Karawatski Oy är ett aktiebolag med hemort i Nådendal, registrerat år 1989. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 1,2 M€ och rörelseresultatet 30 t€; soliditet 32,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 13 t€ och inkomstskatterna 2 556 €. Offentliga köpare köpte för 805 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Kaupunkiympäristön Toimiala, Helsinki (Helsinki). Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Förändring i omsättning | -7,4 % | 22,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 41 t€ | 54 t€ | 45 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,6 % | 4,4 % | 4,4 % |
| Rörelseresultat | 30 t€ | 40 t€ | 26 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,6 % | 3,2 % | 2,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 5 516 € | 17 t€ | 12 t€ |
| Personalkostnader | 877 t€ | 850 t€ | 757 t€ |
| Soliditet | 32,8 % | 37,0 % | 37,2 % |
| Kassalikviditet | 0,66 | 0,93 | 1,07 |
| Current ratio | 0,97 | 1,12 | 1,34 |
| Relativ skuldsättning | 56,5 % | 46,5 % | 58,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,7 % | 4,9 % | 3,4 % |
| Balansomslutning | 970 t€ | 919 t€ | 943 t€ |
| Eget kapital | 318 t€ | 340 t€ | 351 t€ |
| Kassa och bank | 938 € | 1 744 € | 2 447 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 882 € | 0 € | 13 t€ |
| Material och tjänster | -24 t€ | -42 t€ | -6 555 € |
| Personalkostnader | -877 t€ | -850 t€ | -757 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -11 t€ | -15 t€ | -19 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -259 t€ | -284 t€ | -251 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 30 t€ | 40 t€ | 26 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -22 t€ | -17 t€ | -7 849 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 242 € | 22 t€ | 18 t€ |
| Inkomstskatt | -2 726 € | -5 472 € | -5 723 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 516 € | 17 t€ | 12 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 690 t€ | 626 t€ | 627 t€ |
| Omsättningstillgångar | 88 t€ | 49 t€ | 64 t€ |
| Fordringar | 191 t€ | 243 t€ | 250 t€ |
| Kassa och bank | 938 € | 1 744 € | 2 447 € |
| Rörliga aktiva | 280 t€ | 293 t€ | 317 t€ |
| Aktiva | 970 t€ | 919 t€ | 943 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 318 t€ | 340 t€ | 351 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 363 t€ | 317 t€ | 356 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 289 t€ | 262 t€ | 236 t€ |
| Främmande kapital | 652 t€ | 579 t€ | 592 t€ |
Alla poster i bokslutet (58)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 882 € | 0 € | 13 t€ |
| Material och tjänster | -24 t€ | -42 t€ | -6 555 € |
| Personalkostnader | -877 t€ | -850 t€ | -757 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -11 t€ | -15 t€ | -19 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -259 t€ | -284 t€ | -251 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 30 t€ | 40 t€ | 26 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -22 t€ | -17 t€ | -7 849 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 8 242 € | 22 t€ | 18 t€ |
| Inkomstskatt | -2 726 € | -5 472 € | -5 723 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 5 516 € | 17 t€ | 12 t€ |
| Bestående aktiva | 690 t€ | 626 t€ | 627 t€ |
| Omsättningstillgångar | 88 t€ | 49 t€ | 64 t€ |
| Fordringar | 191 t€ | 243 t€ | 250 t€ |
| Kassa och bank | 938 € | 1 744 € | 2 447 € |
| Rörliga aktiva | 280 t€ | 293 t€ | 317 t€ |
| Aktiva | 970 t€ | 919 t€ | 943 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 318 t€ | 340 t€ | 351 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 363 t€ | 317 t€ | 356 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 289 t€ | 262 t€ | 236 t€ |
| Främmande kapital | 652 t€ | 579 t€ | 592 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 353 t€ | 302 t€ | 336 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 111 t€ | 100 t€ | 79 t€ |
| Löner och arvoden | -693 t€ | -691 t€ | -628 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till företag inom samma koncern | 0 € | -52 € | 0 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 63 € | 1 876 € | 852 € |
| Varor under tillverkning | 88 t€ | 49 t€ | 64 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 44 t€ | 47 t€ | 49 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 9 954 € | 14 t€ | 20 t€ |
| Pensionskostnader | -153 t€ | -124 t€ | -109 t€ |
| Materiella tillgångar | 38 t€ | 49 t€ | 62 t€ |
| Immateriella tillgångar | 216 € | 432 € | 648 € |
| Immateriella rättigheter | 216 € | 432 € | 648 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 512 t€ | 429 t€ | 418 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -11 t€ | -15 t€ | -19 t€ |
| Passiva | 970 t€ | 919 t€ | 943 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 11 t€ | 1 016 € | 1 016 € |
| Placeringar | 652 t€ | 576 t€ | 564 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -30 t€ | -35 t€ | -20 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 39 t€ | -15 t€ | 29 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 5 516 € | 17 t€ | 12 t€ |
| Köp av tjänster | -24 t€ | -42 t€ | -6 555 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 301 t€ | 311 t€ | 327 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 36 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 4 555 € | 4 555 € | 4 555 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 31 t€ | 42 t€ | 25 t€ |
| Långfristiga fordringar | 44 t€ | 47 t€ | 49 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 191 € | 33 € | 8 € |
| Övriga aktier och andelar | 122 t€ | 128 t€ | 128 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 113 t€ | 98 t€ | 91 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 101 t€ | 149 t€ | 152 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 146 t€ | 195 t€ | 201 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 3 180 € | 3 180 € | 23 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -22 t€ | -19 t€ | -8 709 € |
| Maskiner och inventarier | 34 t€ | 45 t€ | 57 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 30 t€ | 38 t€ | 40 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Karawatski Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen elteknisk planering (333 företag med beskattningsbar inkomst; median 26 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Vunna offentliga upphandlingar
Gratis månadslista: Nådendal
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis