Jakobstads Bilmålarservice Ab Oy är ett aktiebolag med hemort i Jakobstad, registrerat år 1984. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2025 rörelseresultatet 67 t€; soliditet 37,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 111 t€ och inkomstskatterna 23 t€. Offentliga köpare köpte för 663 € av företaget åren 2024–2024; den största köparen är Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (Sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -6,8 % | 12,5 % | 3,3 % | – |
| Bruttoresultat | 584 t€ | 627 t€ | 558 t€ | 540 t€ |
| Rörelsebidrag | 33 t€ | 161 t€ | 130 t€ | 105 t€ |
| Rörelseresultat | 67 t€ | 129 t€ | 95 t€ | 65 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 39 t€ | 86 t€ | 59 t€ | 50 t€ |
| Personalkostnader | -362 t€ | 347 t€ | 315 t€ | 321 t€ |
| Soliditet | 37,4 % | 33,0 % | 19,3 % | 10,1 % |
| Kassalikviditet | 0,67 | 1,05 | 0,86 | 0,74 |
| Current ratio | 0,87 | 1,35 | 1,13 | 1,03 |
| Avkastning på eget kapital | 18,1 % | 45,4 % | 52,6 % | 86,5 % |
| Balansomslutning | 578 t€ | 576 t€ | 585 t€ | 576 t€ |
| Eget kapital | 217 t€ | 190 t€ | 113 t€ | 58 t€ |
| Kassa och bank | 58 t€ | 92 t€ | 62 t€ | 21 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 584 t€ | 627 t€ | 558 t€ | 540 t€ |
| Personalkostnader | 362 t€ | -347 t€ | -315 t€ | -321 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 34 t€ | -32 t€ | -35 t€ | -40 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 121 t€ | -120 t€ | -113 t€ | -114 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 67 t€ | 129 t€ | 95 t€ | 65 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 17 t€ | -20 t€ | -25 t€ | -14 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 51 t€ | 109 t€ | 69 t€ | 50 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | -23 t€ | -9 881 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 39 t€ | 86 t€ | 59 t€ | 50 t€ |
Balansräkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 360 t€ | 337 t€ | 361 t€ | 395 t€ |
| Omsättningstillgångar | 51 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 52 t€ |
| Fordringar | 109 t€ | 95 t€ | 109 t€ | 108 t€ |
| Kassa och bank | 58 t€ | 92 t€ | 62 t€ | 21 t€ |
| Rörliga aktiva | 219 t€ | 239 t€ | 224 t€ | 181 t€ |
| Aktiva | 578 t€ | 576 t€ | 585 t€ | 576 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 217 t€ | 190 t€ | 113 t€ | 58 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 111 t€ | 209 t€ | 274 t€ | 342 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 251 t€ | 178 t€ | 198 t€ | 175 t€ |
| Främmande kapital | 362 t€ | 386 t€ | 472 t€ | 518 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 584 t€ | 627 t€ | 558 t€ | 540 t€ |
| Personalkostnader | 362 t€ | -347 t€ | -315 t€ | -321 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 34 t€ | -32 t€ | -35 t€ | -40 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 121 t€ | -120 t€ | -113 t€ | -114 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 67 t€ | 129 t€ | 95 t€ | 65 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 17 t€ | -20 t€ | -25 t€ | -14 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 51 t€ | 109 t€ | 69 t€ | 50 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | -23 t€ | -9 881 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 39 t€ | 86 t€ | 59 t€ | 50 t€ |
| Bestående aktiva | 360 t€ | 337 t€ | 361 t€ | 395 t€ |
| Omsättningstillgångar | 51 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 52 t€ |
| Fordringar | 109 t€ | 95 t€ | 109 t€ | 108 t€ |
| Kassa och bank | 58 t€ | 92 t€ | 62 t€ | 21 t€ |
| Rörliga aktiva | 219 t€ | 239 t€ | 224 t€ | 181 t€ |
| Aktiva | 578 t€ | 576 t€ | 585 t€ | 576 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 217 t€ | 190 t€ | 113 t€ | 58 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 111 t€ | 209 t€ | 274 t€ | 342 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 251 t€ | 178 t€ | 198 t€ | 175 t€ |
| Främmande kapital | 362 t€ | 386 t€ | 472 t€ | 518 t€ |
| Långfristiga kapitallån | 8 070 € | 8 070 € | 8 070 € | 8 070 € |
| Avskrivningar enligt plan | 34 t€ | -32 t€ | -35 t€ | -40 t€ |
| Pensionskostnader | 32 t€ | -31 t€ | -17 t€ | -28 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 9 562 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 104 t€ | 86 t€ | 108 t€ | 94 t€ |
| Materiella tillgångar | 359 t€ | 336 t€ | 360 t€ | 394 t€ |
| Löner och arvoden | 284 t€ | -263 t€ | -262 t€ | -252 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 84 € | 8 688 € | 0 € | 5 691 € |
| Övriga aktier och andelar | 454 € | 454 € | 454 € | 454 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 39 t€ | 86 t€ | 59 t€ | 50 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 46 t€ | -52 t€ | -36 t€ | -41 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 112 t€ | 63 t€ | 61 t€ | 60 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 22 t€ | 33 t€ | 30 t€ | 35 t€ |
| Maskiner och inventarier | 65 t€ | 52 t€ | 56 t€ | 68 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 241 € | 267 € | 2 € | 703 € |
| Passiva | 578 t€ | 576 t€ | 585 t€ | 576 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 274 t€ | 273 t€ | 292 t€ | 313 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 403 € | 0 € | 1 202 € | 8 368 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 175 t€ | 101 t€ | 51 t€ | 5 352 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 39 t€ | 50 t€ | 47 t€ | 36 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 1 052 € | 1 529 € | 2 005 € | 2 482 € |
| Placeringar | 454 € | 454 € | 454 € | 454 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 103 t€ | 200 t€ | 266 t€ | 334 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 109 t€ | 95 t€ | 109 t€ | 108 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 78 t€ | 32 t€ | 60 t€ | 44 t€ |
| Material och förnödenheter | 51 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 52 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 17 t€ | -20 t€ | -25 t€ | -15 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Jakobstads Bilmålarservice Ab Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1947 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 5,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Jakobstad
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis