Kaustisen Pelimanni-Ravintola Oy är ett aktiebolag med hemort i Kaustby, registrerat år 1985. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 24 t€; soliditet 58,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 52 t€ och inkomstskatterna 11 t€. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -4,0 % | 13,3 % | – |
| Bruttoresultat | 650 t€ | 677 t€ | 598 t€ |
| Rörelsebidrag | 9 564 € | 69 t€ | 50 t€ |
| Rörelseresultat | 24 t€ | 54 t€ | 33 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 18 t€ | 42 t€ | 25 t€ |
| Personalkostnader | -377 t€ | 382 t€ | 362 t€ |
| Soliditet | 58,0 % | 50,4 % | 46,1 % |
| Kassalikviditet | 1,40 | 1,32 | 1,21 |
| Current ratio | 1,63 | 1,50 | 1,43 |
| Avkastning på eget kapital | 15,1 % | 33,8 % | 24,6 % |
| Balansomslutning | 210 t€ | 244 t€ | 220 t€ |
| Eget kapital | 121 t€ | 123 t€ | 102 t€ |
| Kassa och bank | 47 t€ | 98 t€ | 64 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 650 t€ | 677 t€ | 598 t€ |
| Personalkostnader | 377 t€ | -382 t€ | -362 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -15 t€ | -17 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 236 t€ | -226 t€ | -186 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 24 t€ | 54 t€ | 33 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 752 € | -2 153 € | -2 017 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 23 t€ | 52 t€ | 31 t€ |
| Inkomstskatt | 4 418 € | -11 t€ | -6 243 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | 42 t€ | 25 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 66 t€ | 75 t€ | 85 t€ |
| Omsättningstillgångar | 20 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Fordringar | 77 t€ | 51 t€ | 50 t€ |
| Kassa och bank | 47 t€ | 98 t€ | 64 t€ |
| Rörliga aktiva | 144 t€ | 169 t€ | 135 t€ |
| Aktiva | 210 t€ | 244 t€ | 220 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 121 t€ | 123 t€ | 102 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 7 960 € | 24 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 88 t€ | 113 t€ | 95 t€ |
| Främmande kapital | 88 t€ | 121 t€ | 119 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 650 t€ | 677 t€ | 598 t€ |
| Personalkostnader | 377 t€ | -382 t€ | -362 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14 t€ | -15 t€ | -17 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 236 t€ | -226 t€ | -186 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 24 t€ | 54 t€ | 33 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 752 € | -2 153 € | -2 017 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 23 t€ | 52 t€ | 31 t€ |
| Inkomstskatt | 4 418 € | -11 t€ | -6 243 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | 42 t€ | 25 t€ |
| Bestående aktiva | 66 t€ | 75 t€ | 85 t€ |
| Omsättningstillgångar | 20 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Fordringar | 77 t€ | 51 t€ | 50 t€ |
| Kassa och bank | 47 t€ | 98 t€ | 64 t€ |
| Rörliga aktiva | 144 t€ | 169 t€ | 135 t€ |
| Aktiva | 210 t€ | 244 t€ | 220 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 121 t€ | 123 t€ | 102 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 7 960 € | 24 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 88 t€ | 113 t€ | 95 t€ |
| Främmande kapital | 88 t€ | 121 t€ | 119 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 7 960 € | 24 t€ |
| Placeringar | 84 € | 84 € | 84 € |
| Avskrivningar enligt plan | 14 t€ | -15 t€ | -17 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 34 t€ | 21 t€ | 20 t€ |
| Pensionskostnader | 68 t€ | -65 t€ | -63 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 41 t€ | 46 t€ | 52 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 18 t€ | 42 t€ | 25 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 956 € | -2 179 € | -2 165 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 7 960 € | 16 t€ | 16 t€ |
| Immateriella tillgångar | 41 t€ | 46 t€ | 52 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 84 € | 84 € | 84 € |
| Kortfristiga fordringar | 77 t€ | 51 t€ | 50 t€ |
| Passiva | 210 t€ | 244 t€ | 220 t€ |
| Löner och arvoden | 298 t€ | -308 t€ | -289 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 10 t€ | -8 911 € | -10 t€ |
| Materiella tillgångar | 25 t€ | 29 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 28 t€ | 30 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 25 t€ | 39 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 529 € | 19 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 203 € | 25 € | 148 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 27 t€ | 29 t€ | 28 t€ |
| Material och förnödenheter | 20 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 42 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Maskiner och inventarier | 25 t€ | 28 t€ | 33 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 101 t€ | 79 t€ | 74 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 404 € | 404 € | 404 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kaustisen Pelimanni-Ravintola Oy till den övre halvan inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 2,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Ravintola PelimanniKaustintie 2Anniskelu
Gratis månadslista: Kaustby
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis