kapital | – | – | – | 972 t€ | 959 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 210 t€ | 410 t€ | 410 t€ | 360 t€ | 260 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 639 t€ | 799 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | – | – | – | 1,8 M€ | 1,2 M€ |
| Främmande kapital | – | – | – | 2,4 M€ | 2,0 M€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | – | – | 6,8 M€ | 5,4 M€ |
| Bruttoresultat | 2,7 M€ | 2,8 M€ | 2,1 M€ | 1,9 M€ | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 17 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | – | – | – | -4,9 M€ | -3,6 M€ |
| Personalkostnader | 1,4 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 312 t€ | -173 t€ | -308 t€ | -335 t€ | -341 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 731 t€ | -545 t€ | -321 t€ | -201 t€ | -213 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 201 t€ | 786 t€ | 310 t€ | 240 t€ | 125 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 27 t€ | 5 051 € | -24 t€ | -27 t€ | -18 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 174 t€ | 791 t€ | 286 t€ | 214 t€ | 107 t€ |
| Inkomstskatt | 76 t€ | -159 t€ | -48 t€ | -23 t€ | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 298 t€ | 632 t€ | 188 t€ | 90 t€ | 86 t€ |
| Bestående aktiva | – | – | – | 2,3 M€ | 2,3 M€ |
| Fordringar | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 907 t€ | 948 t€ | 495 t€ |
| Kassa och bank | 594 t€ | 889 t€ | 318 t€ | 481 t€ | 419 t€ |
| Rörliga aktiva | – | – | – | 1,4 M€ | 914 t€ |
| Aktiva | 4,5 M€ | 4,1 M€ | 3,4 M€ | 3,7 M€ | 3,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | – | – | – | 39 t€ | 39 t€ |
| Eget kapital | – | – | – | 972 t€ | 959 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 210 t€ | 410 t€ | 410 t€ | 360 t€ | 260 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | 639 t€ | 799 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | – | – | – | 1,8 M€ | 1,2 M€ |
| Främmande kapital | – | – | – | 2,4 M€ | 2,0 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | – | – | – | 301 t€ | 192 t€ |
| Passiva | 4,5 M€ | 4,1 M€ | 3,4 M€ | 3,7 M€ | 3,3 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 639 t€ | 799 t€ |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | 948 t€ | 495 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | – | 0 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 12 t€ | 24 t€ | 715 € | 69 € | 115 € |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | -200 t€ | 0 € | -50 t€ | -100 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | – | – | – | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | – | – | – | 843 t€ | 834 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | – | – | – | 784 t€ | 410 t€ |
| Löner och arvoden | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -970 t€ | -901 t€ | -883 t€ |
| Övriga aktier och andelar | – | – | – | 297 t€ | 297 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | – | – | – | 939 t€ | 489 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | – | – | – | 90 t€ | 86 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 40 t€ | -19 t€ | -25 t€ | -27 t€ | -18 t€ |
| Pensionskostnader | 244 t€ | -196 t€ | -188 t€ | -175 t€ | -150 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | – | – | 9 043 € | 5 833 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | – | – | – | 191 t€ | 205 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 58 t€ | -57 t€ | -26 t€ | -28 t€ | -62 t€ |
| Köp av tjänster | – | – | – | -4,0 M€ | -3,1 M€ |
| Avskrivningsdifferens | – | – | – | 360 t€ | 260 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,9 M€ | 1,1 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | – | – | -895 t€ | -531 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 468 t€ | 439 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 312 t€ | -173 t€ | -308 t€ | -335 t€ | -341 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | – | – | 210 t€ | 201 t€ |
| Placeringar | 472 t€ | 424 t€ | 376 t€ | 297 t€ | 297 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kainuun Metsäkone Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen drivning (777 företag med beskattningsbar inkomst; median 49 t€, 16 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kajana
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis