Koneteko Pitkänen Oy är ett aktiebolag med hemort i Lapinlahti, registrerat år 1987. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 7,0 M€ och rörelseresultatet 433 t€; soliditet 43,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 601 t€ och inkomstskatterna 122 t€. Senaste anteckning i handelsregistret: byte av verkställande direktör 25.9.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7,0 M€ | 7,9 M€ | 7,2 M€ | 7,2 M€ | 5,4 M€ | 5,5 M€ |
| Förändring i omsättning | -11,4 % | 9,4 % | 0,1 % | 32,9 % | -1,7 % | – |
| Rörelsebidrag | -125 t€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ |
| Rörelsebidrag % | -1,8 % | 21,8 % | 22,5 % | 20,1 % | 21,0 % | 26,6 % |
| Rörelseresultat | 433 t€ | 665 t€ | 613 t€ | 489 t€ | 468 t€ | 789 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,2 % | 8,5 % | 8,5 % | 6,8 % | 8,7 % | 14,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 315 t€ | 513 t€ | 480 t€ | 360 t€ | 350 t€ | 605 t€ |
| Personalkostnader | -1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Soliditet | 43,6 % | 44,6 % | 35,8 % | 39,6 % | 35,0 % | 32,5 % |
| Kassalikviditet | 1,33 | 1,91 | 1,44 | 1,42 | 1,25 | 1,31 |
| Current ratio | 1,33 | 1,91 | 1,48 | 1,46 | 1,29 | 1,36 |
| Relativ skuldsättning | 41,9 % | 33,0 % | 42,0 % | 40,0 % | 56,5 % | 52,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,0 % | 24,5 % | 28,5 % | 19,1 % | 21,2 % | 43,3 % |
| Balansomslutning | 5,2 M€ | 4,7 M€ | 4,7 M€ | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 4,3 M€ |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Kassa och bank | 1,6 M€ | 2,5 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7,0 M€ | 7,9 M€ | 7,2 M€ | 7,2 M€ | 5,4 M€ | 5,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 50 t€ | 98 t€ | 0 € | 10 t€ | 35 € | 1 545 € |
| Material och tjänster | 3,8 M€ | -4,1 M€ | -3,7 M€ | -3,9 M€ | -2,6 M€ | -1,3 M€ |
| Personalkostnader | 1,7 M€ | -1,7 M€ | -1,4 M€ | -1,4 M€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 558 t€ | -1,0 M€ | -1,0 M€ | -956 t€ | -669 t€ | -676 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 545 t€ | -455 t€ | -451 t€ | -438 t€ | -430 t€ | -1,4 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 433 t€ | 665 t€ | 613 t€ | 489 t€ | 468 t€ | 789 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 38 t€ | -22 t€ | -13 t€ | -38 t€ | -31 t€ | -32 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 395 t€ | 643 t€ | 601 t€ | 451 t€ | 437 t€ | 757 t€ |
| Inkomstskatt | 80 t€ | -130 t€ | -120 t€ | -90 t€ | -88 t€ | -152 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 315 t€ | 513 t€ | 480 t€ | 360 t€ | 350 t€ | 605 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,7 M€ | 1,7 M€ | 2,2 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 70 t€ | 70 t€ | 70 t€ | 70 t€ |
| Fordringar | 947 t€ | 515 t€ | 667 t€ | 570 t€ | 688 t€ | 623 t€ |
| Kassa och bank | 1,6 M€ | 2,5 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,5 M€ | 3,0 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ |
| Aktiva | 5,2 M€ | 4,7 M€ | 4,7 M€ | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 4,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 9 250 € | 9 250 € | 9 250 € | 9 250 € | 9 250 € | 9 250 € |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Främmande kapital | 2,9 M€ | 2,6 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ | 2,9 M€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7,0 M€ | 7,9 M€ | 7,2 M€ | 7,2 M€ | 5,4 M€ | 5,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 50 t€ | 98 t€ | 0 € | 10 t€ | 35 € | 1 545 € |
| Material och tjänster | 3,8 M€ | -4,1 M€ | -3,7 M€ | -3,9 M€ | -2,6 M€ | -1,3 M€ |
| Personalkostnader | 1,7 M€ | -1,7 M€ | -1,4 M€ | -1,4 M€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 558 t€ | -1,0 M€ | -1,0 M€ | -956 t€ | -669 t€ | -676 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 545 t€ | -455 t€ | -451 t€ | -438 t€ | -430 t€ | -1,4 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 433 t€ | 665 t€ | 613 t€ | 489 t€ | 468 t€ | 789 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 38 t€ | -22 t€ | -13 t€ | -38 t€ | -31 t€ | -32 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 395 t€ | 643 t€ | 601 t€ | 451 t€ | 437 t€ | 757 t€ |
| Inkomstskatt | 80 t€ | -130 t€ | -120 t€ | -90 t€ | -88 t€ | -152 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 315 t€ | 513 t€ | 480 t€ | 360 t€ | 350 t€ | 605 t€ |
| Bestående aktiva | 2,7 M€ | 1,7 M€ | 2,2 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 70 t€ | 70 t€ | 70 t€ | 70 t€ |
| Fordringar | 947 t€ | 515 t€ | 667 t€ | 570 t€ | 688 t€ | 623 t€ |
| Kassa och bank | 1,6 M€ | 2,5 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,5 M€ | 3,0 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,1 M€ |
| Aktiva | 5,2 M€ | 4,7 M€ | 4,7 M€ | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 4,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 9 250 € | 9 250 € | 9 250 € | 9 250 € | 9 250 € | 9 250 € |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Främmande kapital | 2,9 M€ | 2,6 M€ | 3,0 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ | 2,9 M€ |
| Reservfond | 37 t€ | 37 t€ | 37 t€ | 37 t€ | 37 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 275 t€ | 278 t€ | 112 t€ | 173 t€ | 181 t€ | 169 t€ |
| Passiva | 5,2 M€ | 4,7 M€ | 4,7 M€ | 4,8 M€ | 4,7 M€ | 4,3 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 947 t€ | 515 t€ | 667 t€ | 570 t€ | 688 t€ | 623 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 94 t€ | 58 t€ | 3 263 € | 81 t€ | 15 t€ | 13 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 4 484 € | 4 484 € | 4 484 € | 4 484 € | 4 484 € | 4 484 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 45 t€ | 51 t€ | 35 t€ | 2 127 € | 1 135 € | 906 € |
| Maskiner och inventarier | 2,1 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 747 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 425 t€ | 194 t€ | 402 t€ | 260 t€ | 314 t€ | 257 t€ |
| Löner och arvoden | 1,4 M€ | -1,4 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | – | – | – | – | 0 € | 7 000 € |
| Andel av intresseföretagens vinst (förlust) | – | 0 € | 9 959 € | 0 € | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 292 t€ | 61 t€ | 64 t€ | 39 t€ | 39 t€ | 39 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 760 t€ | 426 t€ | 383 t€ | 489 t€ | 672 t€ | 602 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 315 t€ | 513 t€ | 480 t€ | 360 t€ | 350 t€ | 605 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 83 t€ | -73 t€ | -60 t€ | -43 t€ | -32 t€ | -33 t€ |
| Pensionskostnader | 249 t€ | -244 t€ | -217 t€ | -251 t€ | -160 t€ | -177 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 93 t€ | 30 t€ | 279 t€ | 250 € | 1 130 € | 1 000 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 301 t€ | 287 t€ | 309 t€ | 332 t€ | 317 t€ | 123 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 73 t€ | -54 t€ | -49 t€ | -54 t€ | -38 t€ | -28 t€ |
| Köp av tjänster | 2,4 M€ | -2,6 M€ | -2,1 M€ | -2,4 M€ | -1,5 M€ | -1,2 M€ |
| Materiella tillgångar | 2,4 M€ | 1,7 M€ | 2,1 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ | 2,1 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,4 M€ | -1,4 M€ | -1,5 M€ | -1,5 M€ | -1,1 M€ | -6 870 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | 0 € | 1 650 € | 2 310 € | 0 € | – |
| Material och förnödenheter | – | 0 € | 70 t€ | 70 t€ | 70 t€ | 70 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 803 t€ | 620 t€ | 815 t€ | 872 t€ | 881 t€ | 735 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | 0 € | 2 195 € | 0 € | 0 € | 6 800 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 389 t€ | 466 t€ | 372 t€ | 320 t€ | 312 t€ | 403 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 558 t€ | -1,0 M€ | -1,0 M€ | -956 t€ | -669 t€ | -676 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 0 € | -70 t€ | 0 € | – | 0 € | -80 t€ |
| Placeringar | 292 t€ | 61 t€ | 64 t€ | 39 t€ | 39 t€ | 39 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Koneteko Pitkänen Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen drivning (777 företag med beskattningsbar inkomst; median 49 t€, 12 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Byte av verkställande direktör
Gratis månadslista: Lapinlahti
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis