Pallasoja Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 1983. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 994 t€ och rörelseresultatet 201 t€; soliditet 95,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 328 t€ och inkomstskatterna 67 t€. Offentliga köpare köpte för 96 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Väylävirasto (Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 994 t€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ | 1,6 M€ | 2,0 M€ |
| Förändring i omsättning | -26,7 % | 30,4 % | -36,3 % | -17,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 153 t€ | 313 t€ | 211 t€ | 346 t€ | 571 t€ |
| Rörelsebidrag % | 15,4 % | 23,1 % | 20,3 % | 21,2 % | 29,0 % |
| Rörelseresultat | 201 t€ | 291 t€ | 185 t€ | 314 t€ | 531 t€ |
| Rörelsemarginal | 20,3 % | 21,5 % | 17,8 % | 19,2 % | 27,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 203 t€ | 263 t€ | 174 t€ | 282 t€ | 455 t€ |
| Personalkostnader | -225 t€ | 225 t€ | 209 t€ | 235 t€ | 227 t€ |
| Soliditet | 95,5 % | 92,6 % | 96,8 % | 92,9 % | 89,8 % |
| Kassalikviditet | 17,37 | 9,69 | 20,18 | 9,09 | 6,66 |
| Current ratio | 17,75 | 10,13 | 21,37 | 9,41 | 6,90 |
| Relativ skuldsättning | 8,4 % | 9,9 % | 4,9 % | 7,0 % | 7,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,7 % | 15,7 % | 11,3 % | 19,1 % | 34,9 % |
| Balansomslutning | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Kassa och bank | 864 t€ | 437 t€ | 485 t€ | 436 t€ | 599 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 994 t€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ | 1,6 M€ | 2,0 M€ |
| Material och tjänster | 457 t€ | -746 t€ | -556 t€ | -995 t€ | -1,1 M€ |
| Personalkostnader | 225 t€ | -225 t€ | -209 t€ | -235 t€ | -227 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 48 t€ | -22 t€ | -26 t€ | -32 t€ | -40 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 62 t€ | -71 t€ | -64 t€ | -57 t€ | -52 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 201 t€ | 291 t€ | 185 t€ | 314 t€ | 531 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -54 t€ | 37 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 36 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 255 t€ | 328 t€ | 219 t€ | 355 t€ | 567 t€ |
| Inkomstskatt | 52 t€ | -65 t€ | -45 t€ | -72 t€ | -112 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 203 t€ | 263 t€ | 174 t€ | 282 t€ | 455 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 352 t€ | 457 t€ | 501 t€ | 527 t€ | 434 t€ |
| Omsättningstillgångar | 32 t€ | 59 t€ | 60 t€ | 37 t€ | 35 t€ |
| Fordringar | 42 t€ | 246 t€ | 123 t€ | 123 t€ | 113 t€ |
| Kassa och bank | 864 t€ | 437 t€ | 485 t€ | 436 t€ | 599 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 83 t€ | 134 t€ | 51 t€ | 113 t€ | 147 t€ |
| Främmande kapital | 83 t€ | 134 t€ | 51 t€ | 113 t€ | 147 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 994 t€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ | 1,6 M€ | 2,0 M€ |
| Material och tjänster | 457 t€ | -746 t€ | -556 t€ | -995 t€ | -1,1 M€ |
| Personalkostnader | 225 t€ | -225 t€ | -209 t€ | -235 t€ | -227 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 48 t€ | -22 t€ | -26 t€ | -32 t€ | -40 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 62 t€ | -71 t€ | -64 t€ | -57 t€ | -52 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 201 t€ | 291 t€ | 185 t€ | 314 t€ | 531 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -54 t€ | 37 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 36 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 255 t€ | 328 t€ | 219 t€ | 355 t€ | 567 t€ |
| Inkomstskatt | 52 t€ | -65 t€ | -45 t€ | -72 t€ | -112 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 203 t€ | 263 t€ | 174 t€ | 282 t€ | 455 t€ |
| Bestående aktiva | 352 t€ | 457 t€ | 501 t€ | 527 t€ | 434 t€ |
| Omsättningstillgångar | 32 t€ | 59 t€ | 60 t€ | 37 t€ | 35 t€ |
| Fordringar | 42 t€ | 246 t€ | 123 t€ | 123 t€ | 113 t€ |
| Kassa och bank | 864 t€ | 437 t€ | 485 t€ | 436 t€ | 599 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 83 t€ | 134 t€ | 51 t€ | 113 t€ | 147 t€ |
| Främmande kapital | 83 t€ | 134 t€ | 51 t€ | 113 t€ | 147 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 34 t€ | 59 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 14 t€ |
| Löner och arvoden | 181 t€ | -171 t€ | -168 t€ | -164 t€ | -164 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 36 t€ | 35 t€ | 30 t€ | 33 t€ | 5 822 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 27 t€ | -1 549 € | 23 t€ | 2 301 € | 13 t€ |
| Pensionskostnader | 37 t€ | -47 t€ | -35 t€ | -64 t€ | -58 t€ |
| Materiella tillgångar | 171 t€ | 157 t€ | 176 t€ | 202 t€ | 234 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 48 t€ | -22 t€ | -26 t€ | -32 t€ | -40 t€ |
| Passiva | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 376 € | 0 € | 0 € | 2 728 € | 4 415 € |
| Placeringar | 182 t€ | 300 t€ | 325 t€ | 325 t€ | 200 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 7 328 € | -6 602 € | -6 158 € | -6 534 € | -5 403 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 109 t€ | 117 t€ | 126 t€ | 136 t€ | 146 t€ |
| Material och förnödenheter | 32 t€ | 59 t€ | 60 t€ | 37 t€ | 35 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 1 781 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 203 t€ | 263 t€ | 174 t€ | 282 t€ | 455 t€ |
| Övriga värdepapper | 538 t€ | 611 t€ | 419 t€ | 471 t€ | 270 t€ |
| Köp av tjänster | 5 396 € | -27 t€ | -21 t€ | -23 t€ | -48 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 840 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 425 t€ | -717 t€ | -559 t€ | -974 t€ | -1,1 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 257 € | 7 267 € | 20 t€ | 2 996 € | 577 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 17 t€ | 4 149 € | 3 477 € | 13 t€ | 30 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 182 t€ | 300 t€ | 325 t€ | 325 t€ | 200 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 33 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 90 t€ |
| Finansiella värdepapper | 538 t€ | 611 t€ | 419 t€ | 471 t€ | 270 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 36 t€ | 239 t€ | 102 t€ | 117 t€ | 108 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 42 t€ | 246 t€ | 123 t€ | 123 t€ | 113 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -2 080 € | 0 € | -4 559 € | -16 € |
| Maskiner och inventarier | 60 t€ | 40 t€ | 50 t€ | 66 t€ | 88 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 17 t€ | 49 t€ | 12 t€ | 65 t€ | 44 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pallasoja Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen tillverkning av metallstommar och delar därav (532 företag med beskattningsbar inkomst; median 42 t€, 7,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Kouvola
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis