Sähköasennus Kohtamäki Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 579 t€ och rörelseresultatet -72 t€; soliditet -7,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 92 t€ och inkomstskatterna 19 t€. Offentliga köpare köpte för 55 € av företaget åren 2026–2026; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Seinäjoki: 11 nya företag på 30 dagar
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 579 t€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Förändring i omsättning | -65,6 % | 15,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -74 t€ | 94 t€ | 885 € |
| Rörelsebidrag % | -12,8 % | 5,6 % | 0,1 % |
| Rörelseresultat | -72 t€ | 91 t€ | -2 507 € |
| Rörelsemarginal | -12,4 % | 5,4 % | -0,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -68 t€ | 73 t€ | 1 959 € |
| Personalkostnader | -302 t€ | 460 t€ | 525 t€ |
| Soliditet | -7,3 % | 9,0 % | 85,7 % |
| Kassalikviditet | 4,04 | 5,71 | 4,65 |
| Current ratio | 6,12 | 7,62 | 6,34 |
| Relativ skuldsättning | 135,7 % | 53,4 % | 11,1 % |
| Avkastning på eget kapital | – | 82,4 % | 0,2 % |
| Balansomslutning | 732 t€ | 987 t€ | 1,1 M€ |
| Eget kapital | -54 t€ | 89 t€ | 977 t€ |
| Kassa och bank | 116 t€ | 227 t€ | 395 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 579 t€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 38 € | 6 960 € | 6 360 € |
| Material och tjänster | 234 t€ | -992 t€ | -813 t€ |
| Personalkostnader | 302 t€ | -460 t€ | -525 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 057 € | -2 544 € | -3 392 € |
| Övriga rörelsekostnader | 112 t€ | -144 t€ | -128 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -72 t€ | 91 t€ | -2 507 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 768 € | 838 € | 4 972 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -68 t€ | 92 t€ | 2 465 € |
| Inkomstskatt | 217 € | -19 t€ | -506 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -68 t€ | 73 t€ | 1 959 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 105 t€ | 106 t€ | 109 t€ |
| Omsättningstillgångar | 213 t€ | 221 t€ | 274 t€ |
| Fordringar | 187 t€ | 319 t€ | 248 t€ |
| Kassa och bank | 116 t€ | 227 t€ | 395 t€ |
| Rörliga aktiva | 627 t€ | 881 t€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 732 t€ | 987 t€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Eget kapital | -54 t€ | 89 t€ | 977 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 683 t€ | 783 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 102 t€ | 116 t€ | 163 t€ |
| Främmande kapital | 785 t€ | 899 t€ | 163 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 579 t€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 38 € | 6 960 € | 6 360 € |
| Material och tjänster | 234 t€ | -992 t€ | -813 t€ |
| Personalkostnader | 302 t€ | -460 t€ | -525 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 057 € | -2 544 € | -3 392 € |
| Övriga rörelsekostnader | 112 t€ | -144 t€ | -128 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -72 t€ | 91 t€ | -2 507 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 768 € | 838 € | 4 972 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -68 t€ | 92 t€ | 2 465 € |
| Inkomstskatt | 217 € | -19 t€ | -506 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -68 t€ | 73 t€ | 1 959 € |
| Bestående aktiva | 105 t€ | 106 t€ | 109 t€ |
| Omsättningstillgångar | 213 t€ | 221 t€ | 274 t€ |
| Fordringar | 187 t€ | 319 t€ | 248 t€ |
| Kassa och bank | 116 t€ | 227 t€ | 395 t€ |
| Rörliga aktiva | 627 t€ | 881 t€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 732 t€ | 987 t€ | 1,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Eget kapital | -54 t€ | 89 t€ | 977 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 683 t€ | 783 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 102 t€ | 116 t€ | 163 t€ |
| Främmande kapital | 785 t€ | 899 t€ | 163 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 19 t€ | 9 242 € | 76 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 15 t€ | 38 t€ | 4 566 € |
| Avskrivningar enligt plan | 2 057 € | -2 544 € | -3 392 € |
| Placeringar | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -354 € | 596 € | 960 t€ |
| Passiva | 732 t€ | 987 t€ | 1,1 M€ |
| Långfristiga kapitallån | 69 t€ | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 771 € | 2 099 € | 6 639 € |
| Kortfristiga fordringar | 187 t€ | 319 t€ | 248 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 43 t€ | 86 t€ | 67 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 5 600 € | 5 600 € | 5 600 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 167 t€ | -706 t€ | -854 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 158 t€ | 265 t€ | 214 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 8 035 € | -53 t€ | 42 t€ |
| Pensionskostnader | 34 t€ | -60 t€ | -69 t€ |
| Köp av tjänster | 59 t€ | -233 t€ | -900 € |
| Långfristiga övriga skulder | 614 t€ | 783 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 6 171 € | 7 632 € | 10 t€ |
| Finansiella värdepapper | 111 t€ | 113 t€ | 113 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 41 t€ | 20 t€ | 19 t€ |
| Materiella tillgångar | 6 171 € | 7 632 € | 10 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 12 t€ | -17 t€ | -17 t€ |
| Löner och arvoden | 256 t€ | -383 t€ | -439 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 8 955 € | 9 957 € | 24 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -68 t€ | 73 t€ | 1 959 € |
| Material och förnödenheter | 213 t€ | 221 t€ | 274 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 € | -1 261 € | -1 666 € |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 111 t€ | 113 t€ | 113 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Sähköasennus Kohtamäki Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen elinstallationer (1751 företag med beskattningsbar inkomst; median 23 t€, 4,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.