Valko Kartano Oy är ett aktiebolag med hemort i Lovisa, registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2025 var omsättningen 1,6 M€ och rörelseresultatet 146 t€; soliditet 49,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 26 t€ och inkomstskatterna 5 181 €. Offentliga köpare köpte för 40 t€ av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki). Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 6.10.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Förändring i omsättning | 0,2 % | 0,2 % | -3,0 % | -10,4 % | 2,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 75 t€ | 151 t€ | 256 t€ | 336 t€ | 361 t€ | 477 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,6 % | 9,2 % | 15,7 % | 19,9 % | 19,2 % | 26,0 % |
| Rörelseresultat | 146 t€ | 77 t€ | 179 t€ | 255 t€ | 276 t€ | 387 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,9 % | 4,7 % | 10,9 % | 15,1 % | 14,6 % | 21,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 87 t€ | 20 t€ | 1 608 € | 632 € | 406 € | 42 € |
| Personalkostnader | -1,0 M€ | 1,1 M€ | 945 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Soliditet | 49,4 % | 44,6 % | 42,9 % | 50,3 % | 49,1 % | 48,8 % |
| Kassalikviditet | 0,66 | 0,67 | 0,72 | 1,45 | 1,35 | 1,30 |
| Current ratio | 0,66 | 0,67 | 0,72 | 1,45 | 1,35 | 1,30 |
| Relativ skuldsättning | 78,0 % | 88,3 % | 93,2 % | 90,1 % | 84,4 % | 87,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,9 % | 1,7 % | 0,1 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Balansomslutning | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 3,1 M€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Kassa och bank | 835 € | 793 € | 1 534 € | 100 € | 536 € | 123 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 72 t€ | 72 t€ | 48 t€ | 195 t€ | 288 t€ | 288 t€ |
| Material och tjänster | 139 t€ | -145 t€ | -198 t€ | -203 t€ | -211 t€ | -199 t€ |
| Personalkostnader | 1,0 M€ | -1,1 M€ | -945 t€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 71 t€ | -74 t€ | -78 t€ | -81 t€ | -86 t€ | -90 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 322 t€ | -355 t€ | -285 t€ | -247 t€ | -294 t€ | -271 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 146 t€ | 77 t€ | 179 t€ | 255 t€ | 276 t€ | 387 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 37 t€ | -52 t€ | -48 t€ | -29 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 109 t€ | 26 t€ | 130 t€ | 226 t€ | 258 t€ | 366 t€ |
| Inkomstskatt | 22 t€ | -5 181 € | -773 € | -140 € | -56 € | -2 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 87 t€ | 20 t€ | 1 608 € | 632 € | 406 € | 42 € |
Balansräkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,3 M€ | 2,4 M€ |
| Fordringar | 526 t€ | 534 t€ | 516 t€ | 824 t€ | 811 t€ | 754 t€ |
| Kassa och bank | 835 € | 793 € | 1 534 € | 100 € | 536 € | 123 € |
| Rörliga aktiva | 527 t€ | 535 t€ | 518 t€ | 824 t€ | 811 t€ | 754 t€ |
| Aktiva | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 3,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 858 t€ | 858 t€ | 858 t€ | 858 t€ | 858 t€ | 858 t€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 487 t€ | 653 t€ | 801 t€ | 950 t€ | 987 t€ | 1,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 794 t€ | 795 t€ | 724 t€ | 570 t€ | 602 t€ | 578 t€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | 31.10.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 72 t€ | 72 t€ | 48 t€ | 195 t€ | 288 t€ | 288 t€ |
| Material och tjänster | 139 t€ | -145 t€ | -198 t€ | -203 t€ | -211 t€ | -199 t€ |
| Personalkostnader | 1,0 M€ | -1,1 M€ | -945 t€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 71 t€ | -74 t€ | -78 t€ | -81 t€ | -86 t€ | -90 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 322 t€ | -355 t€ | -285 t€ | -247 t€ | -294 t€ | -271 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 146 t€ | 77 t€ | 179 t€ | 255 t€ | 276 t€ | 387 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 37 t€ | -52 t€ | -48 t€ | -29 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 109 t€ | 26 t€ | 130 t€ | 226 t€ | 258 t€ | 366 t€ |
| Inkomstskatt | 22 t€ | -5 181 € | -773 € | -140 € | -56 € | -2 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 87 t€ | 20 t€ | 1 608 € | 632 € | 406 € | 42 € |
| Bestående aktiva | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,3 M€ | 2,4 M€ |
| Fordringar | 526 t€ | 534 t€ | 516 t€ | 824 t€ | 811 t€ | 754 t€ |
| Kassa och bank | 835 € | 793 € | 1 534 € | 100 € | 536 € | 123 € |
| Rörliga aktiva | 527 t€ | 535 t€ | 518 t€ | 824 t€ | 811 t€ | 754 t€ |
| Aktiva | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 3,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 858 t€ | 858 t€ | 858 t€ | 858 t€ | 858 t€ | 858 t€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 487 t€ | 653 t€ | 801 t€ | 950 t€ | 987 t€ | 1,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 794 t€ | 795 t€ | 724 t€ | 570 t€ | 602 t€ | 578 t€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 82 t€ | 81 t€ | 79 t€ | 80 t€ | 83 t€ | 84 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | 0 € | 357 € | 131 € | 2 718 € |
| Övriga materiella tillgångar | 2 716 € | 2 716 € | 2 716 € | 2 716 € | 2 716 € | 2 716 € |
| Passiva | 2,5 M€ | 2,6 M€ | 2,7 M€ | 3,1 M€ | 3,1 M€ | 3,1 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 487 t€ | 653 t€ | 801 t€ | 950 t€ | 987 t€ | 1,0 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 526 t€ | 534 t€ | 516 t€ | 824 t€ | 811 t€ | 754 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ | 303 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 59 € | 284 € | 193 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 2 681 € | 3 575 € | 4 766 € | 6 355 € | 8 874 € | 9 539 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 308 t€ | 288 t€ | 286 t€ | 677 t€ | 676 t€ | 676 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 321 t€ | 319 t€ | 272 t€ | 142 t€ | 138 t€ | 118 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 15 t€ | 39 t€ | 39 t€ | 18 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Löner och arvoden | 869 t€ | -893 t€ | -790 t€ | -910 t€ | -1,1 M€ | -991 t€ |
| Immateriella tillgångar | 26 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 150 € | 150 € | 150 € | 150 € | 150 € | 150 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 130 t€ | 138 t€ | 130 t€ | 139 t€ | 159 t€ | 162 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 87 t€ | 20 t€ | 1 608 € | 632 € | 406 € | 42 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 37 t€ | -52 t€ | -49 t€ | -29 t€ | -17 t€ | -21 t€ |
| Pensionskostnader | 143 t€ | -148 t€ | -133 t€ | -165 t€ | -186 t€ | -157 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 301 € | 4 412 € | 3 620 € | 1 656 € | 983 € | 1 872 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 2,1 M€ |
| Övriga lönebikostnader | 23 t€ | -18 t€ | -22 t€ | -21 t€ | -33 t€ | -30 t€ |
| Köp av tjänster | 29 t€ | -39 t€ | -33 t€ | -28 t€ | -27 t€ | -19 t€ |
| Materiella tillgångar | 2,0 M€ | 2,1 M€ | 2,1 M€ | 2,2 M€ | 2,3 M€ | 2,4 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 110 t€ | -107 t€ | -165 t€ | -175 t€ | -184 t€ | -180 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 394 t€ | 392 t€ | 383 t€ | 684 t€ | 650 t€ | 590 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 172 t€ | 172 t€ | 169 t€ | 169 t€ | 141 t€ | 169 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 71 t€ | -74 t€ | -78 t€ | -81 t€ | -86 t€ | -90 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 204 t€ | 184 t€ | 164 t€ | 161 t€ | 221 t€ | 186 t€ |
| Koncernbidrag | – | 0 € | -128 t€ | -225 t€ | -258 t€ | -366 t€ |
| Immateriella rättigheter | 26 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Placeringar | 150 € | 150 € | 150 € | 150 € | 150 € | 150 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Valko Kartano Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen inrättningar och boende med särskild service för personer med psykisk funktionsnedsättning (70 företag med beskattningsbar inkomst; median 86 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades
- Hemorten ändrades
Gratis månadslista: Lovisa
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis