Ravintola Kuu Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1988. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,6 M€ och rörelseresultatet 121 t€; soliditet 68,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 92 t€ och inkomstskatterna 19 t€. Offentliga köpare köpte för 3 810 € av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Kaupunginkanslia, Helsinki (Helsinki). Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 685 t€ | 521 t€ |
| Förändring i omsättning | 1,9 % | 6,3 % | 24,5 % | 77,0 % | 31,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 79 t€ | 140 t€ | 136 t€ | 120 t€ | 98 t€ | -57 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,8 % | 8,7 % | 9,0 % | 9,9 % | 14,3 % | -11,0 % |
| Rörelseresultat | 121 t€ | 97 t€ | 95 t€ | 99 t€ | 79 t€ | -77 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,4 % | 6,0 % | 6,3 % | 8,1 % | 11,5 % | -14,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 93 t€ | 72 t€ | 68 t€ | 78 t€ | 77 t€ | -80 t€ |
| Personalkostnader | -673 t€ | 659 t€ | 564 t€ | 430 t€ | 291 t€ | 358 t€ |
| Soliditet | 68,9 % | 66,7 % | 65,0 % | 54,0 % | 76,0 % | 57,4 % |
| Kassalikviditet | 2,25 | 2,12 | 2,03 | 2,82 | 3,50 | 2,60 |
| Current ratio | 2,43 | 2,32 | 2,19 | 2,91 | 3,71 | 2,68 |
| Relativ skuldsättning | 15,6 % | 15,9 % | 17,0 % | 31,4 % | 18,5 % | 50,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,5 % | 14,1 % | 14,2 % | 17,5 % | 19,3 % | -22,7 % |
| Balansomslutning | 826 t€ | 768 t€ | 735 t€ | 827 t€ | 527 t€ | 611 t€ |
| Eget kapital | 564 t€ | 512 t€ | 478 t€ | 446 t€ | 400 t€ | 351 t€ |
| Kassa och bank | 273 t€ | 206 t€ | 142 t€ | 393 t€ | 87 t€ | 69 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 685 t€ | 521 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 9 308 € | 9 240 € | 9 240 € | 39 t€ | 179 t€ | 184 t€ |
| Material och tjänster | 503 t€ | -494 t€ | -514 t€ | -430 t€ | -247 t€ | -191 t€ |
| Personalkostnader | 673 t€ | -659 t€ | -564 t€ | -430 t€ | -291 t€ | -358 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 41 t€ | -44 t€ | -41 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 307 t€ | -322 t€ | -306 t€ | -272 t€ | -229 t€ | -213 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 121 t€ | 97 t€ | 95 t€ | 99 t€ | 79 t€ | -77 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 170 € | -6 073 € | -9 789 € | -999 € | -1 153 € | -2 559 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 116 t€ | 91 t€ | 85 t€ | 98 t€ | 78 t€ | -80 t€ |
| Inkomstskatt | 23 t€ | -18 t€ | -17 t€ | -20 t€ | -296 € | -8 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 93 t€ | 72 t€ | 68 t€ | 78 t€ | 77 t€ | -80 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 324 t€ | 348 t€ | 376 t€ | 201 t€ | 162 t€ | 174 t€ |
| Omsättningstillgångar | 37 t€ | 37 t€ | 26 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Fordringar | 192 t€ | 178 t€ | 192 t€ | 213 t€ | 256 t€ | 354 t€ |
| Kassa och bank | 273 t€ | 206 t€ | 142 t€ | 393 t€ | 87 t€ | 69 t€ |
| Rörliga aktiva | 502 t€ | 421 t€ | 359 t€ | 626 t€ | 364 t€ | 437 t€ |
| Aktiva | 826 t€ | 768 t€ | 735 t€ | 827 t€ | 527 t€ | 611 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Eget kapital | 564 t€ | 512 t€ | 478 t€ | 446 t€ | 400 t€ | 351 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 55 t€ | 75 t€ | 93 t€ | 166 t€ | 29 t€ | 97 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 207 t€ | 181 t€ | 164 t€ | 215 t€ | 98 t€ | 163 t€ |
| Främmande kapital | 262 t€ | 256 t€ | 257 t€ | 381 t€ | 127 t€ | 260 t€ |
Alla poster i bokslutet (60)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 685 t€ | 521 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 9 308 € | 9 240 € | 9 240 € | 39 t€ | 179 t€ | 184 t€ |
| Material och tjänster | 503 t€ | -494 t€ | -514 t€ | -430 t€ | -247 t€ | -191 t€ |
| Personalkostnader | 673 t€ | -659 t€ | -564 t€ | -430 t€ | -291 t€ | -358 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 41 t€ | -44 t€ | -41 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -20 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 307 t€ | -322 t€ | -306 t€ | -272 t€ | -229 t€ | -213 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 121 t€ | 97 t€ | 95 t€ | 99 t€ | 79 t€ | -77 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 170 € | -6 073 € | -9 789 € | -999 € | -1 153 € | -2 559 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 116 t€ | 91 t€ | 85 t€ | 98 t€ | 78 t€ | -80 t€ |
| Inkomstskatt | 23 t€ | -18 t€ | -17 t€ | -20 t€ | -296 € | -8 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 93 t€ | 72 t€ | 68 t€ | 78 t€ | 77 t€ | -80 t€ |
| Bestående aktiva | 324 t€ | 348 t€ | 376 t€ | 201 t€ | 162 t€ | 174 t€ |
| Omsättningstillgångar | 37 t€ | 37 t€ | 26 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Fordringar | 192 t€ | 178 t€ | 192 t€ | 213 t€ | 256 t€ | 354 t€ |
| Kassa och bank | 273 t€ | 206 t€ | 142 t€ | 393 t€ | 87 t€ | 69 t€ |
| Rörliga aktiva | 502 t€ | 421 t€ | 359 t€ | 626 t€ | 364 t€ | 437 t€ |
| Aktiva | 826 t€ | 768 t€ | 735 t€ | 827 t€ | 527 t€ | 611 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Eget kapital | 564 t€ | 512 t€ | 478 t€ | 446 t€ | 400 t€ | 351 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 55 t€ | 75 t€ | 93 t€ | 166 t€ | 29 t€ | 97 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 207 t€ | 181 t€ | 164 t€ | 215 t€ | 98 t€ | 163 t€ |
| Främmande kapital | 262 t€ | 256 t€ | 257 t€ | 381 t€ | 127 t€ | 260 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 27 t€ | -19 t€ | -11 t€ | -7 710 € | -13 t€ | -15 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 120 € | 19 € | 140 € | 90 € | 270 € | 357 € |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 7 400 € | 0 € | – | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 79 t€ | 69 t€ | 61 t€ | 74 t€ | 34 t€ | 75 t€ |
| Materiella tillgångar | 47 t€ | 39 t€ | 34 t€ | 33 t€ | 28 t€ | 32 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 7 072 € | 0 € | 0 € | 527 € | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 98 t€ | -102 t€ | -79 t€ | -56 t€ | -35 t€ | -43 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 55 t€ | 75 t€ | 90 t€ | 150 t€ | 0 € | 56 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 9 946 € | 9 946 € | 9 946 € | 9 946 € | 9 946 € | 9 946 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 3 234 € | 13 t€ | 13 t€ | 12 t€ | 9 096 € |
| Kortfristiga skulder till ägarintresseföretag | 30 t€ | 30 t€ | 0 € | – | – | – |
| Långfristiga övriga fordringar | 13 t€ | 13 t€ | 16 t€ | 8 451 € | 8 451 € | 8 451 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 218 € | 11 t€ | 6 353 € | -2 065 € | 8 266 € | -7 573 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 3 234 € | 16 t€ | 29 t€ | 41 t€ |
| Passiva | 826 t€ | 768 t€ | 735 t€ | 827 t€ | 527 t€ | 611 t€ |
| Maskiner och inventarier | 38 t€ | 29 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 18 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 4 589 € | 3 005 € | 1 670 € | 700 € | 5 129 € | 5 616 € |
| Köp av tjänster | 58 t€ | -38 t€ | -69 t€ | -89 t€ | -57 t€ | -32 t€ |
| Löner och arvoden | 548 t€ | -539 t€ | -474 t€ | -366 t€ | -243 t€ | -300 t€ |
| Immateriella tillgångar | 198 t€ | 230 t€ | 264 t€ | 90 t€ | 56 t€ | 64 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 446 t€ | 415 t€ | 385 t€ | 343 t€ | 298 t€ | 405 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 767 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 16 t€ | 1 071 € | 0 € | 0 € | 26 t€ | 73 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 445 t€ | -467 t€ | -451 t€ | -339 t€ | -199 t€ | -152 t€ |
| Långfristiga fordringar | 147 t€ | 147 t€ | 150 t€ | 192 t€ | 217 t€ | 255 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 134 t€ | 134 t€ | 134 t€ | 184 t€ | 209 t€ | 247 t€ |
| Placeringar | 78 t€ | 78 t€ | 78 t€ | 78 t€ | 78 t€ | 78 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 18 t€ | 25 t€ | 40 t€ | 20 t€ | 7 180 € | 20 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 78 t€ | 78 t€ | 78 t€ | 78 t€ | 78 t€ | 78 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 93 t€ | 72 t€ | 68 t€ | 78 t€ | 77 t€ | -80 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 43 t€ | 45 t€ | 47 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 60 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 198 t€ | 230 t€ | 264 t€ | 90 t€ | 56 t€ | 64 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 995 € | -6 766 € | -11 t€ | -1 704 € | -2 008 € | -3 471 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 705 € | 675 € | 645 € | 615 € | 585 € | 555 € |
| Material och förnödenheter | 37 t€ | 37 t€ | 26 t€ | 19 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 48 t€ | 34 t€ | 43 t€ | 103 t€ | 25 t€ | 20 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 41 t€ | -44 t€ | -41 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -20 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 46 t€ | 31 t€ | 42 t€ | 21 t€ | 39 t€ | 99 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ravintola Kuu Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 4,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Ravintola KuuTöölönkatu 27Anniskelu
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis