Mika Kuusela Oy är ett aktiebolag med hemort i Rovaniemi, registrerat år 1984. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 3,5 M€ och rörelseresultatet 34 t€; soliditet 34,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 45 t€ och inkomstskatterna 10 t€. Offentliga köpare köpte för 386 € av företaget åren 2025–2025; den största köparen är Ulkoministeriö (Ulkoministeriön hallinnonala). Det har 2 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,5 M€ | 3,3 M€ | 3,0 M€ | 3,1 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ |
| Förändring i omsättning | 6,0 % | 10,1 % | -2,3 % | 17,2 % | 7,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 6 184 € | 168 t€ | 94 t€ | 107 t€ | 118 t€ | 36 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,2 % | 5,0 % | 3,1 % | 3,5 % | 4,5 % | 1,5 % |
| Rörelseresultat | 34 t€ | 122 t€ | 44 t€ | 53 t€ | 53 t€ | -23 t€ |
| Rörelsemarginal | 1,0 % | 3,7 % | 1,4 % | 1,7 % | 2,0 % | -1,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 16 t€ | 64 t€ | 14 t€ | 24 t€ | 39 t€ | -36 t€ |
| Personalkostnader | -424 t€ | 420 t€ | 350 t€ | 333 t€ | 301 t€ | 351 t€ |
| Soliditet | 34,4 % | 34,7 % | 30,1 % | 30,3 % | 27,7 % | 26,4 % |
| Kassalikviditet | 0,37 | 0,29 | 0,30 | 0,41 | 0,62 | 0,73 |
| Current ratio | 1,00 | 1,03 | 1,17 | 1,19 | 1,25 | 1,23 |
| Relativ skuldsättning | 16,8 % | 18,2 % | 21,4 % | 21,1 % | 27,8 % | 29,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,2 % | 19,8 % | 5,1 % | 8,6 % | 13,7 % | -13,7 % |
| Balansomslutning | 908 t€ | 928 t€ | 928 t€ | 938 t€ | 1,0 M€ | 998 t€ |
| Eget kapital | 311 t€ | 321 t€ | 280 t€ | 284 t€ | 281 t€ | 263 t€ |
| Kassa och bank | 51 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 53 t€ | 75 t€ | 89 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,5 M€ | 3,3 M€ | 3,0 M€ | 3,1 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 46 t€ | 63 t€ | 63 t€ | 52 t€ | 63 t€ | 59 t€ |
| Material och tjänster | 2,6 M€ | -2,4 M€ | -2,3 M€ | -2,4 M€ | -2,0 M€ | -1,9 M€ |
| Personalkostnader | 424 t€ | -420 t€ | -350 t€ | -333 t€ | -301 t€ | -351 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 28 t€ | -45 t€ | -50 t€ | -55 t€ | -65 t€ | -60 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 452 t€ | -391 t€ | -394 t€ | -300 t€ | -251 t€ | -229 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 34 t€ | 122 t€ | 44 t€ | 53 t€ | 53 t€ | -23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 14 t€ | -28 t€ | -26 t€ | -18 t€ | -14 t€ | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 20 t€ | 94 t€ | 18 t€ | 35 t€ | 39 t€ | -36 t€ |
| Inkomstskatt | 4 015 € | -31 t€ | -3 342 € | -11 t€ | -272 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 16 t€ | 64 t€ | 14 t€ | 24 t€ | 39 t€ | -36 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 473 t€ | 536 t€ | 574 t€ | 609 t€ | 662 t€ | 660 t€ |
| Omsättningstillgångar | 276 t€ | 280 t€ | 262 t€ | 217 t€ | 178 t€ | 136 t€ |
| Fordringar | 108 t€ | 86 t€ | 68 t€ | 60 t€ | 100 t€ | 114 t€ |
| Kassa och bank | 51 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 53 t€ | 75 t€ | 89 t€ |
| Rörliga aktiva | 435 t€ | 391 t€ | 354 t€ | 329 t€ | 352 t€ | 338 t€ |
| Aktiva | 908 t€ | 928 t€ | 928 t€ | 938 t€ | 1,0 M€ | 998 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Eget kapital | 311 t€ | 321 t€ | 280 t€ | 284 t€ | 281 t€ | 263 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 162 t€ | 227 t€ | 345 t€ | 377 t€ | 452 t€ | 459 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 435 t€ | 380 t€ | 304 t€ | 277 t€ | 282 t€ | 276 t€ |
| Främmande kapital | 597 t€ | 607 t€ | 649 t€ | 654 t€ | 734 t€ | 735 t€ |
Alla poster i bokslutet (59)
| 30.4.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,5 M€ | 3,3 M€ | 3,0 M€ | 3,1 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 46 t€ | 63 t€ | 63 t€ | 52 t€ | 63 t€ | 59 t€ |
| Material och tjänster | 2,6 M€ | -2,4 M€ | -2,3 M€ | -2,4 M€ | -2,0 M€ | -1,9 M€ |
| Personalkostnader | 424 t€ | -420 t€ | -350 t€ | -333 t€ | -301 t€ | -351 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 28 t€ | -45 t€ | -50 t€ | -55 t€ | -65 t€ | -60 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 452 t€ | -391 t€ | -394 t€ | -300 t€ | -251 t€ | -229 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 34 t€ | 122 t€ | 44 t€ | 53 t€ | 53 t€ | -23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 14 t€ | -28 t€ | -26 t€ | -18 t€ | -14 t€ | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 20 t€ | 94 t€ | 18 t€ | 35 t€ | 39 t€ | -36 t€ |
| Inkomstskatt | 4 015 € | -31 t€ | -3 342 € | -11 t€ | -272 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 16 t€ | 64 t€ | 14 t€ | 24 t€ | 39 t€ | -36 t€ |
| Bestående aktiva | 473 t€ | 536 t€ | 574 t€ | 609 t€ | 662 t€ | 660 t€ |
| Omsättningstillgångar | 276 t€ | 280 t€ | 262 t€ | 217 t€ | 178 t€ | 136 t€ |
| Fordringar | 108 t€ | 86 t€ | 68 t€ | 60 t€ | 100 t€ | 114 t€ |
| Kassa och bank | 51 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 53 t€ | 75 t€ | 89 t€ |
| Rörliga aktiva | 435 t€ | 391 t€ | 354 t€ | 329 t€ | 352 t€ | 338 t€ |
| Aktiva | 908 t€ | 928 t€ | 928 t€ | 938 t€ | 1,0 M€ | 998 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Eget kapital | 311 t€ | 321 t€ | 280 t€ | 284 t€ | 281 t€ | 263 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 162 t€ | 227 t€ | 345 t€ | 377 t€ | 452 t€ | 459 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 435 t€ | 380 t€ | 304 t€ | 277 t€ | 282 t€ | 276 t€ |
| Främmande kapital | 597 t€ | 607 t€ | 649 t€ | 654 t€ | 734 t€ | 735 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 162 t€ | 204 t€ | 305 t€ | 341 t€ | 458 t€ | 459 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 82 t€ | 62 t€ | 39 t€ | 23 t€ | 44 t€ | 12 t€ |
| Löner och arvoden | 347 t€ | -342 t€ | -287 t€ | -272 t€ | -236 t€ | -287 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1 060 € | 120 € | 1 000 € | 140 € | 1 360 € | 500 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 2 738 € | 1 880 € | 906 € | 144 € | 0 € | – |
| Långfristiga leverantörsskulder | 0 € | 23 t€ | 30 t€ | 36 t€ | -5 547 € | 0 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 3 599 € | 18 t€ | 46 t€ | 39 t€ | 42 t€ | -1 289 € |
| Pensionskostnader | 61 t€ | -64 t€ | -52 t€ | -54 t€ | -54 t€ | -58 t€ |
| Materiella tillgångar | 461 t€ | 522 t€ | 558 t€ | 590 t€ | 642 t€ | 648 t€ |
| Immateriella tillgångar | 7 353 € | 9 189 € | 11 t€ | 13 t€ | 15 t€ | 7 000 € |
| Immateriella rättigheter | 2 084 € | 3 000 € | 4 000 € | 5 000 € | 6 000 € | 7 000 € |
| Avskrivningar enligt plan | 28 t€ | -45 t€ | -50 t€ | -55 t€ | -65 t€ | -60 t€ |
| Passiva | 908 t€ | 928 t€ | 928 t€ | 938 t€ | 1,0 M€ | 998 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 21 t€ | 3 378 € | 837 € | 1 531 € | 5 722 € | 16 t€ |
| Placeringar | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 394 t€ | 416 t€ | 441 t€ | 467 t€ | 496 t€ | 519 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 17 t€ | -15 t€ | -11 t€ | -7 718 € | -11 t€ | -5 651 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 5 269 € | 6 189 € | 7 193 € | 8 196 € | 9 200 € | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 20 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 16 t€ | 64 t€ | 14 t€ | 24 t€ | 39 t€ | -36 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | – | 0 € | 10 t€ | 0 € | – | – |
| Köp av tjänster | 76 t€ | -5 729 € | -8 864 € | -1 782 € | -1 130 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 245 t€ | 207 t€ | 215 t€ | 210 t€ | 192 t€ | 249 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 57 t€ | 61 t€ | 61 t€ | 55 t€ | 62 t€ | 44 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,6 M€ | -2,4 M€ | -2,3 M€ | -2,4 M€ | -2,1 M€ | -1,9 M€ |
| Färdiga produkter | 276 t€ | 280 t€ | 262 t€ | 217 t€ | 178 t€ | 136 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 1 201 € | 1 201 € | 1 201 € | 1 201 € | 1 201 € | 1 601 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 21 t€ | 9 963 € | 14 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 65 € | 42 € | 6 € | 89 € | 467 € | 55 € |
| Övriga aktier och andelar | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 96 t€ | 86 t€ | 62 t€ | 60 t€ | 61 t€ | 70 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 66 t€ | 72 t€ | 53 t€ | 44 t€ | 39 t€ | 41 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 108 t€ | 86 t€ | 68 t€ | 60 t€ | 100 t€ | 114 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 103 € | 103 € | 0 € | 0 € | 40 t€ | 42 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 16 t€ | -28 t€ | -27 t€ | -18 t€ | -16 t€ | -13 t€ |
| Maskiner och inventarier | 15 t€ | 55 t€ | 66 t€ | 72 t€ | 95 t€ | 108 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 197 t€ | 169 t€ | 141 t€ | 140 t€ | 116 t€ | 150 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Mika Kuusela Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (763 företag med beskattningsbar inkomst; median 94 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- K-Market JokitoriVanttausjärventie 7Vähittäismyynti
- Ravintola MikakoKuusamontie 4947Anniskelu
Gratis månadslista: Rovaniemi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis