Oy Consaler Ab är ett aktiebolag med hemort i Jakobstad, registrerat år 1988. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 440 t€; soliditet 52,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 17 t€ och inkomstskatterna 3 310 €.
Jakobstad: 5 nya företag på 30 dagar
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 1,9 % | 91,1 % | 1,5 % | -47,9 % | 81,2 % | – |
| Bruttoresultat | 649 t€ | 637 t€ | 334 t€ | 329 t€ | 631 t€ | 348 t€ |
| Rörelsebidrag | 437 t€ | 349 t€ | 116 t€ | 118 t€ | 416 t€ | 153 t€ |
| Rörelseresultat | 440 t€ | 345 t€ | 110 t€ | 111 t€ | 407 t€ | 141 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 370 t€ | 301 t€ | 53 t€ | 94 t€ | 311 t€ | 125 t€ |
| Personalkostnader | -119 t€ | 123 t€ | 127 t€ | 126 t€ | 127 t€ | 120 t€ |
| Soliditet | 52,5 % | 44,3 % | 35,4 % | 37,9 % | 36,4 % | 25,7 % |
| Kassalikviditet | 0,55 | 0,76 | 0,77 | 1,05 | 1,01 | 1,35 |
| Current ratio | 2,37 | 2,95 | 2,58 | 4,02 | 4,27 | 3,39 |
| Avkastning på eget kapital | 46,1 % | 47,6 % | 11,1 % | 16,2 % | 52,3 % | 32,5 % |
| Balansomslutning | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Eget kapital | 802 t€ | 632 t€ | 481 t€ | 578 t€ | 594 t€ | 383 t€ |
| Kassa och bank | 27 t€ | 26 t€ | 23 t€ | 14 t€ | 51 t€ | 45 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 649 t€ | 637 t€ | 334 t€ | 329 t€ | 631 t€ | 348 t€ |
| Personalkostnader | 119 t€ | -123 t€ | -127 t€ | -126 t€ | -127 t€ | -120 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 950 € | -3 933 € | -5 244 € | -6 659 € | -8 878 € | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 87 t€ | -165 t€ | -91 t€ | -85 t€ | -88 t€ | -75 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 440 t€ | 345 t€ | 110 t€ | 111 t€ | 407 t€ | 141 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 28 t€ | -41 t€ | -36 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 412 t€ | 304 t€ | 75 t€ | 94 t€ | 391 t€ | 125 t€ |
| Inkomstskatt | 43 t€ | -3 310 € | 0 € | -106 € | -11 t€ | -184 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 370 t€ | 301 t€ | 53 t€ | 94 t€ | 311 t€ | 125 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 932 t€ | 935 t€ | 939 t€ | 944 t€ | 950 t€ | 959 t€ |
| Omsättningstillgångar | 457 t€ | 365 t€ | 294 t€ | 431 t€ | 520 t€ | 321 t€ |
| Fordringar | 110 t€ | 100 t€ | 103 t€ | 138 t€ | 111 t€ | 168 t€ |
| Kassa och bank | 27 t€ | 26 t€ | 23 t€ | 14 t€ | 51 t€ | 45 t€ |
| Rörliga aktiva | 594 t€ | 491 t€ | 420 t€ | 582 t€ | 681 t€ | 534 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 802 t€ | 632 t€ | 481 t€ | 578 t€ | 594 t€ | 383 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 474 t€ | 628 t€ | 715 t€ | 803 t€ | 878 t€ | 952 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 251 t€ | 167 t€ | 163 t€ | 145 t€ | 160 t€ | 158 t€ |
| Främmande kapital | 725 t€ | 794 t€ | 878 t€ | 948 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 649 t€ | 637 t€ | 334 t€ | 329 t€ | 631 t€ | 348 t€ |
| Personalkostnader | 119 t€ | -123 t€ | -127 t€ | -126 t€ | -127 t€ | -120 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 950 € | -3 933 € | -5 244 € | -6 659 € | -8 878 € | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 87 t€ | -165 t€ | -91 t€ | -85 t€ | -88 t€ | -75 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 440 t€ | 345 t€ | 110 t€ | 111 t€ | 407 t€ | 141 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 28 t€ | -41 t€ | -36 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 412 t€ | 304 t€ | 75 t€ | 94 t€ | 391 t€ | 125 t€ |
| Inkomstskatt | 43 t€ | -3 310 € | 0 € | -106 € | -11 t€ | -184 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 370 t€ | 301 t€ | 53 t€ | 94 t€ | 311 t€ | 125 t€ |
| Bestående aktiva | 932 t€ | 935 t€ | 939 t€ | 944 t€ | 950 t€ | 959 t€ |
| Omsättningstillgångar | 457 t€ | 365 t€ | 294 t€ | 431 t€ | 520 t€ | 321 t€ |
| Fordringar | 110 t€ | 100 t€ | 103 t€ | 138 t€ | 111 t€ | 168 t€ |
| Kassa och bank | 27 t€ | 26 t€ | 23 t€ | 14 t€ | 51 t€ | 45 t€ |
| Rörliga aktiva | 594 t€ | 491 t€ | 420 t€ | 582 t€ | 681 t€ | 534 t€ |
| Aktiva | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 802 t€ | 632 t€ | 481 t€ | 578 t€ | 594 t€ | 383 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 474 t€ | 628 t€ | 715 t€ | 803 t€ | 878 t€ | 952 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 251 t€ | 167 t€ | 163 t€ | 145 t€ | 160 t€ | 158 t€ |
| Främmande kapital | 725 t€ | 794 t€ | 878 t€ | 948 t€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ |
| Färdiga produkter | – | 0 € | 442 € | 442 € | 442 € | 442 € |
| Placeringar | 924 t€ | 924 t€ | 924 t€ | 924 t€ | 924 t€ | 924 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 153 € | 0 € | 658 € | 13 € | 13 € | 1 642 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 30 t€ | 49 t€ | 45 t€ | 35 t€ | 30 t€ | 36 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 429 t€ | 329 t€ | 426 t€ | 482 t€ | 281 t€ | 256 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 014 € | 202 € | 0 € | 0 € | 35 € | 1 296 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 940 € | 6 512 € | 5 130 € | 2 886 € | 1 660 € | 857 € |
| Kortfristiga kundfordringar | – | – | 0 € | 11 t€ | 12 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 98 t€ | 100 t€ | 102 t€ | 126 t€ | 99 t€ | 146 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 370 t€ | 301 t€ | 53 t€ | 94 t€ | 311 t€ | 125 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 110 t€ | 100 t€ | 103 t€ | 138 t€ | 111 t€ | 168 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 28 t€ | -41 t€ | -36 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Materiella tillgångar | 8 849 € | 12 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 27 t€ | 36 t€ |
| Löner och arvoden | 101 t€ | -101 t€ | -101 t€ | -101 t€ | -102 t€ | -102 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 62 t€ | 24 t€ | 25 t€ | 18 t€ | 28 t€ | 20 t€ |
| Passiva | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 11 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 18 € | 18 € | 0 € | 10 € | 11 € |
| Övriga lönebikostnader | 4 367 € | -3 903 € | -4 874 € | -4 314 € | -5 223 € | -3 015 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 474 t€ | 628 t€ | 715 t€ | 803 t€ | 878 t€ | 952 t€ |
| Koncernbidrag | – | 0 € | -22 t€ | 0 € | -70 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 8 849 € | 12 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 27 t€ | 36 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 457 t€ | 365 t€ | 294 t€ | 431 t€ | 519 t€ | 321 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 2 950 € | -3 933 € | -5 244 € | -6 659 € | -8 878 € | -12 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 923 t€ | 923 t€ | 923 t€ | 923 t€ | 923 t€ | 923 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 152 t€ | 88 t€ | 88 t€ | 88 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 168 € | 168 € | 168 € | 168 € | 168 € | 168 € |
| Pensionskostnader | 14 t€ | -18 t€ | -21 t€ | -21 t€ | -20 t€ | -16 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 820 € | 0 € | 0 € | 880 € | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oy Consaler Ab till den övre halvan inom näringsgrenen handel med egna fastigheter (651 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.