Raikon Konepaja Oy är ett aktiebolag med hemort i Reso, registrerat år 1982. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 var omsättningen 705 t€ och rörelseresultatet 108 t€; soliditet 71,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 209 t€ och inkomstskatterna 42 t€. Offentliga köpare köpte för 3 513 € av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Rikosseuraamuslaitos (Oikeusministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 705 t€ | 974 t€ | 851 t€ | 818 t€ | 918 t€ | 776 t€ |
| Förändring i omsättning | -27,6 % | 14,5 % | 4,0 % | -10,9 % | 18,4 % | – |
| Rörelsebidrag | -5 023 € | 378 t€ | 343 t€ | 172 t€ | 310 t€ | 207 t€ |
| Rörelsebidrag % | -0,7 % | 38,8 % | 40,3 % | 21,1 % | 33,8 % | 26,7 % |
| Rörelseresultat | 108 t€ | 254 t€ | 209 t€ | 39 t€ | 234 t€ | 122 t€ |
| Rörelsemarginal | 15,3 % | 26,1 % | 24,6 % | 4,8 % | 25,5 % | 15,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 93 t€ | 211 t€ | 172 t€ | 40 t€ | 199 t€ | 104 t€ |
| Personalkostnader | -453 t€ | 468 t€ | 452 t€ | 470 t€ | 458 t€ | 447 t€ |
| Soliditet | 71,7 % | 69,3 % | 64,9 % | 68,9 % | 78,0 % | 82,2 % |
| Kassalikviditet | 2,04 | 2,08 | 2,19 | 2,27 | 2,75 | 2,76 |
| Current ratio | 2,08 | 2,24 | 2,32 | 2,45 | 2,83 | 2,85 |
| Relativ skuldsättning | 92,4 % | 78,1 % | 104,8 % | 88,9 % | 52,3 % | 45,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,7 % | 12,3 % | 10,5 % | 2,5 % | 11,7 % | 6,3 % |
| Balansomslutning | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Kassa och bank | 156 t€ | 199 t€ | 219 t€ | 66 t€ | 284 t€ | 262 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 705 t€ | 974 t€ | 851 t€ | 818 t€ | 918 t€ | 776 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 391 t€ | 391 t€ | 340 t€ | 220 t€ | 203 t€ | 201 t€ |
| Material och tjänster | 179 t€ | -347 t€ | -185 t€ | -227 t€ | -188 t€ | -149 t€ |
| Personalkostnader | 453 t€ | -468 t€ | -452 t€ | -470 t€ | -458 t€ | -447 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 113 t€ | -125 t€ | -133 t€ | -133 t€ | -76 t€ | -85 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 209 t€ | -178 t€ | -207 t€ | -190 t€ | -167 t€ | -168 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 108 t€ | 254 t€ | 209 t€ | 39 t€ | 234 t€ | 122 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -5 915 € | 6 767 € | 5 693 € | 9 140 € | 9 750 € | 8 805 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 114 t€ | 261 t€ | 215 t€ | 48 t€ | 244 t€ | 131 t€ |
| Inkomstskatt | 21 t€ | -50 t€ | -43 t€ | -8 203 € | -45 t€ | -27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 93 t€ | 211 t€ | 172 t€ | 40 t€ | 199 t€ | 104 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 980 t€ |
| Omsättningstillgångar | 16 t€ | 55 t€ | 47 t€ | 52 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Fordringar | 557 t€ | 559 t€ | 573 t€ | 610 t€ | 651 t€ | 719 t€ |
| Kassa och bank | 156 t€ | 199 t€ | 219 t€ | 66 t€ | 284 t€ | 262 t€ |
| Rörliga aktiva | 729 t€ | 813 t€ | 840 t€ | 729 t€ | 964 t€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 302 t€ | 397 t€ | 529 t€ | 430 t€ | 140 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 350 t€ | 364 t€ | 362 t€ | 298 t€ | 340 t€ | 355 t€ |
| Främmande kapital | 652 t€ | 760 t€ | 891 t€ | 728 t€ | 480 t€ | 355 t€ |
Alla poster i bokslutet (60)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 705 t€ | 974 t€ | 851 t€ | 818 t€ | 918 t€ | 776 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 391 t€ | 391 t€ | 340 t€ | 220 t€ | 203 t€ | 201 t€ |
| Material och tjänster | 179 t€ | -347 t€ | -185 t€ | -227 t€ | -188 t€ | -149 t€ |
| Personalkostnader | 453 t€ | -468 t€ | -452 t€ | -470 t€ | -458 t€ | -447 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 113 t€ | -125 t€ | -133 t€ | -133 t€ | -76 t€ | -85 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 209 t€ | -178 t€ | -207 t€ | -190 t€ | -167 t€ | -168 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 108 t€ | 254 t€ | 209 t€ | 39 t€ | 234 t€ | 122 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -5 915 € | 6 767 € | 5 693 € | 9 140 € | 9 750 € | 8 805 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 114 t€ | 261 t€ | 215 t€ | 48 t€ | 244 t€ | 131 t€ |
| Inkomstskatt | 21 t€ | -50 t€ | -43 t€ | -8 203 € | -45 t€ | -27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 93 t€ | 211 t€ | 172 t€ | 40 t€ | 199 t€ | 104 t€ |
| Bestående aktiva | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 980 t€ |
| Omsättningstillgångar | 16 t€ | 55 t€ | 47 t€ | 52 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Fordringar | 557 t€ | 559 t€ | 573 t€ | 610 t€ | 651 t€ | 719 t€ |
| Kassa och bank | 156 t€ | 199 t€ | 219 t€ | 66 t€ | 284 t€ | 262 t€ |
| Rörliga aktiva | 729 t€ | 813 t€ | 840 t€ | 729 t€ | 964 t€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 302 t€ | 397 t€ | 529 t€ | 430 t€ | 140 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 350 t€ | 364 t€ | 362 t€ | 298 t€ | 340 t€ | 355 t€ |
| Främmande kapital | 652 t€ | 760 t€ | 891 t€ | 728 t€ | 480 t€ | 355 t€ |
| Pensionskostnader | 62 t€ | -63 t€ | -64 t€ | -67 t€ | -66 t€ | -58 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 113 t€ | -125 t€ | -133 t€ | -133 t€ | -76 t€ | -85 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ | 975 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 557 t€ | 559 t€ | 573 t€ | 610 t€ | 651 t€ | 719 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | -35 t€ | 6 723 € | -3 965 € | 21 t€ | 2 191 € | -5 291 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 239 t€ | 203 t€ | 164 t€ | 153 t€ | 225 t€ | 200 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 101 t€ | 133 t€ | 114 t€ | 120 t€ | 112 t€ | 128 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 51 t€ | 6 000 € | 14 t€ | 25 t€ | 1 943 € | 26 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 021 € | 6 555 € | 6 726 € | 7 634 € | 8 269 € | 8 851 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 10 t€ | -11 t€ | -8 852 € | -3 029 € | -417 € | -1 040 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 33 t€ | 29 t€ | 96 t€ | 57 t€ | 22 t€ | 58 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 2 250 € | 2 250 € | 2 250 € | 2 250 € | 2 250 € | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 89 t€ | 89 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 44 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 302 t€ | 397 t€ | 529 t€ | 430 t€ | 140 t€ | 0 € |
| Material och förnödenheter | 16 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 21 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 26 t€ | 500 € | 0 € | 0 € | 416 t€ | 115 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | – | – | – | 0 € | 1 040 € | 2 442 € |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 405 t€ | 412 t€ | 445 t€ | 465 t€ | 537 t€ | 564 t€ |
| Färdiga produkter | – | – | 0 € | 5 044 € | 0 € | – |
| Övriga materiella tillgångar | 32 t€ | 37 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 78 t€ | 131 t€ | 102 t€ | 88 t€ | 93 t€ | 97 t€ |
| Immateriella tillgångar | – | – | – | 0 € | 1 040 € | 2 442 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 93 t€ | 211 t€ | 172 t€ | 40 t€ | 199 t€ | 104 t€ |
| Placeringar | 3 125 € | 3 125 € | 3 125 € | 3 125 € | 3 125 € | 3 125 € |
| Övriga lönebikostnader | 12 t€ | -19 t€ | -20 t€ | -20 t€ | -18 t€ | -18 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 154 t€ | -332 t€ | -136 t€ | -210 t€ | -177 t€ | -160 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 334 € | 7 888 € | 108 € | 972 € | 22 € | 0 € |
| Köp av tjänster | 20 t€ | -16 t€ | -47 t€ | -20 t€ | -6 950 € | -1 935 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 656 t€ | 697 t€ |
| Varor under tillverkning | 0 € | 35 t€ | 29 t€ | 27 t€ | 11 t€ | 9 027 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 10 t€ | 11 t€ | 7 819 € | 4 534 € | 1 898 € | 994 € |
| Löner och arvoden | 379 t€ | -387 t€ | -369 t€ | -383 t€ | -374 t€ | -371 t€ |
| Passiva | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 4 090 € | 1 140 € | -1 278 € | 2 928 € | -4 210 € | 14 t€ |
| Uppskrivningsfond | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 875 € | 875 € | 875 € | 875 € | 875 € | 3 125 € |
| Maskiner och inventarier | 38 t€ | 51 t€ | 66 t€ | 88 t€ | 100 t€ | 118 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Raikon Konepaja Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen tillverkning av metallstommar och delar därav (532 företag med beskattningsbar inkomst; median 42 t€, 5,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Reso
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis