Pelti-Seppälä Oy är ett aktiebolag med hemort i Heinola, registrerat år 1987. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 306 t€ och rörelseresultatet 49 t€; soliditet 90,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 68 t€ och inkomstskatterna 14 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 306 t€ | 352 t€ | 489 t€ | 533 t€ | 516 t€ | 631 t€ |
| Förändring i omsättning | -13,0 % | -28,2 % | -8,2 % | 3,2 % | -18,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 19 t€ | 115 t€ | 167 t€ | 137 t€ | 119 t€ | 125 t€ |
| Rörelsebidrag % | 6,2 % | 32,6 % | 34,1 % | 25,7 % | 23,1 % | 19,8 % |
| Rörelseresultat | 49 t€ | 68 t€ | 90 t€ | 75 t€ | 44 t€ | 66 t€ |
| Rörelsemarginal | 15,9 % | 19,2 % | 18,3 % | 14,0 % | 8,4 % | 10,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 42 t€ | 56 t€ | 74 t€ | 64 t€ | 39 t€ | 57 t€ |
| Personalkostnader | -139 t€ | 157 t€ | 188 t€ | 188 t€ | 231 t€ | 229 t€ |
| Soliditet | 90,1 % | 88,3 % | 69,8 % | 77,2 % | 72,4 % | 72,4 % |
| Kassalikviditet | 5,37 | 4,12 | 1,61 | 1,64 | 1,59 | 1,63 |
| Current ratio | 5,89 | 4,48 | 1,73 | 1,86 | 1,78 | 1,79 |
| Relativ skuldsättning | 15,2 % | 15,7 % | 34,5 % | 19,1 % | 22,6 % | 17,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,9 % | 13,5 % | 18,9 % | 18,5 % | 12,7 % | 19,7 % |
| Balansomslutning | 466 t€ | 468 t€ | 559 t€ | 446 t€ | 423 t€ | 403 t€ |
| Eget kapital | 420 t€ | 413 t€ | 390 t€ | 345 t€ | 307 t€ | 292 t€ |
| Kassa och bank | 101 t€ | 115 t€ | 176 t€ | 101 t€ | 128 t€ | 117 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 306 t€ | 352 t€ | 489 t€ | 533 t€ | 516 t€ | 631 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 22 t€ | 26 t€ | 41 t€ | 5 334 € | 0 € | 1 483 € |
| Material och tjänster | 59 t€ | -52 t€ | -108 t€ | -140 t€ | -90 t€ | -118 t€ |
| Personalkostnader | 139 t€ | -157 t€ | -188 t€ | -188 t€ | -231 t€ | -229 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 30 t€ | -47 t€ | -77 t€ | -62 t€ | -75 t€ | -59 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 52 t€ | -54 t€ | -67 t€ | -73 t€ | -76 t€ | -71 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 49 t€ | 68 t€ | 90 t€ | 75 t€ | 44 t€ | 66 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 058 € | 1 779 € | 1 966 € | 4 005 € | 4 012 € | 4 010 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 52 t€ | 69 t€ | 92 t€ | 79 t€ | 48 t€ | 70 t€ |
| Inkomstskatt | 9 982 € | -14 t€ | -18 t€ | -15 t€ | -8 725 € | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 42 t€ | 56 t€ | 74 t€ | 64 t€ | 39 t€ | 57 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 194 t€ | 222 t€ | 266 t€ | 257 t€ | 216 t€ | 204 t€ |
| Omsättningstillgångar | 24 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Fordringar | 68 t€ | 92 t€ | 95 t€ | 66 t€ | 57 t€ | 65 t€ |
| Kassa och bank | 101 t€ | 115 t€ | 176 t€ | 101 t€ | 128 t€ | 117 t€ |
| Rörliga aktiva | 273 t€ | 247 t€ | 293 t€ | 189 t€ | 207 t€ | 199 t€ |
| Aktiva | 466 t€ | 468 t€ | 559 t€ | 446 t€ | 423 t€ | 403 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 420 t€ | 413 t€ | 390 t€ | 345 t€ | 307 t€ | 292 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 46 t€ | 55 t€ | 169 t€ | 102 t€ | 117 t€ | 111 t€ |
| Främmande kapital | 46 t€ | 55 t€ | 169 t€ | 102 t€ | 117 t€ | 111 t€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 306 t€ | 352 t€ | 489 t€ | 533 t€ | 516 t€ | 631 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 22 t€ | 26 t€ | 41 t€ | 5 334 € | 0 € | 1 483 € |
| Material och tjänster | 59 t€ | -52 t€ | -108 t€ | -140 t€ | -90 t€ | -118 t€ |
| Personalkostnader | 139 t€ | -157 t€ | -188 t€ | -188 t€ | -231 t€ | -229 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 30 t€ | -47 t€ | -77 t€ | -62 t€ | -75 t€ | -59 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 52 t€ | -54 t€ | -67 t€ | -73 t€ | -76 t€ | -71 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 49 t€ | 68 t€ | 90 t€ | 75 t€ | 44 t€ | 66 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 058 € | 1 779 € | 1 966 € | 4 005 € | 4 012 € | 4 010 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 52 t€ | 69 t€ | 92 t€ | 79 t€ | 48 t€ | 70 t€ |
| Inkomstskatt | 9 982 € | -14 t€ | -18 t€ | -15 t€ | -8 725 € | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 42 t€ | 56 t€ | 74 t€ | 64 t€ | 39 t€ | 57 t€ |
| Bestående aktiva | 194 t€ | 222 t€ | 266 t€ | 257 t€ | 216 t€ | 204 t€ |
| Omsättningstillgångar | 24 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Fordringar | 68 t€ | 92 t€ | 95 t€ | 66 t€ | 57 t€ | 65 t€ |
| Kassa och bank | 101 t€ | 115 t€ | 176 t€ | 101 t€ | 128 t€ | 117 t€ |
| Rörliga aktiva | 273 t€ | 247 t€ | 293 t€ | 189 t€ | 207 t€ | 199 t€ |
| Aktiva | 466 t€ | 468 t€ | 559 t€ | 446 t€ | 423 t€ | 403 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 420 t€ | 413 t€ | 390 t€ | 345 t€ | 307 t€ | 292 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 46 t€ | 55 t€ | 169 t€ | 102 t€ | 117 t€ | 111 t€ |
| Främmande kapital | 46 t€ | 55 t€ | 169 t€ | 102 t€ | 117 t€ | 111 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 11 t€ | 18 t€ | 16 t€ | 15 t€ | 49 t€ | 42 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 336 € | 336 € | 336 € | 336 € | 336 € | 336 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 72 € | 801 € | 1 530 € | 2 328 € | 3 126 € |
| Passiva | 466 t€ | 468 t€ | 559 t€ | 446 t€ | 423 t€ | 403 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 68 t€ | 92 t€ | 95 t€ | 61 t€ | 57 t€ | 65 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 € | 0 € | 14 t€ | 336 € | 3 613 € | 3 613 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 24 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 397 € | 324 € | 0 € | 5 € | 15 € | 10 € |
| Maskiner och inventarier | 56 t€ | 81 t€ | 121 t€ | 126 t€ | 145 t€ | 128 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 370 t€ | 349 t€ | 308 t€ | 273 t€ | 259 t€ | 226 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 12 t€ | 13 t€ | 109 t€ | 49 t€ | 26 t€ | 30 t€ |
| Löner och arvoden | 100 t€ | -116 t€ | -141 t€ | -143 t€ | -170 t€ | -172 t€ |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 72 € | 801 € | 1 530 € | 2 328 € | 3 126 € |
| Övriga aktier och andelar | 81 t€ | 81 t€ | 81 t€ | 61 t€ | 1 317 € | 1 317 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 53 t€ | 85 t€ | 75 t€ | 53 t€ | 48 t€ | 57 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 42 t€ | 56 t€ | 74 t€ | 64 t€ | 39 t€ | 57 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 14 € | -145 € | -34 € | 0 € | -3 € | 0 € |
| Pensionskostnader | 27 t€ | -29 t€ | -34 t€ | -34 t€ | -47 t€ | -44 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 15 t€ | 6 767 € | 6 330 € | 8 317 € | 6 128 € | 4 353 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 32 t€ | 35 t€ | 39 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 47 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | – | – | – | – | 0 € | -90 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 12 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -14 t€ | -13 t€ |
| Långfristiga fordringar | – | – | 0 € | 5 000 € | 0 € | – |
| Övriga värdepapper | 80 t€ | 20 t€ | 0 € | – | – | – |
| Köp av tjänster | 1 165 € | -564 € | -7 364 € | -38 t€ | -11 t€ | -5 426 € |
| Långfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 5 000 € | 0 € | – |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1 676 € | 1 600 € | 2 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 62 t€ | -49 t€ | -100 t€ | -102 t€ | -84 t€ | -117 t€ |
| Materiella tillgångar | 112 t€ | 140 t€ | 184 t€ | 195 t€ | 213 t€ | 200 t€ |
| Material och förnödenheter | 24 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 17 t€ |
| Finansiella värdepapper | 80 t€ | 20 t€ | 0 € | – | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | 30 t€ | -47 t€ | -77 t€ | -62 t€ | -75 t€ | -59 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 23 t€ | 24 t€ | 44 t€ | 38 t€ | 42 t€ | 39 t€ |
| Placeringar | 81 t€ | 81 t€ | 81 t€ | 61 t€ | 1 317 € | 1 317 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -3 845 € | -1 509 € | -464 € | 447 € | 4 221 € | 3 733 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pelti-Seppälä Oy till den övre halvan inom näringsgrenen installation av isolering (100 företag med beskattningsbar inkomst; median 38 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Heinola
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis