Flyygeli & Pianohuolto Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 1985. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 173 t€ och rörelseresultatet 118 €; soliditet 73,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 033 € och inkomstskatterna 206 €. Offentliga köpare köpte för 135 € av företaget åren 2025–2025; den största köparen är Opetushallitus (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala).
Kouvola: 13 nya företag på 30 dagar
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 173 t€ | 170 t€ | 173 t€ | 152 t€ | 149 t€ | 133 t€ |
| Förändring i omsättning | 1,8 % | -1,8 % | 14,2 % | 1,8 % | 12,4 % | – |
| Rörelsebidrag | -1 123 € | 1 958 € | 7 069 € | 16 t€ | 13 t€ | 4 741 € |
| Rörelsebidrag % | -0,6 % | 1,1 % | 4,1 % | 10,5 % | 8,6 % | 3,6 % |
| Rörelseresultat | 118 € | 571 € | 5 219 € | 16 t€ | 13 t€ | 4 498 € |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | 0,3 % | 3,0 % | 10,4 % | 8,5 % | 3,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 353 € | 728 € | 4 482 € | 13 t€ | 10 t€ | 3 391 € |
| Personalkostnader | -116 t€ | 111 t€ | 111 t€ | 86 t€ | 95 t€ | 88 t€ |
| Soliditet | 73,2 % | 76,3 % | 79,8 % | 77,8 % | 73,6 % | 75,1 % |
| Kassalikviditet | 1,68 | 2,09 | 3,98 | 3,91 | 3,73 | 3,94 |
| Current ratio | 1,68 | 2,09 | 3,98 | 3,91 | 3,73 | 3,94 |
| Relativ skuldsättning | 12,9 % | 12,1 % | 10,4 % | 13,6 % | 15,7 % | 14,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 % | 1,1 % | 6,3 % | 17,6 % | 15,9 % | 5,7 % |
| Balansomslutning | 84 t€ | 87 t€ | 89 t€ | 93 t€ | 88 t€ | 79 t€ |
| Eget kapital | 61 t€ | 66 t€ | 71 t€ | 73 t€ | 65 t€ | 60 t€ |
| Kassa och bank | 32 t€ | 35 t€ | 66 t€ | 76 t€ | 69 t€ | 61 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 173 t€ | 170 t€ | 173 t€ | 152 t€ | 149 t€ | 133 t€ |
| Material och tjänster | 11 t€ | -9 834 € | -16 t€ | -14 t€ | -8 380 € | -8 012 € |
| Personalkostnader | 116 t€ | -111 t€ | -111 t€ | -86 t€ | -95 t€ | -88 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 241 € | -1 387 € | -1 849 € | -137 € | -182 € | -243 € |
| Övriga rörelsekostnader | 46 t€ | -47 t€ | -39 t€ | -36 t€ | -33 t€ | -32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 118 € | 571 € | 5 219 € | 16 t€ | 13 t€ | 4 498 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -359 € | 364 € | 384 € | 323 € | 314 € | 277 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 478 € | 936 € | 5 604 € | 16 t€ | 13 t€ | 4 776 € |
| Inkomstskatt | 125 € | -207 € | -1 122 € | -3 259 € | -2 627 € | -1 385 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 353 € | 728 € | 4 482 € | 13 t€ | 10 t€ | 3 391 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 46 t€ | 44 t€ | 17 t€ | 12 t€ | 1 287 € | 1 469 € |
| Fordringar | 6 192 € | 8 186 € | 5 846 € | 5 139 € | 7 165 € | 5 285 € |
| Kassa och bank | 32 t€ | 35 t€ | 66 t€ | 76 t€ | 69 t€ | 61 t€ |
| Rörliga aktiva | 38 t€ | 43 t€ | 72 t€ | 81 t€ | 87 t€ | 78 t€ |
| Aktiva | 84 t€ | 87 t€ | 89 t€ | 93 t€ | 88 t€ | 79 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 868 € | 3 868 € | 3 868 € | 3 868 € | 3 868 € | 3 868 € |
| Eget kapital | 61 t€ | 66 t€ | 71 t€ | 73 t€ | 65 t€ | 60 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 21 t€ | 18 t€ | 21 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
| Främmande kapital | 22 t€ | 21 t€ | 18 t€ | 21 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 173 t€ | 170 t€ | 173 t€ | 152 t€ | 149 t€ | 133 t€ |
| Material och tjänster | 11 t€ | -9 834 € | -16 t€ | -14 t€ | -8 380 € | -8 012 € |
| Personalkostnader | 116 t€ | -111 t€ | -111 t€ | -86 t€ | -95 t€ | -88 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 241 € | -1 387 € | -1 849 € | -137 € | -182 € | -243 € |
| Övriga rörelsekostnader | 46 t€ | -47 t€ | -39 t€ | -36 t€ | -33 t€ | -32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 118 € | 571 € | 5 219 € | 16 t€ | 13 t€ | 4 498 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -359 € | 364 € | 384 € | 323 € | 314 € | 277 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 478 € | 936 € | 5 604 € | 16 t€ | 13 t€ | 4 776 € |
| Inkomstskatt | 125 € | -207 € | -1 122 € | -3 259 € | -2 627 € | -1 385 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 353 € | 728 € | 4 482 € | 13 t€ | 10 t€ | 3 391 € |
| Bestående aktiva | 46 t€ | 44 t€ | 17 t€ | 12 t€ | 1 287 € | 1 469 € |
| Fordringar | 6 192 € | 8 186 € | 5 846 € | 5 139 € | 7 165 € | 5 285 € |
| Kassa och bank | 32 t€ | 35 t€ | 66 t€ | 76 t€ | 69 t€ | 61 t€ |
| Rörliga aktiva | 38 t€ | 43 t€ | 72 t€ | 81 t€ | 87 t€ | 78 t€ |
| Aktiva | 84 t€ | 87 t€ | 89 t€ | 93 t€ | 88 t€ | 79 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 868 € | 3 868 € | 3 868 € | 3 868 € | 3 868 € | 3 868 € |
| Eget kapital | 61 t€ | 66 t€ | 71 t€ | 73 t€ | 65 t€ | 60 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 21 t€ | 18 t€ | 21 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
| Främmande kapital | 22 t€ | 21 t€ | 18 t€ | 21 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
| Köp av tjänster | 4 016 € | -4 009 € | -4 305 € | -3 993 € | -2 722 € | -4 122 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 57 t€ | 62 t€ | 63 t€ | 56 t€ | 51 t€ | 52 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 820 € | 7 501 € | 6 654 € | 6 007 € | 9 654 € | 6 862 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 353 € | 728 € | 4 482 € | 13 t€ | 10 t€ | 3 391 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 120 € | 120 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 1 241 € | -1 387 € | -1 849 € | -137 € | -182 € | -243 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 409 € | 502 € | 604 € | 525 € | 785 € | 892 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 352 € | 338 € | 322 € | 308 € | 292 € | 278 € |
| Finansiella värdepapper | – | – | – | 0 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 6 504 € | -5 825 € | -11 t€ | -9 856 € | -5 658 € | -3 890 € |
| Löner och arvoden | 70 t€ | -66 t€ | -67 t€ | -63 t€ | -72 t€ | -65 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 3 336 € | 3 547 € | 2 904 € | 3 675 € | 5 744 € | 2 893 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 40 € | 0 € | -4 € | -3 € | 0 € | -7 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 47 € | 27 € | 66 € | 19 € | 21 € | 7 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 167 € | -2 540 € | -2 733 € | -2 469 € | -2 772 € | -2 535 € |
| Materiella tillgångar | 3 723 € | 4 161 € | 5 548 € | 410 € | 547 € | 729 € |
| Övriga värdepapper | – | – | – | 0 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 13 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 14 t€ | 13 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 6 192 € | 8 186 € | 5 846 € | 5 139 € | 7 165 € | 5 285 € |
| Pensionskostnader | 42 t€ | -42 t€ | -41 t€ | -21 t€ | -20 t€ | -20 t€ |
| Maskiner och inventarier | 3 723 € | 4 161 € | 5 548 € | 410 € | 547 € | 729 € |
| Övriga aktier och andelar | 42 t€ | 40 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 740 € | 740 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 856 € | 4 639 € | 2 942 € | 1 345 € | 1 301 € | 2 392 € |
| Placeringar | 42 t€ | 40 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 740 € | 740 € |
| Passiva | 84 t€ | 87 t€ | 89 t€ | 93 t€ | 88 t€ | 79 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Flyygeli & Pianohuolto Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk (41 företag med beskattningsbar inkomst; median 9 596 €).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.