Pekka Vääräniemi Oy är ett aktiebolag med hemort i Taivalkoski, registrerat år 1987. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 48 t€ och rörelseresultatet -19 t€; soliditet 54,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 41 t€ och inkomstskatterna 8 262 €. Offentliga köpare köpte för 480 € av företaget åren 2024–2024; den största köparen är Geologian tutkimuskeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 48 t€ | 46 t€ | 51 t€ | 27 t€ |
| Förändring i omsättning | 2,7 % | -9,1 % | 87,7 % | – |
| Rörelsebidrag | -30 t€ | 35 t€ | 37 t€ | 30 t€ |
| Rörelsebidrag % | -63,7 % | 75,1 % | 72,4 % | 108,9 % |
| Rörelseresultat | -19 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
| Rörelsemarginal | -39,7 % | 42,2 % | 39,2 % | 47,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 89 t€ | 21 t€ | 8 091 € | 22 t€ |
| Soliditet | 54,5 % | 53,1 % | 56,1 % | 95,9 % |
| Kassalikviditet | 0,43 | 0,23 | 0,22 | 6,38 |
| Current ratio | 0,43 | 0,23 | 0,22 | 6,38 |
| Relativ skuldsättning | 659,8 % | 594,1 % | 483,8 % | 53,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,7 % | 6,9 % | 2,6 % | 6,7 % |
| Balansomslutning | 690 t€ | 586 t€ | 561 t€ | 347 t€ |
| Eget kapital | 376 t€ | 311 t€ | 314 t€ | 333 t€ |
| Kassa och bank | 92 t€ | 20 t€ | 16 t€ | 55 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 48 t€ | 46 t€ | 51 t€ | 27 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 000 € | 9 175 € | 7 627 € | 33 t€ |
| Material och tjänster | 0 € | -83 € | -150 € | -4 023 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | -15 t€ | -17 t€ | -17 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 61 t€ | -21 t€ | -22 t€ | -27 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -19 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -134 t€ | 12 t€ | -16 t€ | 13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 115 t€ | 32 t€ | 3 681 € | 26 t€ |
| Inkomstskatt | 26 t€ | -10 t€ | 4 410 € | -4 063 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 89 t€ | 21 t€ | 8 091 € | 22 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 555 t€ | 524 t€ | 507 t€ | 255 t€ |
| Fordringar | 43 t€ | 42 t€ | 38 t€ | 37 t€ |
| Kassa och bank | 92 t€ | 20 t€ | 16 t€ | 55 t€ |
| Rörliga aktiva | 135 t€ | 62 t€ | 54 t€ | 92 t€ |
| Aktiva | 690 t€ | 586 t€ | 561 t€ | 347 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 376 t€ | 311 t€ | 314 t€ | 333 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 314 t€ | 275 t€ | 246 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 314 t€ | 275 t€ | 246 t€ | 14 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 48 t€ | 46 t€ | 51 t€ | 27 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 6 000 € | 9 175 € | 7 627 € | 33 t€ |
| Material och tjänster | 0 € | -83 € | -150 € | -4 023 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | -15 t€ | -17 t€ | -17 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 61 t€ | -21 t€ | -22 t€ | -27 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -19 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 13 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -134 t€ | 12 t€ | -16 t€ | 13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 115 t€ | 32 t€ | 3 681 € | 26 t€ |
| Inkomstskatt | 26 t€ | -10 t€ | 4 410 € | -4 063 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 89 t€ | 21 t€ | 8 091 € | 22 t€ |
| Bestående aktiva | 555 t€ | 524 t€ | 507 t€ | 255 t€ |
| Fordringar | 43 t€ | 42 t€ | 38 t€ | 37 t€ |
| Kassa och bank | 92 t€ | 20 t€ | 16 t€ | 55 t€ |
| Rörliga aktiva | 135 t€ | 62 t€ | 54 t€ | 92 t€ |
| Aktiva | 690 t€ | 586 t€ | 561 t€ | 347 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 376 t€ | 311 t€ | 314 t€ | 333 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 314 t€ | 275 t€ | 246 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 314 t€ | 275 t€ | 246 t€ | 14 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 11 t€ | -15 t€ | -17 t€ | -17 t€ |
| Materiella tillgångar | 146 t€ | 188 t€ | 203 t€ | 208 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 279 t€ | 281 t€ | 298 t€ | 302 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 43 t€ | 42 t€ | 38 t€ | 37 t€ |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 284 t€ | 264 t€ | 245 t€ | 9 142 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 904 € | 0 € | 0 € | 1 503 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 106 t€ | 14 t€ | 0 € | 4 569 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 30 t€ | -5 142 € | -40 t€ | -530 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 206 € | 1 713 € | 680 € | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 7 500 € | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 28 t€ | 9 579 € | 836 € | 5 246 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -3 667 € | -24 t€ | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 89 t€ | 21 t€ | 8 091 € | 22 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 42 t€ | 40 t€ | 36 t€ | 32 t€ |
| Placeringar | 409 t€ | 336 t€ | 304 t€ | 47 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | -83 € | -150 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 71 € | 71 € | 1 164 € |
| Köp av tjänster | – | – | 0 € | -4 023 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 114 t€ | 147 t€ | 157 t€ | 168 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 54 t€ | 28 t€ | 24 t€ | 9 210 € |
| Passiva | 690 t€ | 586 t€ | 561 t€ | 347 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 409 t€ | 336 t€ | 304 t€ | 47 t€ |
| Maskiner och inventarier | 12 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 16 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pekka Vääräniemi Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen vattenbruk i sötvatten (30 företag med beskattningsbar inkomst; median 56 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Taivalkoski
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis